برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

سریع‌ترین روش ترک الکل: درمان موثر اعتیاد به الکل تنها با یک شات کتامین

بر اساس یافته‌های مقاله منتشرشده در مجله Nature Communications، تزریق تنها یک دوز از داروی کتامین به افراد الکلی که پس از فعال‌سازی مجدد خاطرات مرتبط با نوشیدن الکل انجام می‌شود، منجر به کاهش سریع میل به نوشیدن و کاهش طولانی‌مدت مصرف الکل در طی نه ماه شده است. این تحقیق این امیدواری را ایجاد کرده که کتامین در ترک اعتیاد الکل موثر باشد.

دکتر راوی داس استاد روان‌شناسی بالینی دانشگاه UCL گفت: «ما دریافتیم که مصرف‌کنندگان الکل تنها پس از یک جلسه درمانی بسیار ساده و سریع بهبود طولانی‌مدت را تجربه کرده و قادر به ترک اعتیاد شده‌اند.»

اعتیاد به مواد مخدر و الکل چگونه اتفاق می‌افتد؟

اعتیاد به مواد مخدر و الکل چگونه اتفاق می‌افتد؟

محققان در این آزمایش در پی ایجاد تغییر و به‌روزرسانی خاطرات پاداش‌بخشی مرتبط با رفتارهای ناهنجار بودند که بحثی اساسی در موضوع اعتیاد به مواد مخدر و الکل است.

دکتر داس گفت:

«مسئله یادگیری، مهم‌ترین موضوع مرتبط با علت اعتیاد افراد به مواد مخدر یا الکل است. در اصل، مواد مخدر یا الکل با گروگان گرفتن سیستم یادگیری پاداش مغزی، فرد را در مسیری می‌اندازد که محرک‌های محیطی را با مواد مخدر یا الکل مرتبط می‌کند. گروگان‌گیری سیستم یادگیری پاداش مغزی در مغز فرد، تمایلی مبالغه‌آمیز برای مصرف ایجاد می‌کند.»

«متاسفانه به‌محض شکل گرفتن این خاطرات پاداش‌دهی، یادگیری مجدد عادت‌های سالم‌تر بسیار دشوارند؛ اما انجام این کار برای جلوگیری از عود کردن اعتیاد موضوعی حیاتی است.»

نتایج تحقیقات جدید در درمان و ترک اعتیاد به الکل

در این مطالعه ۹۰ داوطلب که اعتیاد شدیدی به نوشیدن آبجوی الکلی داشتند شرکت کرده بودند. اگرچه این افراد الکلی سنگین محسوب می‌شدند، اما از نظر پزشکی تشخیص رسمی اختلال در مصرف الکل را نداشتند و به دنبال معالجه یا ترک نبودند. این افراد به‌طور متوسط، در هفته ۷۴ واحد الکل می‌نوشیدند که تقریبا معادل ۳۰ لیوان آبجو و ۵ برابر آستانه توصیه‌شده بود.

محققان با دادن یک لیوان آبجو به شرکت‌کنندگان گفتند که می‌توانند پس از اتمام آزمایش آن را بنوشند. داوطلبان در همان حالی که میزان تمایل خود به نوشیدن را رتبه می‌دادند، به عکس‌هایی که از آبجو و سایر نوشیدنی‌های الکلی به آن‌ها نشان داده می‌شد نگاه می‌کردند و ضمن ارزیابی لذت پیش‌بینی‌شده خود، خاطرات پاداش‌دهی مغزی خود پیرامون نوشیدن آبجو را بازیابی می‌کردند. در روز اول تحقیق، به‌منظور تعیین میزان انگیزه برای نوشیدن، به آن‌ها اجازه داده شد که آن لیوان آبجو را بنوشند ولی در روز دوم، آبجو به‌طور غیرمنتظره‌ای از آن‌ها گرفته شد.

روش پاکسازی حافظه مغز فرد معتاد به الکل توسط کتامین

مهم‌ترین عامل در متزلزل کردن حافظه پاداش‌بخش و در نتیجه از بین بردن وابستگی به الکل و ترک آن، از بین بردن غیرمنتظره پاداش پیش‌بینی‌شده است. به‌طورمعمول، مغز برای تثبیت مجدد و ذخیره حافظه، روندی فعال و کنشگر را طی می‌کند. بااین‌حال، کتامین با مسدود کردن یک گیرنده در مغز که برای احیاء خاطرات لازم است، از این روند ذخیره‌سازی مجدد حافظه جلوگیری می‌کند.

در روز آخر، به یک‌سوم از شرکت‌کنندگان در مطالعه، پس از آن‌که آبجو از دسترس آن‌ها خارج شد، به شکل وریدی کتامین تزریق شد. به گروهی دیگر دارونما و به یک‌سوم مابقی بدون اینکه بخش بازیابی حافظه در مورد نوشیدن الکل انجام پذیرد، کتامین تزریق شد.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که این روش موفقیت‌آمیز بود؛ چرا که طی پیگیری ۱۰ روزه، افرادی که کتامین به همراه بازیابی حافظه به آن‌ها تزریق شده بود، کاهش قابل‌توجهی در میل به نوشیدن الکل نسبت به سایر شرکت‌کنندگان نشان دادند. هنگامی‌که به این گروه یک لیوان کوچک از آبجو داده شد، به نسبت سایر گروه‌ها انگیزه کمتری برای نوشیدن داشتند و چنین اذعان کردند که از نوشیدن آن لذت کمتری برده و تمایل پایین‌تری برای ادامه نوشیدن داشته و قصد ترک آن را دارند.

روش پاکسازی حافظه مغز فرد معتاد به الکل توسط کتامین

تاثیر این آزمایش تجربی برای ۹ ماه پابرجا بود. اگرچه هر سه گروه از افراد الکلی تا حدی از میزان مصرف خود کاسته بودند، اما بهبود حاصل‌شده در گروهی که از کتامین به همراه بازیابی حافظه بهره برده بودند، بسیار شاخص‌تر بود و به‌ مرور زمان پیشرفت کلی بیشتری داشته و میانگین مصرف هفتگی خود را طی ۹ ماه به نصف رساندند.

از نظر آماری، حجم مصرف الکل فقط در آن دو گروهی که به آن‌ها کتامین داده شده بود مشهود بود و فقط در گروهی که کتامین به همراهی بازیابی حافظه داده شده بود تعداد روزهای نوشیدن و رفتارهای پرخاشگرانه کاهش یافت و تزریق دارونماها تاثیر قابل‌ذکری در ترک اعتیاد به الکل افراد نداشت.

همچنین محققان با انجام آزمایش خون دریافتند که این درمان در افرادی که کتامین در خونشان قابل‌مشاهده است، موثرتر است و چنین اظهار داشتند که دوز بالاتری از کتامین ممکن است منجر به بهبود بیشتر و احتمال ترک در برخی افراد شود.

دکتر داس گفت: «این اولین آزمایش در اثبات عملکرد این روش بسیار ساده و در دسترس است، بنابراین امیدواریم با انجام تحقیقات بیشتر در زمینه بهینه‌سازی این روش، آن را به روشی مفید برای درمان اعتیاد به الکل یا ترک سایر مواد مخدر تبدیل کنیم.»

محققان خاطرنشان می‌کنند که این تحقیق صرفا یک مطالعه آزمایشی و نه یک آزمایش بالینی است. برای بهینه‌سازی روش درمانی و تعیین اینکه چه کسی می‌تواند از مزایای این روش بهره‌مند شود، تحقیقات بیشتری لازم است و همچنان نظارت تخصصی پزشک برای استفاده از چنین روش درمانی نیاز است؛ چرا که ممکن است با شرایط برخی افراد سازگار نباشد.

(چرا ترک اعتیاد به الکل سخت است؟ مقاله «چرا ترک اعتیاد سخت است؟ ۱۰ مانع اساسی روانشناختی در ترک الگوهای رفتاری مضر» را مطالعه کنید.)

(آیا اراده تاثیری در ترک الکل دارد؟ مقاله «علت رفتارهای هیجانی چیست و چگونه باید اراده خود را افزایش دهیم؟» را مطالعه کنید.)

کتامین چیست؟ از قرص پارتی تا درمان افسردگی و اعتیاد

اگرچه اغلب افراد کتامین را به‌عنوان یک آرام‌بخش اسب یا یک مخدر که در پارتی‌ها استفاده می‌شود می‌شناسند، اما کتامین سال‌هاست به شکلی رایج در کلینیک‌ها به‌عنوان آرام‌بخش یا تسکین‌دهنده درد مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک داروی مهم در سطح سلامت جهانی است.

پروفسور ساجیو کامبوج روان‌شناس بالینی و محقق اصلی این مقاله می‌گوید: «کتامین یک داروی ایمن و رایج است که از آن در تحقیقات مختلف روان‌پزشکی از جمله افسردگی استفاده می‌شود و محققان دیگری نیز مشغول کشف روش‌های درمان متفاوتی برای درمان اعتیاد به الکل هستند. مزیت اصلی تحقیق ما، علاوه بر روشن نمودن تاثیر بلندمدت کتامین در کاهش سوءمصرف مواد، این است که این روش برپایه نحوه عملکرد و تاثیرگذاری مواد بر مغز استوار است.»

در همین راستا مطالعه مقاله «کتامین داروی انقلابی برای درمان افسردگی نوجوانان» را از دست ندهید.

 

منبع: نوروساینس