برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

تست روانشناسی شخصیت شناسی: تیپ شخصیتی ۱۶ گانه بریگز مایرز MBTI

تست روانشناسی تیپ شخصیتی MBTI چیست؟

تست تیپ شخصیتی ۱۶ گانه بر اساس شاخصه‌هایی طراحی شده است که توسط دو زن به نام‌های کاترین کوک بریگز و دخترش ایزابل بریگز مایرز پیشنهاد شده‌اند. این آزمون در سال ۱۹۴۰ و بر اساس تحقیقات روان‌شناس معروف کارل یونگ در ۱۹۲۰ انجام داده بود، بنا شد. این آزمون بر اساس یکسری سؤالات، اطلاعاتی را در مورد چگونگی واکنش کلی فرد در موقعیت‌های مختلف به دست می‌آورد.

پاسخ‌هایی که فرد به این سوالات می‌دهد تعیین‌کننده نوع شخصیت اوست. درک کلی از نوع شخصیت به فرد کمک می‌کند تا در انتخاب بهترین شغل، انتخاب بهترین همسر / شوهر و مسیر زندگی که سبب رشد و شکوفایی استعدادهای او می‌شود، آگاهی و بصیرت بیشتری داشته باشد.

این تست در حوزه روانشناسی شخصیتی اگر چه معتبرترین نیست ولی معروف‌ترین است. برای آشنایی با روانشناسی شخصیتی مقاله «روانشناسی شخصیت چیست؟ راهنمای کامل شخصیت شناسی و معتبرترین تست شخصیت» را مطالعه کنید.

دسته‌بندی تیپ‌های شخصیتی در تست روانشناسی شخصیت‌شناسی MBTI

آزمون‌هایی که بر اساس روش Briggs و Myers پایه‌گذاری شده‌اند، افراد را به ۱۶ گروه مختلف طبقه‌بندی می‌کنند که شامل ۴ جفت خصوصیت متضاد هم هستند.

این جفت‌ها عبارت‌اند از:

  • برون‌گرا (E) در مقابل درون‌گرا (I)
  • حسی – واقع‌بین (S) در مقابل شهودی – رویا‌پرداز (N)
  • عقلانی – منطقی (T) در مقابل احساسی – عاطفی (F)
  • قضاوتی – برنامه‌ریز (J) در مقابل ادراکی – بداهه‌پرداز (P)

برای تعیین یک تیپ شخصیتی ۴ حرف مخفف از صفات فوق با هم ترکیب می‌شوند، مانند:

ENFJ (شخصیت معلم یا قهرمان): برونگرا (E)، رویا‌پرداز (N)، عاطفی (F)، بداهه‌پرداز (P)

INTJ (شخصیت نابغه یا استراتژیست): درون‌گرا (I)، رویا‌پرداز (N)، منطقی (T)، برنامه‌ریز (J)

این خصوصیات شخصیتی که در ۴ گروه دسته‌بندی می‌شوند، می‌توانند نحوه تعامل فرد با جهان را توصیف کنند. اگرچه هیچ فردی به‌طور کامل درون‌گرا یا برون‌گرا نیست و بسته به موقعیت و شرایط این صفات می‌توانند متغیر باشند، اما به‌صورت کلی می‌توان گفت که شخصیت هر فرد به یکی از این ۴ جفت ویژگی متضاد، تمایل بیشتری دارد و آن ویژگی غالب اوست.

دسته‌بندی تیپ‌های شخصیتی در تست روانشناسی شخصیت‌شناسی MBTI

تیپ شخصیتی برون‌گرا (E)

برونگراها برخلاف درون‌گراها که معمولا محتاط و کم‌حرف هستند و ترجیح می‌دهند مشغول خودشان باشند، هنگام قرارگیری در جمع افراد احساس انرژی بیشتری می‌کنند. برون‌گراها دوست دارند در مورد افکار و ذهنیات خود صحبت کنند و در موقعیت‌های اجتماعی خودی نشان دهند. آن‌ها معمولا اهل معاشرت بوده و محبوب و موردعلاقه دیگران هستند و اگر به‌صورت طولانی‌مدت تنها باشند یا از مصاحبت دیگران محروم شوند، احساس ناراحتی و کمبود انرژی می‌کنند.

تیپ شخصیتی درون‌گرا (I)

افراد درون‌گرا کم‌حرف و محتاط هستند و نسبت به فرد برون‌گرا با تنهایی احساس راحتی بیشتری با می‌کنند. ترجیح افراد درون‌گرا بر این است که برای سرگرم شدن یا انگیزه گرفتن به خودشان اتکا کنند تا تعامل با دیگران. آن‌ها معمولا افرادی خودکفا هستند و ترجیح می‌دهند تا به‌جای کار گروهی، به‌تنهایی کار کنند. معاشرت و تعاملات اجتماعی، انرژی افراد درون‌گرا را تخلیه می‌کند و برای شارژ مجدد نیازمند زمان کافی هستند. به همین دلیل است که به تعاملات اجتماعی و کسب مهارت‌های لازم برای معاشرت کمتر از یک فرد برون‌گرا بها می‌دهند.

تیپ شخصیتی حسی – واقع‌بین (S)

برخلاف افراد شهودی یا رویا‌پرداز که ترجیح می‌دهند در خیالات خود زندگی کنند، عمده تاکید افراد حسی بر آن چیزی است که در دنیای واقعی قابل مشاهده، لمس و تجربه کردن است. اولویت افراد واقع‌بین مسائل عملی و حقایق هستند و علاقه‌ای به پرداختن به نظریه‌های فلسفی یا تفکرات عمیق درونی ندارند؛ در عوض دوست دارند در مورد مسائلی خارج از ذهن همچون افراد و اماکن و چیزهای واقعی فکر کنند. آن‌ها ترجیح می‌دهند تمرکز خود را بر آنچه می‌توانند به‌طور دقیق و با حواسشان لمس و تجربه کنند، معطوف کنند.

تیپ شخصیتی شهودی – رویا‌پردازی (N)

تاکید افرادی که دارای شخصیت شهودی هستند بیشتر بر نظریه‌ها و تصورات ذهنی است تا بر آن چیزهایی که واقعا در مقابل چشمانشان رخ می‌دهد. تفکرات درونی و رویاپردازی‌های این افراد جزو اولویت‌های آن‌هاست و اغلب اوقات این حس را دارند که گویی به این دنیای واقعی تعلق ندارند یا در چنین جهانی زندگی نمی‌کنند. برخلاف افراد حسی (واقع‌بین) که از دیدن، لمس و تجربه جهان مادی لذت می‌برند، تمرکز افراد شهودی بیشتر متوجه درون خودشان است و ترجیح می‌دهند تا مشغول افکار و احساسات خود باشند. برخلاف افراد حسی که به واقعیت‌ها و مسائل عملی علاقه‌مند هستند، افراد رویا‌پرداز بیشتر به تجزیه و تحلیل مسائل عمیق‌تر و کنکاش مفاهیم پیچیده‌تر تمایل دارند.

تیپ شخصیتی عقلانی – منطقی (T)

اشخاص با تیپ متفکر افرادی علمی، معقول و منطقی هستند. در اغلب مواقع رفتار و تصمیمات آن‌ها برآمده از ذهن آن‌هاست تا قلبشان. بسیاری از افراد به‌غلط تصور می‌کنند که افراد متفکر فاقد احساس هستند که مسلما باور اشتباهی است. این افراد می‌توانند به اندازه افراد عاطفی، احساساتی و حساس باشند، اما ازآنجاکه بروز احساسات اولویت اصلی آن‌ها نیست، می‌توانند احساسات خود را پنهان کنند. آن‌ها اولویت بیشتری برای حقایق قائل می‌شوند تا احساسات.

تیپ شخصیتی احساسی – عاطفی (F)

افراد با خصوصیات عاطفی بیشتر علاقه‌مند و مراقب موضوعات عاطفی و ابراز احساسات هستند تا مسائل منطقی و عقلایی. بااین‌حال، این بدان معنی نیست که افراد با تیپ شخصیتی عاطفی، انسان‌های غیرمنطقی باشند. این بدان معناست که افرادی که این ویژگی را دارند در مقایسه با افراد متفکر که ترجیح می‌دهند احساسات خود را سرکوب کنند، بیشتر احساسات خود را بروز می‌دهند. اشخاصی که تمرکزشان بر روی احساسات و ابراز عواطف است، حس همدلی و حساسیت بیشتری دارند و روح و ذهنی باز دارند.

تیپ شخصیتی قاضی – برنامه‌ریز (J)

تمایل افراد دارای خصوصیت قضاوتی بر این است که قبل از اقدام به یک کار، برنامه و استراتژی نحوه انجام آن را چیده باشند. آن‌ها ترجیح می‌دهند که طبق یک نقشه از قبل برنامه‌ریزی‌شده کاری را انجام دهند تا به‌صورت دیمی و فی‌البداهه. آن‌ها افرادی سازمان‌یافته، قابل‌اعتماد، مسئولیت‌پذیر و با اخلاق کاری بسیار بالا هستند. آن‌ها همیشه آماده و مجهز به چک‌لیست‌ها و برنامه‌های جایگزین احتمالی هستند. تعهد آن‌ها به برنامه‌ریزی‌هایی که برای آینده احتمالی دارند می‌تواند سبب آن شود که از زندگی در زمان حال غافل شوند.

تیپ شخصیتی ادراکی – بداهه‌پرداز (P)

افرادی که دارای ویژگی بداهه‌پردازی هستند به آزادی عملکرد خود بهای بیشتری می‌دهند. این افراد اگر حس کنند که فعالیت دیگری می‌تواند برایشان ارزشمندتر باشند، خودشان را محدود و مجبور به انجام فعالیت قبلی نمی‌کنند. آن‌ها در کشف فرصت‌های جدید عملکردی بسیار عالی دارند و هر وقت که میسر باشد از موقعیت‌های پیش‌آمده استفاده می‌کنند. آن‌ها حتی در مواقع اضطراری نیز ابتکار عمل خوبی دارند. در نظر آن‌ها زندگی همان چیزی که است پیش می‌آید و اگر مجبور به تبعیت و رعایت یک برنامه شوند، احساس خفگی می‌کنند.

تفسیر تیپ‌های شخصیتی تست MBTI

خصوصیات هر تیپ شخصیتی چیزی فراتر از جمع ساده خصوصیاتی است که توسط آن ۴ ویژگی ذکر می‌شود. علاوه بر هر یک از چهار ویژگی اصلی که برای هر تیپ شخصیتی تعیین می‌شود، آن چیزی که سبب آشکار شدن خصوصیات واقعی یک ویژگی شخصیتی می‌شود، ترکیب آن صفات است.

برای مثال، منش و رفتار فردی با ترکیب ویژگی‌های منطقی (T) و شهودی (N) متفاوت از فردی با صفات منطقی (T) و حسی (S) رفتار است. ترکیبی از منطقی و شهودی بودن، بازتاب شخصیت فردی است که اغلب در ذهن خود به تمام حالت‌های پیش آمد احتمالی واقعی و حتی خیالی اندیشه می‌کند. اما کسی که دارای ویژگی‌های تفکری و حسی است، ممکن است اغلب غرق در افکار خود شود و در افکار خود به‌جای شهود به حواس خود تکیه خواهد کرد و تفکراتش به وضعیت واقعی و فعلی که با آن روبروست اختصاص دارد.

کتاب «مقدمه‌ای بر تیپ و رشد شخصیتی» نوشته کاترین بریگز و ایزابل بریگز مایرز

تاریخچه تست شخصیت شناسی MBTI

پیشینه آن چیزی که ما امروزه به‌عنوان تست شخصیتی ۱۶ گانه می‌شناسیم به سال ۱۹۱۷ و دو زن به نام کاترین کوک بریگز و دخترش ایزابل بریگز مایرز برمی‌گردد. هنگامی‌که کاترین کوک بریگز تحقیقات خود را درزمینه شخصیت شناسی آغاز کرد، متوجه وجود تفاوت‌های چشمگیر در شخصیت‌های اعضای خانواده‌اش شد. او در ادامه به خواندن بیوگرافی افراد مختلف پرداخت و درمجموع به یک نوع تیپ‌شناسی اولیه رسید که شامل چهار نوع خلق‌وخو می‌شد: متفکرانه، خودجوش، مدیر و اجتماعی.

پس از انتشار کتاب «تیپ‌های روان‌شناختی» دکتر کارل یونگ در سال ۱۹۲۳، بریگز متوجه شد که نظریه او شباهت بسیاری به تئوری یونگ دارد ولی به‌اندازه آن پیشرفته نیست. او به همراه دخترش مایرز تحقیقات یونگ را به‌طور گسترده‌ای موردمطالعه قرار دادند و بر اساس تئوری‌های وی مقالاتی را منتشر کردند.

نظریه یونگ در مورد تیپ‌های روان‌شناختی مبتنی بر مشاهدات بالینی او است و چنین ادعا می‌کند که چهار عملکرد روان‌شناختی اصلی در وجود آدمی هست که ادراک و تجربه انسان از جهان بر اساس آن‌ها صورت می‌گیرد: حس، شهود، احساس و تفکر. که هرکدام از این عملکردها دارای دو قطب مختلف هستند که شامل درون‌گرایی و برون‌گرایی می‌شود. درنهایت این آزمون بر اساس این عملکردها و با اضافه کردن خصوصیات برنامه‌ریزی یا بداهه‌پردازی تکمیل شده است.

در سال ۱۹۴۲ بریگز و مایرز وسیله‌ای را ابداع کردند که افراد توسط آن می‌توانستند تیپ روان‌شناختی خود را تعیین کنند که امروزه این کار توسط مجموعه‌ای از پرسش‌ها انجام می‌شود. آن‌ها در ادامه شروع به تدوین سوالات خاصی بر اساس تئوری خود کردند و بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده به‌صورت دقیق‌تری سعی در برآورد کردن تیپ روان‌شناسی افراد کردند.

آن‌ها این کار را با گروهی متشکل از ۲۰ نفر از دوستان و آشنایان خود که احساس می‌کردند سال‌ها آن‌ها را دیده‌اند و می‌شناسند، آغاز کردند. بعدازاینکه توانستند داده‌های خود را با نتایج به‌دست‌آمده از این گروه اولیه تصحیح کنند، آزمایش خود را به گروه‌های بزرگ و بزرگ‌تری گسترش دادند. آن‌ها این تست را در میان بیش از ۴۵ دانشکده و ۵۰۰۰ دانشجوی پزشکی و بعدها در میان ۱۰۰۰۰ پرستار آزمایش کردند.

در سال ۱۹۴۴، مایرز به‌منظور آشنایی با ابزارهای دسته‌بندی شخصیتی که آن زمان رایج بود، به‌عنوان مدیر منابع انسانی یک شرکت بزرگ و به‌صورت پاره‌وقت مشغول به کار شد. او توانست با یادگیری شیوه‌های مدرن، افراد متقاضی استخدام در شرکت را مورد آزمایش قرار دهد.

مایرز در طی دهه‌های ۵۰ تا ۷۰ میلادی متد طبقه‌بندی شخصیتی و اطلاعات خود را به انواع موسسات آموزشی، نشریات و روان‌شناسان ارائه داد. او در سال ۱۹۶۲ کتاب آموزشی جامع ولی کوتاهی با عنوان «مقدمه‌ای بر تیپ» نوشت که همچنان هم تجدید چاپ می‌شود. در سال ۱۹۸۰ که ایزابل از دنیا رفت، آزمونی که آن‌ها توسعه داده بودند به‌صورت گسترده و برای بهبود تعامل با کارمندان، مشاوره شغلی توسط سازمان‌ها و افراد بسیاری که خواهان بهبود و رشد در روابط شخصی‌شان بودند مورداستفاده قرار می‌گرفت.

تست شخصیت ۱۶ گانه برای استفاده عموم مردم ایجاد شده بود و بر ارزش‌های تفاوت طبیعی در شخصیت افراد تاکید می‌کرد. فرضیه این تست بر این است که همه ما به سبک خاص و از دریچه دید خود به جهان می‌نگریم و اولویت‌هایی که داریم برآمده از علایق، ارزش‌ها و انگیزه‌های ما است.

برخی از روانشناسان و منتقدان ایرادهای درستی به این تست روانشناسی می‌گیرند که به در مقاله «آیا نتایج تست تیپ شخصیتی MBTI به درد نخور است؟» به آن‌ها پرداخته‌ایم.

کاربردهای تست روانشناسی شخصیت شناسی ۱۶ گانه مایرز بریگز MBTI

کاربردهای تست روانشناسی شخصیت شناسی ۱۶ گانه مایرز بریگز MBTI

اطلاعات و بینش به‌دست‌آمده از تست شخصیت می‌تواند برای بهبود بسیاری از موقعیت‌های متداول در زندگی کاربرد داشته باشد:

پیدا کردن کار و شغل مناسب تیپ شخصیتی

پس از درک نوع شخصیت خود، می‌توانید برای انتخاب شغل و مسیر کاری خود تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرید. همچنین می‌توانید با در نظر گرفتن نوع شخصیت خود و همکاران یا رئیس‌تان می‌توانید ارتباطات و تعامل بهتری با آن‌ها داشته باشید.

تقویت روابط عاشقانه

برخی از زوج‌ها به دلیل تطابق شخصیتی بهتر، نسبت به دیگران تعامل بهتری با هم دارند. اگر تیپ شخصیتی خود و همسرتان / شوهرتان را بدانید، درک بیشتری از نحوه برخورد با یکدیگر خواهید داشت و زندگی خود را به بهترین شکل ممکن پیش خواهید برد. همچنین می‌توانید از اطلاعات شخصیت شناسی برای مرحله آشنایی و نامزدی استفاده کنید و در نگاه اول تاثیر مثبت‌تری بر فرد مورد علاقه خود داشته باشید.

بهبود روابط دوستانه

همانند روابط عاشقانه، برخی از انواع شخصیتی رفاقت و دوستی راحت‌تری می‌توانند داشته باشند. برخی افراد در خانه ماندن را ترجیح می‌دهند و برخی بیرون رفتن را؛ برخی علاقه‌مند به سفرهایی بدون برنامه‌ریزی قبلی هستند و بعضی دوست دارند برای تمام جزئیات سفرشان طرح داشته باشند. احتمال دوام برخی دوستی‌ها بسیار پایین است و برخی دوستی‌های دیگر ممکن است یک‌عمر دوام داشته باشد.

راهنمای پدر و مادر بر اساس تیپ شخصیتی فرزند

همان‌طور که هر پدر و مادری می‌داند، هرکدام از فرزندان شخصیت منحصربه‌فردی دارند. به‌عنوان والد اگر به شخصیت فرزندتان پی ببرید با سهولت بیشتری می‌توانید او را راهنمایی کنید. برخی از بچه‌ها با سخت‌گیری به شکوفایی می‌رسند و برخی دیگر برای رشد نیازمند آزادی عمل بیشتری هستند. البته تیپ شخصیت شما هم می‌تواند بر روی شخصیت فرزندتان موثر باشد، اما این یک الزام نیست و اگر این اتفاق نیفتد امری غیرطبیعی محسوب نمی‌شود.

کمک به روابط بهتر درون خانواده

گاها روابط خانوادگی می‌تواند پیچیده و دشوار باشد، ولی اگر نوع شخصیت عزیزان و بستگان خود را بیاموزید مسلما کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد. وقتی تا حدودی در مورد ریشه رفتار یک فرد و دلیل نحوه واکنش او در مواقع مختلف آگاه می‌شوید، می‌توانید از جایگاه بهتری با آن‌ها تعامل داشته باشید. روابط با والدین و خواهر برادرها و فامیل لزوما نباید پرتنش باشد.

پیدا کردن هدف زندگی برای هر تیپ شخصیتی

آگاهی یافتن به نوع شخصیت خود، می‌تواند شما را در یافتن هدف زندگی‌تان کمک کند و پتانسیل‌های شما را آشکار کند. اگر متوجه نحوه کارکرد تیپ شخصیتی خود نشوید به‌راحتی وارد شغل و رابطه‌ای اشتباه خواهید شد و یک‌عمر خود را گرفتار خواهید کرد. اما با استفاده از ویژگی‌های تیپ شخصیتی خود به‌عنوان یک ابزار، می‌توانید متوجه شوید که واقعا از زندگی چه می‌خواهید، چگونه می‌توانید وضعیت فعلی خود را بهبود ببخشید و سپس دستاوردهای بیشتری کسب کنید.

رشد شخصی / فردی

هر تیپ شخصیتی، نقاط قوت و ضعف مختص خود را دارد. فقط با دانستن نقاط ضعف خود است که می‌توانید شروع به برطرف کردن آن‌ها کنید. هرکسی که به رشد شخصی خود علاقه‌مند باشد، می‌تواند اطلاعات بسیار مفیدی در مورد ویژگی‌های تیپ شخصیتی خود پیدا کند و از راهنمایی موجود برای برطرف کردن نقطه‌ضعف آن تیپ شخصیتی استفاده کند.

بهبود تعاملات روزانه

بیشترین تاثیری که با آگاهی از تیپ شخصیتی‌تان نصیبتان می‌شود بینش و فراستی است که می‌توانید در تعاملات روزانه زندگی خود به کار ببرید. ممکن است متوجه شوید که یک‌عمر با افراد اشتباهی در حال تعامل و رفاقت بوده‌اید و یا تمام تنش‌های به وجود آمده بیهوده بوده‌اند. یا متوجه این نکته شوید که سخت‌گیری شدیدی که بر سر موضوعی بر خود تحمیل می‌کرده‌اید، جزوی از شخصیت شما نیست. در موقعیت‌های جزئی مانند مکالمه با همسایه یا تعامل با فرد بغل‌دستی در یک جلسه کاری، شناخت تیپ شخصیتی خود و دیگران می‌تواند بسیار موثر واقع شود. همه این پیشرفتهای کوچک می‌توانند در داشتن زندگی‌ای با استرس کمتر و خوشبختی بیشتر کمک کند.

انجام تست روانشناسی رایگان تیپ شخصیت شناسی MBTI

می‌توانید به رایگان این تست را از یک سایت معتبر به اسم ۱۶personalities و به فارسی انجام دهید و نتایج تیپ شخصیتی خود را مشاهده کنید.

پس از انجام این تست برای مطالعه تفسیر نتایج می‌توانید از مقاله‌هایی که برای تیپ‌های شخصیتی مختلف آماده کرده‌ایم، استفاده کنید:

آشنایی با تیپ شخصیتی (ESFP) سرگرم‌کننده – شومن: نقاط ضعف و قوت

آشنایی با تیپ شخصیتی بازرس (ISTJ): نقاط ضعف و قوت

آشنایی با تیپ شخصیتی مشاور (ESFJ): نقاط ضعف و قوت

آشنایی با تیپ شخصیتی حامی (ISFJ): نقاط ضعف و قوت