برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

رمزگشایی از تله‌پاتی و حس ششم
رضی میرفرشبافان در ذهن

رمز گشایی از عملکرد مغز: تمرین تله‌پاتی و حس ششم

ادراکات فرا‌حسی یا حس ششم (ESP) اشاره به اطلاعاتی دارد که خارج از حیطه حواس پنج‌گانه ارسال و دریافت می‌شوند. این ادراکات شامل پدیده‌هایی نظیر غیب‌گویی، تله‌پاتی و آگاهی از وقایع آینده می‌شود.

از آنجایی که این پدیده‌ها به صورت آشکارا قابل رویت و اندازه‌گیری نیستند، اغلب آن‌ها به عنوان مسائلی غیر‌قابل‌باور و غیر‌واقع در نظر گرفته می‌شوند؛ با این حال، تحقیقات اخیر به بررسی مکانیزم‌های بیولوژیکی‌ای که ممکن است پشت چنین پدیده‌هایی نهفته باشد، پرداخته است.

رمز گشایی از تله‌پاتی و حس ششم

نورون‌های آینه‌ای

تله‌پاتی به معنی ارتباطاتی خارج از حوزه حواس شناخته شده است. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که ما توانایی «خواندن ذهن» دیگران را دارا هستیم و دلیل آن این است که ما نورون‌هایی داریم که می‌توانند به صورت خودکار عملکرد بازتابی و آینه‌مانند داشته باشند. در حقیقت، ما می‌توانیم نیت‌ها و عواطف دیگران را به صورت اتوماتیک درک کنیم. در سال ۲۰۰۷ استاد روان‌شناسی گرگور دومز و همکارانش شواهدی یافتند که نشان می‌داد توانمندی تفسیر نشانه‌های ظریف اجتماعی در افراد را می‌توان توسط اکسی‌توسین (هورمونی که عشق، اعتماد و رفتارهای نزدیکی اجتماعی را افزایش می‌دهد) تقویت کرد. البته این یافته را نمی‌توان اینقدر بسط داد و تصور کرد که ما توانایی درک احساسات و قصد‌های اطرافیان‌مان را داریم. اما سئوال اصلی این است که آیا تاثیر هورمون مذکور، همچنان با افزایش فاصله فیزیکی بین افرادی که از هم جدا هستند نیز همچنان وجود دارد؟

ارتباطات راه دور ذهنی

در سال ۲۰۱۴ مطالعه دیگری توسط دکتر روان‌شناس کارلس گرا و همکارانش انجام گرفت و چنین مشاهده کردند که ارتباط مغز-با-مغز از طریق اینترنت امکان‌پذیر است. من در کتاب خود با عنوان «آزاد سازی قدرت ذهن غیرمتمرکز» در مورد یک آزمایش توضیح داده‌ام که طی آن ثابت شده فردی که در هند نشسته و به دو کلمه «Hola (سلام در اسپانیایی)» یا «Ciao (خوش آمدگویی در اسپانیایی)» فکر می‌کند، می‌تواند با فردی در اسپانیا ارتباط برقرار کند، بدون اینکه آن کلمات را با صدای بلند بر زبان جاری کند، یا همدیگر را ببینند یا چیزی تایپ کنند. اطلاعات می‌توانند از طریق اینترنت که حکم بزرگراه برای اتصال دو نفر با فاصله طولانی را دارد، انتقال یابد.

ارتباطات نامرئی

در سال ۲۰۰۵، روبرت شلدریک، زیست‌شناس و همکارش ۵۰ داوطلب را از طریق یک وب‌سایت کاریابی استخدام کرد. در طی این آزمایش ۴ نفر فرستنده ایمیل وجود داشتند و ۱ دقیقه قبل از اینکه به هر داوطلب ایمیل فرستاده شود، آن‌ها باید حدس می‌زدند که فرستنده ایمیل کدام یک از آن ۴ نفر است. از طی ۵۵۲ باری که این آزمایش انجام شد، ۴۳ ٪ داوطلبان حدس درستی زده بودند. این رقم بسیار فراتر از رقم ۲۵ ٪ احتمالی است که از یک آزمایش تصادفی می‌توان انتظار داشت.

در سال ۲۰۰۸ دکتر روان‌پزشک گانسان ونکاتاسوبرامانیان و همکارانش مطالعه‌ای بر روی مغز یک فرد منتالیست (mentalist یا ذهن‌گرا فردی است که احتمالا توانمندی‌های تلپاتیک دارد) ترتیب دارد. در طی این آزمایش یک تصویر مشخص به صورت همزمان هم برای فرد منتالیست و هم برای یک فرد عادی نشان داده می‌شد و از هر دو نفر طی آزمایش تصویر مغزی (ام‌آر‌آی) گرفته می‌شد. فرد منتالیست قادر به تولید تصویر مغزی بسیار شبیه به تصویر آماده شده برای او بود، در حالیکه فرد عادی این توانمندی را نداشت. تحقیقات نشان می‌داد که وقتی منتالیست موفق به حدس صحیح تصویر می‌شد، قسمت راست ناحیه‌ای از شیارهای مغزی به اسم پاراهیپوکامپال (PHG) فعال می‌شدند، در حالیکه این اتفاق در فرد عادی نمی‌افتاد. در عوض در فرد عادی، بخش چپ شیارهای مغزی پیشانی فعال می‌شد. این مطالعه نیز نتایجی شبیه به مطالعات پیشین داشت.

تله‌پاتی در حیوانات

تله‌پاتی در حیوانات

انتقال افکار از طریق بستر بیولوژیکی محدود به انسان نیست. هنگامی که دسته‌های بزرگی از پرندگان به صورت اتوماتیک تغییر مسیر می‌دهند و چرخ می‌زنند، این استنتاج سریع و همزمان پرندگان چیزی شبیه به تله‌پاتی است. در سال ۲۰۱۷ یک فیزیک‌دان تجربی به نام ژوره دمسار و متخصص علوم کامپیوتر به نام ازتوک لبار باجک نشان دادند که چنین رفتار گروهی، ممکن است به صورت بخشی توسط سیستم‌های محاسباتی مبتنی بر منطق فازی توجیه‌پذیر باشد. این یافته نشان می‌دهد که امکان وجود نوعی منطق پشت چنین رفتارهای گروهی هست. این پدیده‌ها لزوما چیزی فراتر از قوانین طبیعت نیستند.

احتیاط در تفسیر اداراکات فرا حسی

جامعه نمونه در این مطالعات بسیار کوچک است و یافته‌ها تکرار‌پذیری قابل اتکایی ندارند. بحث در مورد تکرار‌پذیری نتایج بسیار فراتر از موضوع مقاله حاضر است، اما این مسئله به اندازه‌ای روشن هست که بگوییم بسیاری از دانشمندان اعتقادی به تکرار نتایج به دست آمده از این آزمایش‌های محدود ندارند.

آیا این یافته‌ها واقعا بی‌اساس است؟ یک گروه از محققان نشان داده‌اند که افرادی که چنین باورهایی دارند، به دلیل تفاوت‌های ژنتیکی در نحوه انتقال هورمون دوپامین از دیگران متفاوت هستند. در افرادی که تمایل بیشتری به باورهای «بی‌اساس» داشتند، میزان در دسترس بودن دوپامین بیشتر از افراد ناباور است. این نشان می‌دهد که فعل و انفعلات شیمیایی مختلف ممکن است مسبب داشتن سیستم‌های مختلف اعتقادی در افراد باشد، اما داشتن چنین اعتقاداتی لزوما علت آسیب‌شناختی ندارد.

فرضیه‌های حس ششم و تله‌پاتی

بر اساس این تحقیق اولیه، مطرح کردن فرضیه‌های زیر منصفانه است:

(۱) مغز ما برای دریافت نشانه‌های اجتماعی ظریف مدارهای خاصی دارد؛

(۲) مغز ما به صورت اتوماتیک برای بازتاب دادن اهداف و عواطف دیگران، سیم‌کشی شده است؛

(۳) برای اینکه مغز توانایی برقراری ارتباط در فواصل دوردست را داشته باشد، باید آن را به فرکانسی مشابه با فرکانس اینترنت متصل کنیم؛

(۴) اگر به صورت کلی مردم توانایی تله‌پاتی داشته باشند، ممکن است بعضی افراد توانایی بیشتری نسبت به دیگران داشته باشند؛

(۵) ممکن است برخی مناطق مغزی از جمله هیپوکامپ و پاراهپوکامپ در برقراری ارتباط از نوع تله‌پاتی دخالت داشته باشند، زیرا آن‌ها در ادغام خاطرات و استفاده از جنبه‌های ظریف‌تر ارتباطات کلامی (مثالا حرف‌های کنایه‌آمیز) دخیل هستند؛

(۶) ESP می‌تواند مرتبط با استنتاج سریع باشد، که در مواجهه با دیگران به ذهنی باز نیاز دارد.

هر چند این فرضیه‌ها اثبات نشده‌اند اما شواهد کافی برای پیگیری و ادامه تحقیقات مبتنی بر روش‌های علمی وجود دارد. تا آن زمان چه کار می‌شود کرد؟

تمرین‌ها و آزمایش‌های مرتبط با فعال‌سازی تله‌پاتی و حس ششم

۱. این مورد را با دوستان نزدیک خود آزمایش کنید. آیا آن‌ها نیز همان حسی را دارند که شما واقعا دارید؟

۲. برای بهبود آنچه احساس می‌کنید، کارهایی انجام دهید که اکسی‌توسین (هورمون چند کاره عشق) شما را افزایش دهد. برای مثال، در آغوش گرفتن دوستانتان می‌تواند اکسی‌توسین آن‌ها را افزایش دهد و متقابلا در آغوش گرفته شدن، باعث افزایش اکسی‌توسین شما می‌شود.

۳. آزمایش ایمیل را در میان خود تکرار کنید. هر ۴ ساعت حدس بزنید چه کسی ممکن است به شما ایمیل زده باشد. آن‌ها را یادداشت کنید و درصد حدس‌های درست خود را برآورد کنید.

۴. از آنجایی که فعالیت‌های دوپامین‌زا، بیشتر با عقاید عجیب در ارتباط هستند، قبل از انجام آزمایش‌ها، فعالیت‌های پاداش‌بخشی انجام دهید که به ترشح دوپامین کمک می‌کند. برای مثال، بعد از باشگاه، امتحان کنید ببینید آیا حدس‌هایتان بهتر می‌شوند یا نه.

۵. تجارب فاصله دور را بیازمایید و امتحان کنید ببینید آیا می‌توانید عواطف کسانی که از شما دور هستند را دریابید یا خیر.

شما نمی‌توانید نتایج این آزمایش‌ها را تعمیم دهید، اما احتمالا از نتایج کنجکاوی‌تان لذت خواهید برد. به علاوه، برخی تحقیقات نشان داده است که ممکن است کنجکاوی، ارتباطی با داشتن زندگی طولانی‌تر داشته باشد!

در همین راستا مقاله «میزان اعتماد‌پذیری ادراکات فراحسی: آیا به حس ششم خود ایمان دارید؟» را مطالعه کنید.

 

منبع: سایکالیجی تودی