برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

چرا بخشش سخت است و چگونه در مواقع غیر ممکن دیگری را ببخشیم؟

ممکن است همسر / شوهرتان به شما خیانت کرده باشد، پدر و مادرتان در دوران کودکی رفتار مناسبی با شما نداشته‌اند یا دوستتان رازی را که از سر اعتماد به او گفته‌اید فاش کرده باشد، همه ما در این شرایط سخت قرار گرفته‌ایم و سوال این است بخشش که در چنین مواقعی چگونه ممکن است؟

بعد از اینکه به شما ظلمی شد و موج اولیه احساسات فروکش کرد، شما با چالشی جدید مواجه هستید: آیا آن شخص را می‌بخشید؟ با بخشش فرد، دست از شکوه و شکایت و قضاوت آن شخص برمی‌دارید و به خودتان اجازه التیام می‌دهید. اگر چه در مقام حرف، بیان کردن چنین نظریه‌ای ساده و خوب به نظر می‌رسد اما گاهی اوقات و در هنگام عمل، بخشش غیر ممکن به نظر می‌آید.

معنی بخشیدن چیست؟

معنی بخشیدن چیست؟

برای یادگرفتن بخشش افراد چه در شرایط سخت و چه در مواقع عادی، اول باید بدانیم که چه چیزهایی به منزله بخشیدن نیست. اغلب ما تمام ابعاد بخشیدن را به خوبی درک نکرده‌ایم. در ادامه به مواردی اشاره می‌کنیم که جزئی از بخشش نیست:

۱. بخشش به این معنی نیست که شما رفتار مخاطب را ببخشید یا توجیه کنید.

۲. بخشش به معنی این نیست که شما به مخاطب بگویید که بخشیده شده است.

۳. بخشش به معنی این نیست که دیگر حق ندارید در مورد آن موضوع هیچ احساس منفی داشته باشید.

۴. بخشش بدان معنی نیست که در ارتباط شما با مخاطب دیگر هیچ مشکلی وجود ندارد و همه چیز گل و بلبل است.

۵. بخشش به معنی این نیست که اتفاق افتاده را فراموش کنید.

۵. بخشش به معنی این نیست که حتما ارتباط خود با آن فرد را ادامه دهید.

۶. بخشش کاری نیست که شما برای شخص دیگر انجام دهید.

اتفاقی که با بخشش فرد می‌افتد این است که شما واقعیتی که اتفاق افتاده است را می‌پذیرید و راه‌حلی برای زندگی و کنار آمدن با شرایط به وجود آمده پیدا می‌کنید. بخشش یک روند تدریجی است و لزوما نیازمند حضور و همراهی فردی که مورد بخشش قرار می‌گیرد نیست. بخشیدن عملی نیست که شما در حق کسی که به شما ظلم کرده است، انجام بدهید؛ بخشش کاری است که شما برای خودتان می‌کنید.

۶ علت سخت بودن بخشش

سوال این است که اگر بخشش کاری است که ما در حق خود انجام می‌دهیم و می‌تواند به التیام ما کمک کند، چرا انجامش اینقدر سخت است؟

دلایل زیادی در جواب این سوال وجود دارد:

۱) ذهن شما پر از افکار مجازات یا انتقام جویی است؛

۲) از اینکه در مقام قدرت و قضاوت باشید لذت می‌برید؛

۳) نمی‌دانید چطور باید با مسئله کنار بیایید؛

۴) به آدرنالین ناشی از احساس خشم اعتیاد پیدا کرده‌اید؛

۵) خودتان را در نقش قربانی می‌بینید؛

۶) یا می‌ترسید که با بخشش دیگری مجبور باشید دوباره با او ارتباط برقرار کنید یا حتی می‌ترسید ارتباطتان قطع شود.

این‌ها دلایلی هستند که فرآیند بخشش را سخت می‌کنند و مانع بخشیدن می‌شوند. اگر خودتان، افکار و احساساتتان را بیشتر بشناسید و درک بیشتری از نیازها و مرزهای خود پیدا کنید، این موانع برطرف می‌شوند.

حالا که متوجه شدید چه چیزهایی به معنی بخشش نیست و چرا بخشیدن اینقدر سخت است دوباره سوال را از خود بپرسید: آیا می‌خواهم ببخشم؟

بخشش مستلزم احساس تمایل به بخشش است. گاهی اوقات شما نمی‌خواهید، زیرا آسیب وارده بسیار عمیق است؛ یا چون آن شخص فرد بسیار سوءاستفاده کننده‌ای است یا هیچ اظهار تاسف و پشیمانی نمی‌کند. هیچ وقت سعی نکنید قبل از اینکه احساس رنج و خشم خود را به شکل کامل شناسایی، احساس، ابراز و رها کنید، فرد را ببخشید.

مراحل بخشش: بخشیدن همسر / شوهر / پدر و مادر / دوست

مراحل بخشش: بخشیدن همسر / شوهر / پدر و مادر / دوست

اگر تصمیم و تمایل دارید فرد را ببخشید، مکان و زمان مناسبی پیدا کنید تا بتوانید با افکار خود تنها باشید. سپس برای بخشش حتی اگر به ظاهر سخت و غیرممکن باشد، این چهار مرحله را انجام دهید:

۱. در مورد اتفاقی که باعث عصبانیت شما شده است، فکر کنید. بپذیرید که چنین حادثه‌ای افتاده است. آن احساسی که در شما برانگیخته و باعث واکنش خاص شما شده است را بپذیرد. برای اینکه ببخشید لازم است که آنچه در واقعیت اتفاق افتاده و تاثیری که بر شما گذاشته است را قبول کنید.

۲. قبول کنید که در اثر این اتفاق شما رشد کرده‌اید. این حادثه باعث شد شما چه چیزی در مورد خود، نیازها و مرزهایتان بیاموزید؟ شما نه تنها از این اتفاق جان سالم به در برده‌اید بلکه رشد هم کرده‌اید.

۳. حالا در مورد شخص دیگر فکر کنید. او هم نقص دارد، زیرا همه انسان‌ها دارای نقص هستند. رفتار او بر اساس اعتقادات خاص و زاویه دید مختصی است که نسبت به دنیا دارد و همه ما هم همینگونه هستیم و باورهای خاص خود را داریم و با دیدگاه به خصوصی به جهان نگاه می‌کنیم که اغلب تحریفی از واقعیت است. هنگامی که دیگری در تلاش برای رفع نیازهای شخصی خود بوده، به ما آسیب وارد شده است. به نظر شما نیاز آن فرد چه بوده و چرا فرد برای برآورده کردن آن نیاز از روشی استفاده کرده که به ما صدمه وارد شود؟

۴. در نهایت، تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید به مخاطب بگویید که او را بخشیده‌اید یا خیر. اگر نمی‌خواهید این تصمیم را ابراز کنید، ابدا اشکالی ندارد. این کلمات را با صدای بلند با خود تکرار کنید: «من تو را می‌بخشم.» و هر توضیحی که دوست داشتید به این جمله اضافه کنید.

بخشش مرحله سخت و نهایی برای گذر از آن اتفاقی است که بر شما گذشته است. اگر چه آن اتفاق را فراموش نخواهید کرد ولی دیگر گرفتار آن نخواهید بود. با کنکاش در احساسات خود و یاد گرفتن چگونگی تقویت مرزهای خود به جهت برآورده کردن نیازهایتان، در آینده قادر خواهید بود تا از خودتان بهتر مراقبت کنید. بخشش دیگری بهترین روش برای احترام گذاشتن به خود است. بخشیدن به جهان اثبات می‌کند که شما شایسته خوشحالی و شادی هستید.

 

منبع: سایکالیجی تودی