برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

آینده‌نگری
رضی میرفرشبافان در رشد فردی

آینده‌نگری داشته باشید، آینده‌تان باید بزرگ‌تر از گذشته باشد!

من اخیرا با دو نفر از بهترین دوستان دبیرستانی‌ام، جیمی و جیسون ملاقات کردم. ما بیش از ۳۰ سال است که با هم دوست هستیم ولی آنقدری که دوست داریم نمی‌توانیم همدیگر را ملاقات کنیم. چون هر کدام از ما مشغله‌های زندگی خودش را دارد. اما هر وقت که بتوانیم، قرار ملاقاتی ترتیب می‌دهیم و ملاقات‌مان واقعا لذت‌بخش می‌شود.

ما در کافه همیشگی‌مان که یادآور دوران دبیرستان است، برای صرف چای همدیگر را ملاقات می‌کنیم. موضوع حرف‌هایمان فوتبال و باشگاه و دورهمی‌های آخر هفته است، خودتان بهتر می‌دانید!

آینده‌نگری

آینده‌نگری

در یکی از این قرارها، در حین صحبت‌هایمان، ناگهان مسیر حرف‌هایمان از خاطرات گذشته به بحث در مورد آینده تغییر کرد. این بحث با این سوال ساده توسط یکی از دوستانم شروع شد: «اگر سه سال دیگر درست همین‌جا مشغول نوشیدن چای در کنار هم باشیم، هر کدام از ما چه کار باید کرده باشد که در آن سه سال خوشحال باشد؟»

صحبت در مورد خاطرات دبیرستان عالی بود، اما بحث آینده‌نگری خیلی جذاب‌تر بنظر می‌رسید. با شروع این بحث فضای اتاق سریعا پر شور و حرارت شد.

من بعدها فهمیدم ما تنها افرادی نیستیم که با این سوال و مسئله آینده‌نگری سرگرم شدیم و دن سولیوان یک کتاب کامل در مورد آن سوال و جواب‌هایش نوشته است. در کتابی با عنوان «سوالات دن سولیوان»، او در مورد طراحی سوالاتی صحبت می‌کند که به افراد کمک می‌کند تا آینده‌شان را طوری بسازند که بزرگ‌تر از گذشته‌شان باشد. او در یکی از پادکست‌هایش این‌طور می‌گوید: «لحظه‌ای که گذشته‌تان، بزرگتر از آینده‌تان شود، شما می‌میرید!»

شاید سالیوان کمی اغراق کرده باشد، اما فکر می‌کنم او می‌خواهد حرف بسیار مهمی را بزند. قبل از هر چیزی باید در نظر داشته باشید که اگر شروع به فکر کردن و برنامه‌ریزی و گفتگو در مورد سه سال آینده خود نکنید، قطعا کار را شروع نکرده‌اید. در این صورت از کجا می‌توانید انتظار داشته باشید که بدانید در سه سال آینده در چه جایگاهی خواهید بود؟ آیا سرنوشت آینده‌تان چیزی است که واقعا می‌خواهیم به دست شانس و اقبال بسپاریم؟

بنابراین اجازه دهید من سوال دن سالیوان را از شما بپرسم: اگر من و شما قرار باشد سه سال بعد همدیگر را ملاقات کنیم، می‌خواهید در این سه سال در زندگی شخصی و حرفه‌ای‌تان به چه دستاورد‌هایی برسید؟ چه رویدادی را برای خودتان موفقیت‌آمیز قلمداد می‌کنید؟

منبع: نیویورک تایمز

 

یادداشت مترجم:

در اینجا بد نیست اشاره‌ای داشته باشم به کتاب «بهانه‌تراشی ممنوع» که در آن به تفصیل، راه‌کارهای عملی برای رسیدن به موفقیت مورد بحث قرار گرفته‌اند.