برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

تیپ شخصیتی بازرس (ISTJ): ویژگی‌های شخصیت، نقاط ضعف، قوت، روابط

همانطور که در مقاله تست تیپ‌های شخصیتی ۱۶ گانه بریگز مایرز اشاره شد، حروف مخفف تیپ شخصیتی بازرس (ISTJ) به معنی درون‌گرا (I)، واقع‌بین (S)، منطقی (T)، برنامه‌ریز (J) هستند. (برای انجام تست شخصیت‌شناسی فارسی معتبر از این لینک استفاده کنید.)

جرج واشنگتن به عنوان یک فرد با تیپ شخصیتی بازرس (ISTJ) می‌گوید:

اگر از من بپرسید، هر وقت فرد لایقی را برای انجام کاری پیدا کردید، دنبال نفر دوم یا سوم نباشید. چون اگر افراد زیادی برای انجام یک مسئولیت گماشته شوند، آن کار به سختی پیش می‌رود.

خصوصیات فردی تیپ شخصیتی بازرس ISTJ

تیپ شخصیتی بازرس ISTJ با فراوانی ۱۱ درصد، سومین گروه پر جمعیت در بین تیپ‌های شخصیتی ۱۶ گانه است.

امانت، درستکاری، منطق، علم‌گرایی و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر آن‌ها برای ایفای وظایف، خصوصیاتی هستند که تیپ شخصیتی بازرس را تعریف می‌کنند و همین ویژگی‌ها باعث می‌شود تا بازرسان در جمع خانوادگی یا محل کار و در سازمان‌هایی از جمله سیستم قضا، نهادهای نظارتی و نظامی در رعایت عرف‌ها، قوانین و استاندارد، حرف اول را بزنند. افراد با تیپ شخصیتی بازرس، از اینکه مسئولیت رفتار و عملکرد خود را بر عهده بگیرند، لذت می‌برند و بابت کارهایی که به انجام می‌رسانند احساس غرور و افتخار می‌کنند. آن‌ها برای اینکه به هدف خود برسند، تمام انرژی و زمان خود را به کار گرفته و در این مسیر دقیق و صبور هستند.

خصوصیات فردی تیپ شخصیتی بازرس ISTJ

افراد با تیپ شخصیتی ISTJ برای انجام یک کار، اما و اگر نکرده و فرضیه نمی‌چینند و در عوض ترجیحشان بر این است که محیط، شرایط اطراف و واقعیت‌های موجود را بررسی کرده و سراغ مرحله عملیاتی بروند. بازرس‌ها به هیچ عنوان، کار بیخود یا غیرمنطقی انجام نمی‌دهند و وقتی برای انجام کاری تصمیمی اتخاذ کنند، شرایط لازم برای رسیدن به هدف خود را برای بقیه شرح می‌دهند و انتظاری که از افراد دیگر دارند این است که فورا وضعیت را درک کرده و دست به کار شوند. افراد با تیپ شخصیتی بازرس ISTJ نسبت به عدم قطعیتی که افراد در تصمیم‌گیری از خود نشان می‌دهند، صبر کمی دارند و در مواجهه با افرادی که تصمیم‌گیری‌های آن‌ها را با حرف‌های غیرمنطقی به چالش بکشند، شکیبایی خود را سریع‌تر از دست می‌دهند، به ویژه اگر مخاطبشان جزئیات مهم را نادیده گرفته و بحث را کش بدهد. بازرس‌ها با نزدیک شدن به مرحله تحویل پروژه یا کار عصبی‌تر می‌شوند.

اگر برای اعتبارت ارزش قائل باشی باید با افراد سطح بالا تعامل داشته باشی…

هر وقت فردی با تیپ شخصیتی بازرس ISTJ ادعا کند که قصد انجام کاری را دارد، حتما آن کار را به انجام می‌رساند و وظایف خود را فارغ از هر گونه هزینه‌ای که متوجه خودش می‌شود، به پایان می‌برد. در نظر او رفتار افراد دیگری که به همان اندازه سر حرفشان نمی‌ایستند، غیر قابل درک است. تلفیق تنبلی و عدم رعایت در امانت و درستکاری بهترین راه برای عصبی کردن آن‌هاست. به همین دلیل ترجیح اغلب افراد با تیپ شخصیتی بازرس ISTJ آن است که خودشان به تنهایی کار را پیش ببرند و یا حداقل یک سلسله‌مراتب مشخصی وجود داشته باشد تا بدون جر و بحث یا نگرانی درباره قابل‌اطمینان بودن دیگر افراد تیم، در راستای رسیدن به اهداف خود بکوشند.

مستقل و خودکفا تیپ شخصیتی ISTJ

افراد با تیپ شخصیتی بازرس ISTJ ذهنی هشیار و واقع‌بین دارند و ترجیحشان بر این است که به جای اتکا به اشخاص یا چیزهای دیگر، خودکفا باشند و بر توانمندی‌های خود تکیه کنند. وابسته بودن به دیگران، از دیدگاه بازرس‌ها معادل ضعیف بودن است و اشتیاقی که آن‌ها برای انجام تعهدات، قابل‌اتکا بودن و داشتن شخصیتی امانت‌دار دارند، سبب می‌شود که به دیگران وابسته نشوند.

درستکاری و امانت تیپ شخصیتی ISTJ

این احساس درستکاری و صداقت در امانت موضوعی حیاتی برای آن‌ها است. افراد با تیپ شخصیتی بازرس ISTJ بدون در نظر گرفتن هزینه‌های احتمالی به قوانین و قواعد موجود پایبند هستند و حتی اشتباهات خود را نیز گزارش کرده و حقیقت را بدون در نظر گرفتن هر گونه پیامدی بیان می‌دارند. از دید آن‌ها صداقت داشتن، بسیار مهم‌تر از ملاحظات عاطفی است. در نتیجه عدم انعطاف‌پذیری آن‌ها در برخورد با مسائل سبب ‌می‌شود که از نگاه دیگران، افراد سرد و بی‌روحی به نظر بیایند. بازرس‌ها ممکن است در ابراز احساسات و نشان دادن محبت خود به دیگران دچار مشکل شوند و اینکه در نظر دیگران بی‌احساس تلقی شوند، برایشان خیلی ناراحت‌کننده است.

تنها بودن بهتر از هم‌نشینی با رفقای نااهل است.

از خودگذشتگی تیپ شخصیتی ISTJ

از خودگذشتگی خصوصیت بی‌نظیری در این تیپ شخصیتی است که به آن‌ها اجازه می‌دهد کارهای زیادی را به سرانجام برسانند. اما همین نقطه قوت، می‌تواند نقطه‌ضعفشان هم باشد و سبب شود تا افرادی که دقت کمتری برای انجام کارها دارند، بخواهند از این خصوصیتشان سوء‌استفاده کنند. بازرس‌ها حفظ رویه یکنواخت امور را مسئولیت خود می‌دانند و در جستجوی برقراری ثبات و امنیت، گاها متوجه این موضوع می‌شوند که همکاران و افراد دیگر با آگاهی بر اینکه آن‌ها هیچ کاری را روی زمین نمی‌گذارند، قسمت زیادی از مسئولیت خود را به گردن آن‌ها انداخته‌اند و عملا از آن‌ها بهره‌کشی می‌کنند. افراد با تیپ شخصیتی بازرس ISTJ ترجیح می‌دهند به جای منم منم گفتن و ابراز نظر، حرفشان را در عمل نشان دهند، اما چنین روشی ممکن است تا نمایان شدن نتایج نهایی کار زمان ببرد.

افراد با تیپ شخصیتی بازرس ISTJ باید حواسشان به سلامت خودشان باشد. تعهد بالایی که آن‌ها برای تضمین امنیت و کارآمدی در انجام تمامی امور به کار می‌برند در طولانی‌مدت می‌تواند مانعی در رسیدن به اهدافشان شود، چرا که منش آن‌ها سبب می‌شود دیگران بیش از حد بر آن‌ها تکیه کرده و فشار روحی را که متحمل می‌شوند، سالیان درازی بر زبان نیاورند و وقتی در مورد این فشارها و تنش‌ها لب به سخت بگشایند که برای جبرانش خیلی دیر شده باشد. اگر فرد بازرس شانس آورده و همکاران یا همسری نصیبش شود که حقیقتا به خاطر صداقت، زرنگی و استقلالی که از خود نشان می‌دهد، قدردانش باشند، آن‌ها از بر عهده گرفتن وظیفه برقراری ثبات و امنیت بسیار لذت می‌برند چرا که می‌دانند جزوی از سیستمی کارآمد هستند.

ویژگی‌های مثبت تیپ شخصیتی تیپ شخصیتی بازرس ISTJ: نقاط قوت

ویژگی‌های مثبت تیپ شخصیتی تیپ شخصیتی بازرس ISTJ: نقاط قوت

تیپ شخصیتی ISTJ صادق است

صداقت، رکن اساسی این تیپ شخصیتی است. بازیچه قرار دادن احساسات دیگران، سر کار گذاشتن و دروغ‌های مصلحتی نقطه مخالف نوع برخورد بازرس است. استراتژی او در موقعیت‌های مختلف صرفا صداقت و سادگی است.

تیپ شخصیتی ISTJ دارا اراده قوی و شجاع است

درستی و امانت‌داری بازرس‌ها در اعمالشان نیز نمود پیدا می‌کند و برای رسیدن به اهداف خود سخت‌کوش و متمرکز عمل می‌کنند. از آنجایی که افراد با تیپ شخصیتی بازرس ISTJ، مصمم و با اراده هستند، وظایف خود را سر وقت به انجام می‌رسانند.

تیپ شخصیتی ISTJ بسیار مسئولیت‌پذیر است

حرف بازرس عین قولش محسوب می‌شود و قول و قرار در نظر او یک دنیا اهمیت دارد. بازرس‌ها ترجیح می‌دهند تا روزها را اضافه‌کاری کنند و شب‌ها کسر خواب داشته باشند ولی در عوض قولشان را عملی کرده و بدقول نشوند. وفاداری، احساسی قدرتمند در نزد شخصیت بازرس است و آن‌ها وظایف خود را در قبال افراد و سازمان‌هایی که خود را نسبت به آن‌ها متعهد می‌دانند، به انجام می‌رسانند.

تیپ شخصیتی ISTJ آرام و اهل عمل است

بازرس‌ها به جای خیا‌ل‌پردازی، تصمیماتی بر مبنای منطق و واقعیت‌های موجود می‌گیرند. در نظر گرفتن ترجیحات افراد دیگر در فرآیند تصمیم‌گیری امری مهم است. بازرس‌ها در تصمیمات خود بیشتر به نحوه استفاده بهینه از توانمندی‌های دیگران توجه می‌کنند و تصمیمات آن‌ها بر مبنای عقل و منطق است تا احساس همدلی. در مورد انتقاد از خود و دیگران نیز همین‌طور برخورد می‌کنند.

تیپ شخصیتی ISTJ منظم و مقید به قوانین است

هدف اصلی هر بازرس این است که برای انجام هر کاری که انتخاب شده باشد، عملکرد موثری داشته باشد. آن‌ها معتقدند این امر وقتی به بهترین حالت صورت می‌گیرد که همگان از چند و چون وظایف و کارها آگاه باشند. قواعد غیر شفاف و افرادی که قوانین را زیر پا بگذارند، این روند را خراب می‌کنند و افراد بازرس چنین مواردی را به ندرت تحمل می‌کنند. ساختار و قوانین باعث افزایش قابلیت اعتماد می‌شود و در مقابل، هرج و مرج سبب ایجاد مشکلات پیش بینی نشده و به اتمام نرساندن به موقع کار می‌شود.

تیپ شخصیتی ISTJ  همه ‌فن‌ حریف است

درست شبیه دیگر تیپ‌های شخصیت‌های تحلیلگر، بازرس‌ها مخزن دانش هستند. البته منظور از دانش بیشتر موضوعات مربوط به حقایق و آمار است تا مفاهیم و اصول اساسی. این امر به افراد با تیپ شخصیتی بازرس ISTJ کمک می‌کند تا در موقعیت‌های گوناگون، به راحتی بتوانند از چند و چون و جزئیات موقعیت‌های چالش‌برانگیز اطلاعات جدیدی به دست بیاورند و موثر واقع شوند.

ویژگی‌های منفی تیپ شخصیتی بازرس (ISTJ): نقاط ضعف

ویژگی‌های منفی تیپ شخصیتی بازرس (ISTJ): نقاط ضعف

تیپ شخصیتی ISTJ سرسخت و کله‌شق است

حقیقت همین است و بس! افراد با تیپ شخصیتی بازرس ISTJ در برابر هر فکر و ایده جدیدی که با افکار آن‌ها هم راستا نباشد، مقاومت می‌کنند. این طرز تصمیم‌گیری باعث می‌شود که پذیرش اشتباهاتی که گاها مرتکب می‌شوند، برایشان دشوار باشد. اما باید به یاد داشته باشند که هر کسی ممکن است یک سری جزئیات را نادیده بگیرد و مرتکب اشتباه شود.

تیپ شخصیتی ISTJ تاحدودی سرد و بی‌عاطفه است

اگرچه افراد با تیپ شخصیتی بازرس ISTJ از روی قصد خشن نیستند، اما شعار همیشگی آن‌ها این است که صداقت بهترین سیاست است. اگر چه گاها این افراد عواطف دیگران را در نظر می‌گیرند، اما آن هم صرفا به این خاطر است که بهترین روش بیان چیزی را پیدا کنند که لازم است گفته شود.

تیپ شخصیتی ISTJ همیشه کتاب به دست است

بازرس‌ها بر این باورند که همه چیز طبق اصول مشخصی کار می‌کند و این دیدگاه باعث می‌شود که هیچ گونه انعطاف‌پذیری در اجرای قوانین و امتحان نظریه‌های جدید نداشته باشند، حتی اگر پیامدهای بسیار کمی وجود داشته باشد. محیط‌های فاقد نظم و ساختار دست و پای افراد بازرس را می‌بندد.

تیپ شخصیتی ISTJ متعصب و قضاوت گرا است

افراد بازرس به ندرت به نظر افرادی که با حقایق مطرح شده از سوی آن‌ها مخالفند، احترام می‌گذارند، بخصوص افرادی که تعمدا از یادگیری حقایق مذکور طفره می‌روند.

تیپ شخصیتی ISTJ در اغلب مواقع خود را مقصر می‌داند

تمامی خصوصیات ذکرشده برای افراد با تیپ شخصیتی بازرس ISTJ می‌تواند با هم ترکیب شود و آن‌ها را به این باور برساند که تنها فردی هستند که می‌تواند پروژه را با اطمینان بالا به انجام برساند. چنین دیدگاهی باعث می‌شود آن‌ها خود را با کارها و مسئولیت‌های مضاعف تحت‌فشار قرار داده و کمک افراد خوش‌نیت که ایده‌های جدیدی را مطرح می‌کنند را رد کنند. در ادامه به نقطه غیرقابل بازگشتی می‌رسند که انجام پروژه ممکن نیست. از آنجایی که خود انواع مسئولیت‌های مختلف را بر عهده گرفته‌اند، تمام بار شکست را نیز به تنهایی بر عهده خود می‌بینند.

افراد و چهره‌های مشهور تیپ شخصیتی بازرس (ISTJ)

کدام یک از شخصیت‌های معروف بازرس (ISTJ) زیر را می‌شناسید؟ آنتونی هاپکینز، جورج واشینگتن، کاندولیزا رایز، جورج بوش، آنگلا مرکل، ناتالی پورتمن و …

افراد مشهور تیپ شخصیتی بازرس ISTJ

اگر به روانشناسی شخصیت علاقمند هستید، مقاله «روانشناسی شخصیت چیست؟ راهنمای کامل شخصیت شناسی و معتبرترین تست شخصیت» را مطالعه کنید.