برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

مهمترین معیار انتخاب همسر از دیدگاه روانشناسی: چرا صداقت بهترین استراتژی است

هنگامی که قصد انتخاب همسر یا حتی دوست شدن با فردی را دارید، کدام معیار یا استراتژی بهترین نتیجه را در پی دارد: اینکه با صداقت پیشه کردن، خود واقعی‌تان باشید یا با تلاش مضاعف بخواهید در نظر فرد مقابل بهتر جلوه کنید؟ آیا اینکه خود واقعی‌تان باشید، جذابیت دارد؟ چه نوع شخصیتی جذابیت دارد؟ آیا هنگامی که خود واقعی‌مان هستیم باعث می‌شود احساس امنیت‌خاطر کنیم و بتوانیم احساسات‌مان را بیشتر و راحت‌تر بروز دهیم؟

مهمترین معیار روانشناسی برای انتخاب همسر: اصالت / صداقت داشتن

مهمترین معیار روانشناسی برای انتخاب همسر: اصالت / صداقت داشتن

یک سری مطالعات که توسط جوزفز و همکارانش به‌تازگی در ژورنال شخصیت و تفاوت فردی منتشر شده است به این دست سوالات پاسخ می‌دهد. عنوان یکی از مقالات این است: «خود واقعی‌ات باش: اتخاذ استراتژی اصالت به‌عنوان استراتژی بلندمدت انتخاب همسر». اصالت داشتن در روابط دو بعد دارد: پذیرفتن ریسک صمیمت که ممکن است شما را در مقابل طرد شدن و بیان احساسات واقعی‌تان آسیب‌پذیر کند و مورد بعدی عدم پذیرفتن فریبکاری که لازمه آن صداقتی است که احتمالا به ناراحتی دیگران منجر شود.

معیار «خود واقعی بودن / صداقت داشتن» ممکن است به نظر ساده‌لوحانه به نظر بیاید، زیرا باعث می‌شود که شما در مقابل طرد شدن آسیب‌پذیر شوید، بنابراین شاید زمانی که قصد دارید با کسی اولین قرار ملاقات خود را ترتیب دهید، بهتر باشد سخت تلاش کنید بتوانید رابطه‌تان را به رابطه بلندمدت تبدیل کنید و با گفتن تعدادی دروغ سفید (دروغ مصلحتی) در رابطه‌تان آرامش برقرار کنید. این سری مطالعات نشان می‌دهد که درواقع «خویشتن واقعی بودن / اصالت داشتن» از طریق روش‌های مختلفی باعث ایجاد روابط بلندمدت موفقی می‌شود.

موفقیت استراتژی اصالت / صداقت برای روابط بلند‌مدت

مطالعه ۱ نشان می‌دهد که افرادی که از اصالت بالای شخصیتی برخوردار هستند در روابط درازمدت در مقایسه با افرادی که به‌سختی برای جذاب به نظر رسیدن، تلاش می‌کنند (این‌گونه افراد ممکن است خصوصیات مثلث تاریک خودشیفتگی یا روان‌پریشی و یا ماکیاول‌گرایی داشته باشند)، نتایج بهتری کسب می‌کنند. علاوه بر این، اصالت / صداقت داشتن ارتباط معنی‌داری با هوش هیجانی بالا دارد.

داشتن اصالت / صداقت نمایانگر دل‌بستگی امن

مطالعه ۲ نشان می‌دهد که افرادی که دارای اصالت بالای شخصیتی (صداقت بالا) هستند، زمانی که درگیر روابط جدی و طولانی‌مدت با فردی بشوند، رفتارهای خاصی از خود نشان می‌دهند. آن‌ها صداقت احساس، شفافیت و در دسترس بودن خود را از طریق رفتارهایی شبیه ابراز علاقه و ابراز احساسات و معرفی شریکشان به خانواده‌شان نشان می‌دهند. اشخاصی که چنین رفتارهای هنگام قرار گذاشتن با دیگری از خود بروز می‌دهند که نشان‌دهنده «خویشتن واقعی بودن» شان است، نه‌تنها اصالت شخصیت بالایی دارند که دارای دل‌بستگی امن بالایی (برای توضیح سبک‌های دل‌بستگی مختلف مراجعه شود به مقاله «علت شباهت زن و شوهر به والدین همسر چیست؟ معیار مهم در انتخاب همسر») نیز هستند و در عین حال خودشیفتگی (در همین راستا مراجعه شود به مقاله «۷ روش خودشیفته‌ها برای کنترل و سوء استفاده از رابطه») کمتری دارند.

مهمترین معیار در انتخاب همسر از منظر روانشناسی تکاملی چیست؟

تفاوت معیار در جذابیت: اصالت / صداقت یا سیاست و فیلم بازی کردن؟

مطالعه ۳ نشان داد که در زمان قرار گذاشتن، افرادی که در سر قرار رفتارشان به‌گونه‌ای است که خودشان هستند، جذاب‌تر از افرادی هستند که سخت در تلاش برای فیلم بازی کردن هستند. علاوه بر این، هنگامی که در رفتارتان خودتان باشید همسرگزینی به‌صورت گزینشی صورت می‌گیرد (کبوتر با کبوتر باز با باز). مردانی که دارای ویژگی‌های شخصیتی مثلث تاریک هستند، بیشتر جذب زنانی می‌شوند که رفتار فریب‌کارانه دارند؛ درحالی‌که مردانی که دارای شخصیت اصیل واقعی هستند، بیزاری خاصی نسبت به زنانی دارند که فیلم بازی می‌کنند. ممکن است فیلم بازی کردن برای جذب شرکای بالقوه رمانتیک جواب بدهد. بااین‌حال، ممکن است همیشه سبب جذب شرکای عاشقانه نشود که نامزد خوبی برای روابط طولانی‌مدت هستند. در مقابل، افرادی که خود واقعی‌شان هستند احتمال بیشتری دارد که روابط بلندمدت موفقی به دست بیاورند.

منشا سیاست داشتن و فیلم بازی کردن در دوستی یا ازدواج: احساس ناامنی

مطالعه ۴ نشان داد که زمانی که افراد از اینکه خودشان باشند حس ناامنی می‌کنند، به‌احتمال زیاد تلاش خواهند کرد تا هنگام جواب دادن پیام‌ها یا سر قرار فیلم بازی کنند. بااین‌حال، زمانی که افراد در نفس خود احساس امنیت خاطر دارند، به‌احتمال‌زیاد هنگام دوست‌یابی، در رفتارشان و به شکل صادقانه، شخصیت واقعی خود را بروز می‌دهند که علاقمندی و در دسترس بودنشان را با جواب دادن به‌موقع پیام‌ها و ترتیب دادن سریع‌تر قرار ملاقات را نشان می‌دهند. این اثر بیشتر در افرادی که نسبت به طرد شدن حساسیت دارند و نمی‌خواهند در روابط دوست‌یابی خودشان باشند، بروز می‌کند چراکه از بیان واقعی خودشان احساس ناامنی می‌کنند.

مهمترین معیار در انتخاب همسر از منظر روانشناسی تکاملی چیست؟

نتایج این چهار مطالعه در کنار هم، به شواهد قابل‌توجهی اشاره می‌کند که نشان می‌دهد که ابراز «خویشتن واقعی» یک استراتژی مؤثر انتخاب همسر برای افرادی است که به دنبال روابط موفق طولانی‌مدت هستند. از منظر روانشناسی تکاملی، این موضوع باعقل جور درمی‌آید. کسانی که به دنبال یک شریک مناسب برای تشکیل خانواده هستند به دنبال کسی هستند که وفادار، متعهد و صادق باشد – به‌عبارت‌دیگر کسی که خیانت نکند و فریبکار نباشد. بدعهدی و خیانت با درگیری‌های بالای زناشویی و نرخ زیاد طلاق در ارتباط است. کسی که هنگام دوست‌یابی و دوران نامزدی به‌رغم وجود ریسک طرد شدن به جهت نشان دادن آسیب‌پذیری‌هایش اصالت خود را حفظ می‌کند، در حقیقت اثبات می‌کند که ظرفیت صداقت و بی غل و غش بودن را دارد هرچند که ممکن است بهای بازی نکردن فیلم و داشتن شخصیت یکپارچه را بپردازد.

افراد با صداقت به دنبال همسر / شوهر صادق هستند: کبوتر با کبوتر، باز با باز

این تحقیق کاربردهای عملی دارد. اینکه فردی در زندگی عاشقانه خود اصالت شخصیتی داشته باشد شجاعت واقعی می‌طلبد و کسانی که این شجاعت را نداشته باشند خود را پشت نقابی دروغین پنهان می‌کنند. یافتن دل و جرات کنار زدن خویشتن دروغین برای یافتن خود واقعی، امری چالش‌برانگیز است. تحمل پذیرفته نشدن ابراز شخصیت واقعی ما در خیلی موارد مستلزم صبر و استقامت در مواجهه با عدم پذیرش اجتماعی است (در جوامعی که سلبیرتی ها و مدهای گوناگون هر روز قواعد جدیدی توسط رسانه‌های مختلف در افکار عمومی القا می‌کنند، مسلما افرادی که اصالت خود را چه از نظر رفتاری چه از نظر ظاهری حفظ می‌کنند ممکن از نظر عوام موردپسند واقع نشوند). برای رسیدن به معشوقی که تلاش‌های نادیده گرفته‌شده ما برای اصیل بودنمان را به رغم طرد کردن اجتماعی واقعا مورد ستایش قرار دهد، پشت‌کار لازم است. این افراد واقعا قدردانی می‌کنند؛ چراکه آن‌ها ازنظر ذهنی تفکرات مشابهی دارند و ریسک صمیمیت را می‌پذیرند و معتقدند که فریبکاری غیرقابل‌قبول است (کبوتر با کبوتر، باز با باز). بنابراین تا زمانی که جفت روحی خود را پیدا کنیم، باید از اینکه خویشتن واقعی‌مان را ابراز می‌کنیم از خودمان را حمایت کنیم، این بدان معناست که:

۱. دوستانی پیدا کنیم که ما را همان‌طور که هستیم می‌پذیرند.

۲. در گروه‌های حمایتی عضو شویم.

۳. از درمان‌گر کمک بگیریم.

ما نه تنها باید یاد بگیریم در جهانی که در اغلب مواقع پذیرای ما نیست خودمان باشیم، بلکه نباید هرگز به خودمان اجازه دهیم فریب افرادی را بخوریم که با فیلم بازی کردن خود را جذاب نشان می‌دهند، افرادی که ویژگی‌های مثلث تاریک (خودشیفتگی، ماکیاولیستی و سایکوپسی) را دارند و در نهایت به اعتماد ما خیانت می‌کنند و قلب ما را می‌شکنند. ما باید برای عشق آن شریکی که اصالت شخصیتی دارد و گاها صداقتش شیرین نیست و فردی که با پنهان نکردن آسیب‌پذیری‌هایش از ما سبب ترس ما از صمیمت با او شود ولی هرگز ما را مایوس نمی‌کند، صبوری کنیم.

در همین راستا مقاله «ویژگی‌های همسر خوب: ۵ نشانه هشدار اشتباه، که در واقع نشان دهنده سلامت یک رابطه عاطفی است» را مطالعه کنید.

منبع: سایکالیجی تودی