برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

آیا نتایج تست شخصیت شناسی / خودشناسی MBTI از نظر روانشناسی معتبر است؟

شاخص تیپ شخصیتی بر اساس تست مایرز-بریگز یا Myers-Briggs Type) MBTI) و انشعابات آن از محبوب‌ترین تست‌های شخصیت شناسی / خودشناسی در سراسر دنیاست.

تست شخصیت شناسی MBTI به‌طور گسترده در کارگاه‌های آموزشی‌ درون‌سازمانی برای نشان دادن نحوه تعامل افراد با شخصیت مشابه و متفاوت استفاده می‌شود. تابه‌حال بیش از ۲ میلیون نفر از طریق تست‌های آنلاین اینترنتی، تیپ شخصیتی خود را کشف کرده‌اند.

(برای مطالعه کامله تست تیپ شخصیت MBTI مقاله «تست روانشناسی شخصیت شناسی: تیپ شخصیتی ۱۶ گانه بریگز مایرز MBTI»‌ را مطالعه کنید.)

اما از طرف دیگر تست خودشناسی MBTI همواره هدف انتقادهای شدیدی از سوی جامعه روان‌شناسان و متخصصان این حوزه بوده است.

اخیرا یکی از دوستانم نظر مرا در مورد مقاله‌ای انتقادی که توسط دکتر جوزف استرومبرگ و استیل کسول که در آن معیار تست شخصیت شناسی مایرز-بریگز (MBTI) را «کاملا بی‌معنی» توصیف کرده است، جویا شد. وقتی مقاله را خواندم، متوجه شدم که نویسندگان مقاله همان انتقادهایی که دهه‌ها است در مورد تست خودشناسی MBTI وجود دارد را مجددا مطرح کرده‌اند.

در پاسخ به دوستم چنین گفتم که از نظر من اینکه شاخص Myers-Briggs Type)  MBTI) را کاملا مزخرف بپنداریم به این معنی است که در مورد نقص‌ها و شیوه کاربرد آن اغراق کرده باشیم. انتقادهای اصلی که در طول سال‌ها درباره تست خودشناسی MBTI مطرح شده‌اند (و در مقاله استرومبرگ و کاسول تکرار شده است) به شرح زیر است:

انتقادهای نادرست بر تست تیپ شخصیتی / خودشناسی مایرز-بریگز MBTI

انتقادهای نادرست بر تست تیپ شخصیتی / خودشناسی مایرز-بریگز MBTI

۱. تست خودشناسی MBTI توسط کاترین کوک بریگز و دخترش ایزابل بریگز مایرز تدوین شده است که هیچ‌یک از آن‌ها دانش‌آموخته در هیچ‌یک از رشته‌های روان‌شناسی نبوده و مدرکی معتبر و متناسب با روان‌شناسی نداشته‌اند.

بریگز در رشته مهندسی کشاورزی تحصیل کرده و مایرز مدرک علوم سیاسی داشته است.

۲. تست خودشناسی MBTI بر اساس تئوری تیپ‌ها توسط دکتر کارل یونگ روانکاو تحلیلگر بنا شده است.

نظریه‌های یونگ توسط بسیاری از اساتید روان‌شناسی دانشگاهی مورد تایید قرار نگرفته است، چراکه او را بیشتر فردی علاقه‌مند به موضوعات متافیزیکی می‌دیدند که تئوری‌هایش فاقد پشتوانه علمی است.

۳. تست خودشناسی MBTI افراد را در ۱۶ گروه طبقه‌بندی می‌کند، اما نظر بیشتر روانشناسان شخصیتی بر این است که تفاوت‌های شخصیتی افراد به‌جای دسته‌بندی‌ در گروه‌های جداگانه، باید به شیوه‌ای پیوسته نشان داده شود.

۴. به ادعای منتقدان، هیچ تحقیق معتبری مبنی بر صحت پیش‌بینی‌های تست خودشناسی MBTI در موفقیت شغلی یا رضایت از زندگی افراد وجود ندارد.

پاسخ انتقادهای نادرست از تست تیپ شخصیتی MBTI

من برای هر یک از این انتقادها پاسخی دارم.

۱. اگرچه بریگز و مایرز مدرک دانشگاهی یا گواهی معتبر روان‌شناختی نداشته‌اند، اما هر دو افرادی بسیار باهوش، دارای تحصیلات دانشگاهی، هشیار و متفکر بودند که علاقه فراوانی به درک انواع تیپ‌های شخصیتی داشتند.

نتایج تحقیقاتی که توسط دو محقق به نام اشتون و گلدبرگ انجام گرفته است نشان می‌دهد که افراد بدون گواهی یا آموزش رسمی روان‌شناختی نیز قادر به تدوین تست‌های تیپ شخصیتی هستند.

این تست‌های شخصیت‌شناسی می‌توانند به‌اندازه تست‌هایی که توسط روان‌شناسان حرفه‌ای طراحی شده، معتبر باشند. حال دو فرد باهوش و بسیار باانگیزه را در نظر بگیرید که با توانایی‌های ذهنی‌شان قادر به انجام چه‌کارهای بزرگی هستند.

۲. نظریه‌های علمی بحث‌برانگیز یونگ در مورد کهن‌الگوها (آرک تایپ‌ها)، کیمیاگری، هم‌زمانی، ناخودآگاه جمعی، ماوراءالطبیعه و غیره هیچ ربطی به نظریه او درباره تیپ‌های شخصیت‌شناسی روان‌شناختی ندارند.

نظریه تیپ‌های شخصیتی یونگ در مورد مفاهیم درون‌گرایی و برون‌گرایی صحبت می‌کند که امروزه روانشناسان و متخصصان حوزه شخصیت شناسی بدون هیچ تردید از این مفاهیم استفاده می‌کنند. اگرچه اغلب روانشناسان شخصیت امروزی تمایلی به انجام تحقیقات بر روی نظریه تیپ‌های شخصیتی یونگ یا MBTI ندارند اما همیشه این‌گونه نبوده است.

برای مثال، رائه کارلسون و راوننا هلسون (که هر دو بسیار مورداحترام و برنده جوایز متعدد در حوزه روان‌شناسی هستند) نتایج تحقیقات تجربی خود را که بر اساس نظریه تیپ‌های شخصیتی یونگ انجام داده بودند در معتبرترین ژورنال این حوزه به چاپ رسانده‌اند.

شیوه صحیح استفاده از نتایج آزمون خودشناسی MBTI

۳. نظریه تیپ‌های شخصیتی یونگ بسیار پیچیده است و توضیحی در مورد نحوه امتیازبندی و دسته‌بندی افراد در گروه‌های مختلف ارائه نمی‌دهد. اما امروزه نظریه‌های تیپ‌های شخصیتی بسیار معتبر و موفق‌تری وجود دارد که از آن جمله می‌توان به تئوری شش تیپ شخصیتی/شغلی جان ال. هالند اشاره کرد که در حال حاضر پرکاربردترین نظریه در روان‌شناسی شغلی است.

بااین‌حال حتی روانشناسان نیز گاها وقتی فردی امتیاز بالایی در دسته‌بندی برون‌گرایی کسب می‌کند از آن شخص به‌عنوان فرد برون‌گرا نام‌برده و از اصطلاحات تئوری تیپ‌های شخصیتی استفاده می‌کنند.

۴. دو محقق به نام مک‌کرا و کاستا نشان دادند که تمایلات روان‌شناختی که توسط تست خودشناسی MBTI موردسنجش قرار می‌گیرند تفاوت چندانی با مدل مورد تایید روان‌شناسان به نام مدل پنج-عامل (FFM) ندارند.

تست شخصیت‌شناسی MBTI میزان روان رنجوری افراد را موردبررسی قرار نمی‌دهد و ازاین‌جهت که قادر به ارزیابی صفات «بد» فرد نیست، مورد انتقاد قرار می‌گیرد. بااین‌حال، تحقیقات بیشتری که توسط هاروی، موری و مارکام انجام شده نشان می‌دهد که می‌توان از درون همین تست نیز به میزان روان رنجوری فرد پی برد. ازآنجایی‌که نتایج تحقیقات گسترده‌ای نشان‌دهنده تاثیر پنج عامل اصلی شخصیت در نتایج مهم زندگی است و چون معیار MBTI با فاکتورهای FFM شباهت دارد می‌توان نتیجه گرفت که امتیازات به‌دست‌آمده از تست شخصیت‌شناسی MBTI می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی نتایج زندگی را پیش‌بینی کند.

شیوه صحیح استفاده از نتایج آزمون خودشناسی MBTI

هیچ‌کدام از انتقادات متداول و سخت‌گیرانه‌ای که درباره تست خودشناسی MBTI مطرح شده، به آن شکلی که مطرح می‌شوند صحیح نیستند. چنین به نظر می‌رسد که به دلیل حسادت دانشگاهیان به موفقیت تجاری آزمون شخصیت‌شناسی MBTI، آنان به دنبال راه‌هایی برای زیر سوال بردن این تست هستند.

نمی‌خواهم به‌صورت قطع و یقین بگویم که جای نقدی بر آزمون خودشناسی MBTI وجود ندارد. به نظر من مشکل اصلی تست شخصیت‌شناسی MBTI مربوط به ماهیت آن نیست، بلکه مسئله مربوط به نحوه امتیازدهی و تفسیری است که از آن می‌شود.

هیچ تست شخصیت‌شناسی به‌اندازه کافی قابل‌اعتماد نیست که بخواهد افراد را به ۱۶ گروه طبقه‌بندی کند.

به همین دلیل است که وقتی افراد از منابع مختلفی تست‌ می‌زنند نتایج مختلفی به دست می‌آورند. بنابراین طبقه‌بندی افراد صرفا با چهار کد و حرف مثل INFP و ESTJ منطقی نیست و نباید آن‌ها را به‌عنوان ویژگی‌های ثابت شخصیتی قلمداد کرد.

از نظر علمی توصیه می‌شود که امتیازهای تست MBTI به‌صورت پیوسته نشان داده شود (مثلا به‌جای طبقه‌بندی خشک‌وخالی، بهتر است درصد میزان برون‌گرایی یا درون‌گرایی فرد نشان داده شود) تا افراد متوجه شوند که خصوصیاتشان بیشتر شبیه کدام ویژگی هستند.

بااین‌حال اگر تست شخصیتی MBTI به همان شیوه مرسوم هم انجام گیرد بازهم کارگاه‌های آموزشی که در این راستا برگزار می‌شوند می‌توانند برای افزایش خودشناسی و به دست آوردن درکی از شباهت و تفاوت بین افراد مفید باشند.

درنهایت اگرچه نباید به افسانه‌سرایی‌هایی که در مورد حروف چهارکلمه‌ای مثل (میانجی) INFP، (مجری) ESTJ وجود دارد اعتنا کرد اما بااین‌حال هنوز هم آزمون خودشناسی MBTI به‌اندازه کافی قابل‌اعتماد و معتبر است که در برخی موارد از زندگی واقعی به کار گرفته شود و مفید باشد.

معتبرترین تست خودشناسی چیست؟ مقاله «روانشناسی شخصیت چیست؟ راهنمای کامل شخصیت شناسی و معتبرترین تست شخصیت»‌ را مطالعه کنید.

 

منبع: سایکالیجی تودی