برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

ویژگی افراد کاریزماتیک چیست؟ ۶ روش برای افزایش مهارت کاریزما و رهبری

کاریزما چیست؟

کاریزما یک کلمه یونانی به معنای موهبت است.

ماکس وبر، کاریزما را چنین توصیف می‌کند:

«ویژگی خاصی که به‌واسطه آن، شخصیت یک فرد از دیگر مردمان متمایز می‌شود و با او به‌گونه‌ای برخورد می‌شود که گویی دارای هدیه‌ای فرا طبیعی، مافوق انسانی یا حداقل یک قدرت یا ویژگی خاصی است. این ویژگی‌ها برای مردم عادی قابل‌دسترس نیستند و از آن به‌عنوان هدیه الهی و قابل‌ستایش یاد می‌شود که بر اساس آن، شخص به‌عنوان یک رهبر شناخته می‌شود.»

رهبر کاریزماتیک کیست؟

رهبر کاریزماتیک شخصی است که موفق به ایجاد رابطه‌ای اثر گذار، بدون استفاده از زور یا پاداش مالی می‌شود و توانائی الهام بخشی و تلقین پیروان را دارد. رابطه رهبران کاریزماتیک با پیروانشان رابطه مرید و مراد است. رهبران کاریزماتیک اغلب نمادی برای برخی ارزش‌ها شمرده میشوند. پیروان رابطه‌ای عاطفی نسبت به رهبران داشته و کارهایی انجام می‌دهند که ماوراء هنجارهای پذیرفته شده در جامعه است.
افراد دارای کاریزما الهام بخش بوده، اعتماد‌به‌نفس دارند، گرم و صمیمی هستند، شخصیتی تاثیر گذار ، دوست داشتنی و قابل اعتماد هستند. در کار و تجارت نیز افراد علاقمند به همکاری آن‌ها هستند،ایده‌های آنان را می‌پذیرند و تحت تاثیر آن‌ها قرار می‌گیرند.

اغلب چنین گمان می‌کنیم که برخی افراد با خصوصیت کاریزماتیک به دنیا می‌آیند، اما یافته‌های یکی از جامع‌‌ترین مطالعات بر روی مهارت کاریزما و رهبری آن را نه به‌عنوان یک هدیه خدادادی که به‌عنوان یک مهارت یادگرفتنی قلمداد می‌کند.

کاریزما چیست؟ چگونه کاریزما را افزایش دهیم؟

مهمترین و اصلی‌ترین ویژگی شخصیتی برای افزایش کاریزما: حضور در لحظه

فرض کنید که در یک مهمانی فردی را ملاقات می‌کنید که در حال صحبت با شما دائما در حال نگاه کردن به اطراف است. آیا چنین فردی می‌تواند تاثیر خوبی بر شما داشته باشد؟ آیا می‌تواند جذاب به نظر بیایند؟ احتمالا نه. ذهن چنین فردی جایی دیگر است و احتمالا در تلاش برای یافتن فردی مهم‌تر از شما در مهمانی باشد! احتمالا بر روی صحبت با شما تمرکز نمی‌کند و حتی ممکن است گوشه چشمی به گوشی خود داشته باشد یا بدتر از آن بر گوشی خود تمرکز کرده باشد. در این صورت آیا مایل خواهید بود که دوباره با این شخص صحبت کنید؟ به‌احتمال‌زیاد نه. هیچ‌کسی علاقه‌مند به صحبت کردن باکسی نیست که حضور حقیقی ندارد. بدتر از همه این است که حواسش به‌جای اینکه به شما باشد مشغول تکنولوژی باشد! مطالعه‌ای در این زمینه نشان می‌دهد که صرفا حضور یک گوشی در مکالمه دونفره می‌تواند یک مکالمه رودررو را کاملا با اختلال مواجه کند.

برعکس، اگر با کسی دیدار داشته باشید که به‌صورت کامل توجهش به شما باشد و در گفتگو با شما به‌صورت فعال شرکت کند، به‌احتمال‌زیاد آن فرد برای شما دوست‌داشتنی و جالب‌تر به نظر خواهد آمد. اگر گوشی مخاطب شما زنگ بخورد و او به خاطر گفتگو با شما تماسش را پاسخ ندهد، امتیاز مثبت او در نظر شما دو برابر می‌شود. چراکه این احساس را به شما منتقل می‌کند که در آن لحظه تنها چیزی که برای او مهم بوده است شما هستید. شما باور دارید که مهم‌ترین فرد برای او هستید و او تمام توجه و حواسش را در آن لحظه به شما هدیه می‌دهد.

خصوصیات فرد کاریزماتیک چیست؟

یک فرد کاریزماتیک توانایی اعمال‌نفوذ قابل‌توجهی بر روی دیگران دارد. چون به‌صورت معنی‌داری با دیگران تعامل برقرار می‌کند. ملاقات و نحوه برخورد با فرد کاریزماتیک معمولا به شکلی است که در ارتباط با او و در حضور او مخاطب حس می‌کند تنها فرد مهم حاضر در اتاق است. باید به این نکته اشاره کرد که معطوف کردن چنین توجهی بزرگی به یک فرد در اغلب موارد بسیار نادر است. ولی داشتن توانمندی حضور کامل و صد در صد در لحظه تاثیر بزرگی بر روی فرد مقابل دارد.

برای توضیح بیشتر در مورد حضور در لحظه به مقاله «ذهن‌آگاهی (Mindfulness) چیست؟» مراجعه کنید.

ما معمولا به غلط کاریزما را همچون هدیه‌ای ذاتی در نظر می‌گیریم که باعث می‌شود فرد در جمع مثال ستاره بدرخشد.

چیزی که تحقیق مذکور نشان می‌دهد این است که کاریزما هدیه‌ای الهی نیست. درواقع این‌طور نیست که افراد مخصوصی با یک ویژگی خاص به نام کاریزما به دنیا آمده باشند. کاریزما تا حد زیادی مربوط به توانایی حضور کامل داشتن در لحظه کنونی است.

۶ ویژگی شخصیتی افراد کاریزماتیک که با تمرین افزایش می‌یابد

در تحقیق مورد اشاره ۶ عنصر از شخصیت یک فرد کاریزماتیک به این ترتیب بیان شده است:

۱. همدلی کردن توسط افراد کاریزماتیک

همدلی توانایی دیدن مسائل از دیدگاه فرد دیگر و درک چگونگی احساس آن فرد است. شما وقتی می‌توانید باکسی همدلی کنید که خودتان را جای او بگذارید؛ این کار در حالتی میسر می‌شود که کاملا به‌طرف مقابل توجه کنید و به‌عبارت‌دیگر در کنار او حضور محض داشته باشید.

در همین راستا مقاله «درک دیگران: ساز و کار مغز برای ایجاد همدلی» را مطالعه کنید.

۲. مهارت خوب گوش دادن برای افزایش کاریزما

به این معنی که توانایی شنیدن کامل چیزی که فرد در تلاش است که به شما منتقل کند را داشته باشید. د واقع بتوانید آنچه شخص سعی دارد به شما بگوید، هم از روش‌های کلامی و هم غیرکلامی را کاملا درک کنید. فردی را در نظر بگیرید که در مکالمه یک‌ساعته سالن اجلاس دائما بین حرف‌هایتان می‌پرد و نمی‌تواند صبر کند تا در زمان مناسب بین حرف‌های شما نظرات شخصی خود را بیان کند. مشخصا او به گفتار شما توجه نمی‌کند. درواقع صرفا حواسش به خودش و اینکه در جمله بعدی قرار است چه چیزی بگوید که باهوش به نظر برسد است. او صرفا به این فکر می‌کند که چطور شمارا تحت تاثیر قرار دهد. اگر فکر شما درگیر این باشد که بلافاصله چه جوابی در مقابل حرف دیگری بدهید؛ این رفتار نشانگر آن است که شما به شکل واقعی در آن لحظه حضور ندارید و درواقع اصلا به حرف‌های طرف مقابل گوش فرا نمی‌دهید.

۶ ویژگی شخصیتی افراد کاریزماتیک که با تمرین افزایش می‌یابد

۳. برقراری تماس چشمی اصل مهم در کاریزما

یعنی توانایی ارتباط چشمی عمیق و حفظ نگاه با مخاطب. تماس چشمی یکی از مهم‌ترین شکل‌های ارتباطی بین انسان‌ها است. ما به‌طور مستقیم چنین حس می‌کنیم که وقتی نگاه کسی از ما دور می‌شود، توجه او نیز از ما دور شده است. نتایج به‌دست‌آمده از تحقیقات عصب‌شناسی حاکی از این است که وقتی نگاه دچار سرگردانی است، دقیقا همان ناحیه از مغز فعال می‌شود که هنگام حواس‌پرتی ذهنی فعال است. وقتی حضور مطلق دارید و ارتباط چشمی عمیق ایجاد می‌کنید، تاثیر ارتباط می‌تواند قدرتمند باشد. وقتی با افراد علاوه بر موارد همدلی و مهارت شنوایی، ارتباط چشمی مناسب داشته باشید، آن‌ها علاوه بر شنیده شدن، حس می‌کنند که دیده می‌شوند (در همین راستا مقاله «تغییر در فعالیت مغز هنگام برقراری تماس چشمی» را مطالعه کنید).

۴. اشتیاق نشان دادن و ستایش دیگران

اشتیاق نشان دادن یعنی توانایی بالا بردن ارزش‌های دیگری از طریق ستایش عملکرد و یا ایده‌های آن‌ها. ایجاد اشتیاق غیرواقعی و بازی کردن نقش فرد مشتاق به دلیل قدرتمند بودن اصالت این حس، کار دشواری است. تنها زمانی این اشتیاق به وجود می‌آید که صادقانه با گفته‌ها یا عملکرد فرد ارتباط برقرار کنید. برای آنکه این اشتیاق باقدرت هر چه تمام نشان داده شود، باید قدرت این احساس را درون خودتان و به شکل صادقانه حس کنید. مجددا باید تاکید کرد که برای این کار حضور کامل و جمع بودن حواس ضروری است.

۵. اعتماد‌به‌نفس داشتن ویژگی برجسته افراد کاریزماتیک

اعتماد‌به‌نفس به‌صورت خلاصه این‌طور تعریف می‌شود: توانایی انجام کار با اطمینان کامل و بدون نگرانی از اینکه مردم چه فکری ممکن است در آن رابطه داشته باشند. بسیاری از مردم از اینکه در نظر دیگران چطور دیده خواهند شد، چنان نگران و مضطرب می‌شوند که دست‌آخر عصبی و نامطمئن به نظر می‌آیند. تمرکز آن‌ها بیشتر بر روی خودشان است تا دیگران. وقتی شما حضور کامل داشته باشید، به‌جای تمرکز بر روی خودتان بر روی دیگران تمرکز خواهید داشت. لذا به‌صورت طبیعی می‌توانید اعتمادبه‌نفس داشته باشید: به‌جای نگران بودن در مورد اینکه دیگران در مورد شما چه فکری می‌کنند، شما آرام، اصیل و طبیعی خواهید بود.

در همین راستا مقاله «۸ قدم برای افزایش اعتماد‌به‌نفس» را مطالعه کنید.

۶. سخن‌ورزی ماهرانه

یعنی توانایی برقراری ارتباط عمیق با دیگران. اگر می‌خواهید حرف‌هایتان موثر باشد نیاز هست که مخاطب خود را بشناسید. تنها راه‌کار آن این است که حرف‌هایتان را با مخاطب خود متناسب کنید. اگر به شکل صددرصدی در کنار مخاطب خود حضور داشته باشید، قادر به درک آن‌ها خواهید بود و می‌توانید بفهمید آن‌ها چگونه کلمات شما را تفسیر می‌کنند. تنها پس‌ازآن قادر خواهید بود کلمات مناسب را انتخاب کنید. اگر به طرز ماهرانه صحبت کنید واقعا شنیده خواهید شد.

به عبارت ساده‌تر کاریزما داشتن به معنی حضور مطلق در لحظه کنونی است.

 

منبع: سایکالیجی تودی