برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

ورشکستگی و ۴ روش مواجهه با مشکلات روحی آن

پر کردن فرم اعلام ورشکستگی چیزی فراتر از یک روز استرس‌زا در دفتر حقوقی رسیدگی به امور مالیات‌دهندگان و حجم عظیمی از مراحل اداری و کاغذ‌بازی است. ورشکستگی به معنای از دست دادن یک دارایی گران‌بها است، چیزی که ممکن است در طول سال‌ها (حتی شاید دهه‌ها) بدست آمده باشد. برای بسیاری از افراد شاغل، حتی نزدیک شدن به مرحله از دست دادن شرکتشان، می‌تواند تاثیر مخربی بر زندگی شخصی و سلامت روان آن‌ها بگذارد.

پیامدهای عاطفی ناشی از مواجهه با ورشکستگی صرفا کیفیت زندگی شما را کاهش نمی‌دهد، بلکه مشکلات ناشی از آن می‌تواند به شکل جدی مانع از برخورد موثر شما با مشکلات مالی کسب و کارتان شود. این بدان معناست که موضوعاتی که شما را در زندگی شخصی و خانوادگی‌تان به زحمت می‌اندازد، در این حین آن‌قدر بدتر می‌شود که مجبور به مقابله با آن‌ها نیز می‌شوید. در ادامه به نکاتی اشاره می‌کنیم که در صورت مواجه‌شدن با موقعیت ورشکستی باید به خاطر بسپارید.

روش‌ مواجهه با مشکلات روحی ناشی از ورشکستگی

روش‌ مواجهه با مشکلات روحی ناشی از ورشکستگی

۱. احساسات خود را بپذیرید

از دست دادن یک کسب و کار، احساسی بسیار شبیه به از دست دادن یک عزیز دارد، به این معنی که ممکن است لازم باشد مراحل کلاسیک اندوه را پشت سر بگذارید – از جمله انکار. قبل از اینکه بتوانید با احساسات مرتبط با ورشکستگی مقابله کنید، باید آن‌ها را بپذیرید و حسشان کند. همه ما این‌گونه شنیده‌ام که نباید به عواطف منفی مجال بروز داد و باید آن‌ها را در نطفه خفه کرد تا بتوانیم حواسمان را به کارهای مهم‌ترمان معطوف کنیم. اما احساس ناراحتی، عصبانیت و گناه به سادگی و با انکار از بین نمی‌روند.

پذیرش احساسات منفی به معنای این نیست که شما برای ابد در مقابل عواطف منفی و دشوار سر خم کنید و تسلیم شوید. در واقع، این اولین قدم برای شروع رسیدن به حال خوب و بهتر شدن است. بعد از اینکه پذیرفتید که درون خود عواطف منفی را تجربه می‌کنید، می‌توانید کم‌کم آن‌ها را رها کنید و به چیزهای مثبت بیاندیشید.

۲. یک تیم مورد اعتماد داشته باشید

متاسفانه، شرکت‌هایی که با ورشکستگی روبرو هستند، اغلب در اواخر، کارشان به جایی می‌رسد که تعداد کارمندان خود را کاهش می‌دهند. اما خیری در این کار وجود دارد و آن هم اینکه می‌توانید در نهایت یک تیم از کارمندان خود را که معتقدند اوضاع شرکتتان بهتر خواهد شد، نگه دارید. در شرایط فعلی، ممکن است اخراج افرادی که فاقد عزم جدی برای موفقیت هستند، بهترین اتفاق ممکن برای شرکت و سلامت روحی شما باشد.

مایکل هابز، رییس یک شرکت ارزیابی و مشاوره، در این مورد که یک کارمند با دیدگاه منفی چطور می‌تواند وضعیت روحی عاطفی شما را به مراتب بدتر کند، می‌گوید: «به عنوان یک صاحب شرکت، بسیار دشوار است که با تمامی مشکلات و مسائل مختلف یک تنه روبرو شوید. اما اگر منبع این مشکلات و دردسرها از داخل شرکت شما باشند، اوضاع خیلی خراب‌تر می‌شود. ما به تجربه دریافته‌ایم که بهتر است با تعداد افراد کمتر ولی متعهد و البته زحمت بیشتر کار کنیم تا اینکه درگیر تعداد کارمندان بیشتری باشیم که مدام ساز مخالف می‌زنند.»

۳. با یک نفر گفتگو کنید

احتمالا قبلا با یک متخصص در مورد اقداماتی که باید در هنگام ورشکستگی قریب‌الوقوع انجام دهید، مشورت کرده‌اید، در غیر این صورت حتما این کار را بکنید. اما همچنین باید با کسی صحبت کنید که بتواند در این برهه دشوار، شما را از لحاظ عاطفی حمایت کند. آن شخص لزوما نباید یک مشاور یا متخصص بهداشت روان باشد (هیچ ضرری ندارد که برای این کار پیش مشاور بروید، منتهی ممکن است در زمان ورشکستگی نتوانید از پس هزینه‌های خدمات مشاوره برآیید). اغلب، بهترین سیستم پشتیبانی شامل دوستان، اعضای خانواده و سایر همسالانی است که با آن‌ها احساس راحتی می‌کنید و می‌توانید حرف دلتان را پیش آن‌ها بزنید.

ولادیمیر گندلمن، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت فولدرز می‌گوید:

«وقتی شرکتم با احتمال ورشکستگی روبرو شد، خانواده‌ام به طرز باور نکردی مرا در کل این پروسه مصیبت‌بار، حمایت و پشتیبانی کرد. چه شب‌هایی که وانمود می‌کردم خواب هستم، زیرا نمی‌خواهم همسرم نگران بی‌خوابی و اضطراب من باشد. اما هر وقت سعی می‌کردم احساساتم را از او مخفی کنم، حالم بدتر می‌شد.»

با همسر خود در مورد مشکلات مالی و احتمال ورشکستگی گفتگو کنید

ممکن است احساس کنید که نگرانی‌های شما، باری بر دوش اطرافیان است و ترجیح دهید تا با پنهان کردن عواطف دشوار خود، عزیزانتان را ناراحت نکنید. اما به یاد داشته باشید که نباید از درخواست کمک شرمنده باشید (در همین راستا مقاله «روش اصولی درخواست و دریافت کمک موثر در مواقع نیاز» را مطالعه کنید). با پنهان کردن احساساتتان، هیچ لطفی در حق خود، خانواده یا تجارتتان نمی‌کنید.

۴. این نکته را درک کنید که گاهی اعلام ورشکستگی بهترین گزینه شماست

در موارد خاص، ممکن است صاحبان مشاغل دریابند که تشکیل پرونده و اعلام ورشکستگی، بهترین گزینه پیش رو در جهت سلامت روان خودشان است.

مایکل هابز می‌گوید:

«مدام با خود فکر می‌کردم که ای‌کاش برای عبور از این وضعیت بغرنج، راه راحت‌تری به جای پر کردن فرم ورشکستگی وجود داشت. افراد دیگر به من گفته بودند که چقدر پر کردم فرم و انجام مراحل بانکی و اداری اعلام ورشکستگی آزاردهنده است، اما در عین حال التیام‌بخش هم هست. چرا که با اتمام مراحل، درد و رنج فروکش می‌کند. جنگیدن برای بقا، تجربه‌ای سخت و ظالمانه است چرا که در آن میان هیچ چشم‌انداز روشنی نمی‌توان دید.»

اگر چه هیچ کس دیگری نمی‌تواند به جای شما تصمیم بگیرد اما دریافت مشاوره خوب، می‌تواند مفید باشد. یک متخصص مالی خوب می‌تواند به شما در اتخاذ این تصمیم کمک بکند که آیا شرکت شما شانس معقولی برای نجات یافتن و برگشت به روند موفقیت را دارد یا اینکه واقعا اعلام ورشکستگی بهترین راه‌حل کنونی است. اگر تصمیم بر اعلام ورشکستگی گرفتید، سعی کنید آن را به عنوان «تسلیم شدن» در نظر نگیرید. قبل از اینکه بتوانید موفق شوید، ابتدا باید شکست را بدون ترس بپذیرید.

آیا در زندگی شخصی یا خانوادگی خود مشکلاتی به دلیل مواجهه با ورشکستگی تجربه کرده‌اید؟ آیا نکته یا راهنمایی خاصی برای افرادی که در چنین شرایطی تحت‌فشار هستند و از پریشانی عاطفی رنج می‌برند، دارید؟ لطفا نظرات خود را در زیر با ما در میان بگذارید.

منبع: فوربز