برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

۱۲ تکنیک برای صبحت و سخنرانی در جمع: استرس خود را کاهش دهید

مطابق نظرسنجی‌ها مردم از سخنرانی در برابر جمع حتی بیشتر از مرگ ترس دارند. اما اجرای سخنرانی عمومی موفق لزوما نباید ترسناک باشد. در این مقاله چند نکته برای اجرای یک سخنرانی عمومی موفق ذکر می‌کنیم که حتی ممکن است به شما کمک کند از آن لذت ببرید.

۱۲ تکنیک برای یک سخنرانی موفق در جمع

۱۲ تکنیک برای یک سخنرانی موفق در جمع

۱. خودتان را خیلی جدی نگیرید. شما می‌توانید یک پیام جدی را بدون اینکه خیلی رسمی باشید به مخاطب منتقل کنید.

۲. خودتان باشید. شما انسان و جایز الخطا هستید. اگر در برخی موارد و در ادای کلمات تپق بزنید، هیچ‌کس جز خودتان متوجه این موضوع نخواهد شد و یا حتی به آن توجه نخواهد کرد.

۳. طریقه استفاده صحیح از پاورپوینت را بیاموزید. تا جای ممکن مطالب کمتری در اسلایدها بگنجانید. در عوض در صحبت‌ها و توضیحات کلامی که ارائه می‌کنید بر اهمیت آن مطالب تاکید کنید و تا جای ممکن اسلاید را خلوت و ساده طراحی کنید.

۴. شب قبل از اجرای سخنرانی موفق خود، به اتاق کنفرانس بروید. عملکرد پروژکتور و نحوه اتصال آن به لپ‌تاپ/تبلت را بررسی کنید. کابل‌ها و دیگر تجهیزات یدکی همراه خود داشته باشید. همان‌طور که در دنیای مهندسی می‌گویند، برنامه‌ای برای جلوگیری از خرابی‌های احتمالی داشته باشید (پلان B). به همراه خود دو سیم برق و دو آداپتور A/V بیاورید. اگر در یک هتل صحبت می‌کنید، ممکن است خودشان این وسایل را داشته باشند. در غیر این صورت هزینه‌اش به‌پای خودتان یا شرکتی است که برای آن صحبت می‌کنید.

۵. یک ساعت زودتر از شب‌های قبل به خواب بروید. قبل از خواب، فعالیت آرامش‌بخش انجام دهید (دوش آب گرم بگیرید و غذای سبک میل کنید). حداقل یک ساعت قبل از خواب بررسی اسلایدهای خود و مواد دیگر را متوقف کنید تا بتوانید به مغز خود استراحت دهید. شب قبل از ارائه بزرگ از نوشیدنی‌های الکی اجتناب کنید چرا که کیفیت خواب شما تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین تمام لباس‌هایتان را از شب قبل امتحان و آماده کنید.

۶. از اینکه می‌دانید چه‌کاری قرار است انجام بدهید، به خودتان اعتماد داشته باشید. دلیلی وجود دارد که شما برای یک گروه از مردم صحبت می‌کنید – شما بر مباحثی که قرار است ارائه دهید بسیار بیشتر از بقیه مسلط هستید. دیگران به‌قدری به علم شما اعتقاد دارند و آن را به رسمیت می‌شناسند که حاضرند وقت گران‌بهایشان را بدان اختصاص دهند.

(اگر می‌خواهید اعتماد‌به‌نفس خود را افزایش دهید، مقاله «اعتماد‌به‌نفس چیست؟ سه مرحله ضروری برای افزایش و تقویت اعتماد‌به‌نفس بزرگسالان» را مطالعه کنید.)

۷. برای اجرای سخنرانی موفق در مورد مخاطبان خود از قبل تحقیق کنید. اهل کجا هستند؟ آیا آن‌ها اطلاعات و پیشینه‌ای در مورد موضوع مورد ارائه توسط شما دارند؟ چه مسائلی برای آن‌ها اهمیت دارد؟ در ابتدای سخنرانی خود از آن‌ها بپرسید که چه چیزی می‌خواهند یاد بگیرند.

۸. چند عدد قرص گلو و مقداری آب کنار دست خود بگذارید که اگر دهانتان خشک شد، استفاده کنید.

۹. اصل فراموشی. به یاد داشته باشید که در عرض یک هفته و یا حتی زمان کمتر از آن، اکثریت افرادی که برای آن‌ها صحبت کردید چیزی از اطلاعاتی که بهشان داده‌اید به یاد نخواهند آورد.

۱۰. مقابله با استرس شدید. اگر سخنرانی عمومی به‌قدری باعث ایجاد استرس و اضطراب شما می‌شود که کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است به بعضی از داروها نیاز داشته باشید تا بتوانید شب قبل از ارائه به خواب بروید.

اگر استرس زیادی را تجربه می‌کنید و می‌خواهید علائم و نشانه‌های اضطراب شدید را بشناسید و با آن مقابله کنید، مقاله «استرس چیست؟ تعریف، عوارض، انواع، دلایل، نشانه‌ها، تشخیص، درمان، مدیریت» را مطالعه کنید.

۱۱. قبل از شروع سخنرانی نفس عمیق با بازدم‌های طولانی بکشید. از قبل تمرین تنفس دیافراگمی و تکنیک‌های تنفسی برای کاهش اضطراب را یاد گرفته و تمرین کنید.

۱۲. هدف خود از سخنرانی برای مخاطبان را به خود یادآوری کنید. آیا برای کمک به بهبود کسب‌وکارشان است؟ آیا کمک می‌کند بتوانند به دیگران یاری دهند؟ در مورد چرایی حضور شما در آنجا تمرکز کنید.

 

اگر دنبال تکنیک‌های روانشناسی برای مذاکره و جلب نظر مخاطب هستید، مطالعه مقاله «راهنمای عملی برای افزایش شانس توافق بین طرفین مذاکره» را از دست ندهید.

در انتها دعوت می‌کنیم ویدئوی زیر را با عنوان «رمز و راز سخنرانی عمومی موفق از دید برگزار کننده TED» از سری کنفرانس‌های TED تماشا کنید.

 

منبع: سایکالیجی تودی