برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

پارکینسون چیست؟ منشا شروع بیماری روده است یا مغز؟ روش‌های درمان جدید

پارکینسون چیست؟

بیماری پارکینسون اختلالی است که پیشرفتی آهسته دارد و بر روی حرکت، کنترل عضلات و تعادل تاثیر منفی می‌گذارد. این بیماری دومین اختلال عصبی شایع وابسته به سن است که در سن ۶۵ سالگی حدود ۳ درصد و در افراد بالای ۸۵ سال حدود ۵ درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بیماری پارکینسون چیزی فراتر از یک اختلال مغزی

در طول قرن بیستم، تصور بر این بود که پارکینسون درجه اول یک اختلال مغزی باشد که عمدتا با ویژگی‌هایی از قبیل از بین رفتن نورون‌های رنگین دوپامینرژیک واقع در توده سیاه مغز باشد که یک ساختار هسته‌های قاعده‌ای مانند واقع در میانه مغز است و نقش مهمی در حرکت و سیستم عصبی پاداش‌ده‌ی دارد.

اما اخیرا مشخص شده است که بیماری پارکینسون بسیار متنوع است و احتمالا از چندین زیرگروه تشکیل شده است.

در طی مطالعات مختلف، محققان به بررسی شواهدی پرداخته‌اند که نشان می‌دهد اختلالات جسمی لوئی (LBD)، از جمله پارکینسون و زوال عقل همراه با اجسام لوئی (DLB) به دو زیرگروه مجزا تقسیم می‌شود: (۱) یک فنوتیپ با عنوان روده پیش‌قدم که با آسیب وارده به سیستم مستقل عصبی پیرامونی مشخص می‌دهد که مقدم بر آسیب قابل‌اندازه‌گیری بر خود مغز، از جمله سلول‌های دوپامین است و (۲) یک فنوتیپ با عنوان مغز پیش‌قدم که در آن صدمه وارده به مغز مقدم بر آسیب قابل‌اندازه‌گیری به سیستم عصبی مستقل پیرامونی است.

مقاله مذکور شواهد موجود را در مورد مطالعات تصویربرداری از بافت‌های انسانی و مدل‌های حیوانی جمع‌آوری کرده است. به‌طورکلی داده‌های جمع‌آوری‌شده از مطالعات تصویربرداری و بافت‌شناسی با فرضیه روده یا مغز پیش‌قدم سازگاری دارد.

روش‌های درمان مختلف برای پارکینسون با منشا روده یا مغز

در مطالعه‌ای جدید دانشمندان دانمارکی برای بررسی بیماری پارکینسون فرض را بر این می‌گیرند که دو زیرگروه از این بیماری وجود داشته باشد. نوع اول پیش‌قدم روده‌ای و به این معنی که منشا بیماری از سیستم عصبی پیرامونی (PNS) روده سرچشمه می‌گیرد و به مغز گسترش می‌یابد؛ و نوع دوم پیش‌قدم مغزی بدین معنی که بیماری از مغز یا از طریق سیستم بویایی وارد مغز شده و خود را به ساقه مغز و سیستم عصبی پیرامونی می‌رساند.

منشا بیماری پارکینسون کجاست؟ روده یا مغز؟

خانم دکتر ناتالی ون دن برژ از دانشگاه اهروش دانمارک می‌گوید:

«از نظر ما بیماری پارکینسون یا تماما از روده شروع می‌شود یا تماما از مغز و حالت دیگری ندارد.»

«ازآنجایی‌که نتایج تحقیقات متعدد، صحت این فرضیه را تایید می‌کنند، ما باید تمامی احتمالات موجود را برای پی بردن به ریسک فاکتورها و عواملی که سبب به وجود آمدن هر یک از این دو زیرگروه از بیماری می‌شوند را بررسی کنیم.»

پزشک طب هسته‌ای بیمارستان اهروش دانمارک آقای پر بورگامر می‌گوید: «شواهد کالبدشکافی مغز بیماران مبتلابه پارکینسون نشان می‌شود که شروع این بیماری در سیستم عصبی پیرامونی روده و بینی بوده است و در ادامه از طریق اعصاب به مغز شیوع پیدا کرده است. بااین‌حال، تمام مطالعات کالبدشکافی با این تفسیر موافق نیستند.»

«در بعضی موارد کالبدشکافی، آسیبی در نقاط مهم ورودی مغز همچون هسته واگ خلفی در قسمت انتهای ساقه مغز، دیده نمی‌شود. فرضیه روده پیش‌قدم یا مغز پیش‌قدم مطرح‌شده در این مقاله می‌تواند این ناسازگاری‌های موجود در مطالعات کالبدشکافی را توضیح دهد.»

شروع بیماری پارکینسون از روده یا مغز؟

روش‌های درمان جدید پارکینسون

اگر این فرضیه صحیح باشد، نشان می‌دهد که بیماری پارکینسون پیچیده‌تر از آن چیزی است که قبلا تصور می‌شد. اگر منشا این بیماری فقط در بخشی از بیماران روده باشد، این احتمال وجود دارد که درمان‌های هدفمند بر روی روده صرفا بر همین بخش از بیماران مبتلابه پارکینسون جواب بدهد و در مورد افرادی که منشا بیماری‌شان مغز بوده است، موثر نباشد.

دکتر بورگامر می‌گوید:

«احتمالا انواع متفاوت بیماری پارکینسون به استراتژی‌های درمانی مختلفی نیاز داشته باشند. ممکن است بتوان با استفاده از مداخلات روده‌ای همچون پروبیوتیک‌ها، پیوند کردن مدفوع و درمان‌های ضدالتهاب نوع پیش‌قدم روده‌ای را درمان کرد.»

«اما شاید چنین روش‌های برای جلوگیری از رشد و درمان نوع پیش‌قدم مغزی موثر نباشد. بنابراین برای درمان هرکدام از این دو زیرگروه روش‌های درمانی به خصوصی لازم است و ما باید قادر به تشخیص نوع این زیرگروه‌ها / منشا در افراد مبتلابه پارکینسون باشیم.»

آیا رژیم غذایی نامناسب می‌تواند باعث افسردگی شود؟ مقاله «ارتباط افسردگی با مصرف فست‌فود: رژیم غذایی پرچرب چه تاثیری بر مغز و روحیه دارد؟» را مطالعه کنید.

 

منبع: سایک سنترال