برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

مهمترین دلایل اشتباه در انتخاب همسر کدامند؟ ۶ علت اصلی به همراه واکاوی روانشناسی

بسیاری از افراد به دلیل معیار‌های نادرست، در انتخاب همسر دچار اشتباه می‌شوند و کارشان به طلاق کشیده می‌شود. آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چگونه می‌توان از ورود افراد اشتباه به زندگی خود اجتناب کرد؟‌ اگر بتوان دلیل را کشف کرد، مسلما در تصمیم‌گیری‌های آینده برای آشنایی و ازدواج بسیار موثر خواهند بود.

مهمترین دلایل اشتباه در انتخاب همسر

۱. اعتماد‌به‌نفس پایین

اگر عزت‌نفس شما کم باشد، به احتمال زیاد انتخاب‌های درستی در زندگی نخواهید داشت. تعداد قابل توجهی از زنان به خاطر تبلیغات مختلف رسانه‌ای اعتماد‌به‌نفس ظاهری پایینی دارند و از اندام خود راضی نیستند. عدم رضایت از قیافه و ظاهر بخش مهمی از اعتماد‌به‌نفس کلی است. اگر خودتان را زیبا و دوست‌داشتنی نمی‌دانید و در دلتان آرزوی آشنایی و ازدواج با یک فرد زیبا دارید، به احتمال زیاد این اتفاق نخواهد افتاد، چون در عمق وجودتان، خود را مستحق چنین رابطه‌ای نمی‌دانید.

داشتن اعتماد‌به‌نفس پایین معمولا همراه با تکرار افکار منفی در مورد ظاهر و شخصیت خود است. این افکار منفی به شکل مرتب از فرد انتقاد می‌کنند و دستاورهای او را زیر سوال می‌برند. متاسفانه فردی که عزت‌نفس پایینی دارد، جذب مرد / زنی می‌شود که باورهای درونی او را تقویت کند.

برای اجتناب از این چرخه معیوب، فرد باید روی افزایش اعتماد‌به‌نفس / عزت نفس خود کار کند تا به مرحله آمادگی لازم برای آشنایی با یک فرد مناسب برسد.

وقتی اعتماد به نفس بالایی داشته باشید و به توانایی‌های خود باور داشته باشید زن / مردی را جذب می‌کنید که او هم همین باور‌ها را نسبت به شما دارد

۲. ترس از تنهایی

از بزرگترین دلایل انتخاب اشتباه همسر ترس از تنهایی است. حتی خیلی از افراد که در یک رابطه ناسالم با همسر دارای ویژگی‌های مثلث تاریکی هستند و یا مورد سوءاستفاده عاطفی و کلامی قرار می‌گیرند، حاضر به طلاق گرفتن و رفتن به دنبال فرد جدید نیستند، چرا که از تنها ماندن به شدت می‌ترسند و فکر می‌کنند اگر دست از رابطه فعلی بردارند، دیگر هیچ گاه شانس پیدا کردن کسی که دوستشنا داشته باشد و به آن‌ها عشق بورزد را ندارند.

مسلما اگر کسی برای فرار از تنهایی یا مشکلات خانوادگی، بخواهد با یک مرد / زن آشنا بشود، دچار اشتباه در تصمیم‌گیری خواهد شد.

اگر نمی‌دانید با تنهایی خود چه کنید، بهتر است قبل از آشنایی با فرد جدید، با ترس‌های زندگی خود روبرو شویم و سنگ‌هایتان را با خودتان وا بکنید.

مهمترین دلایل اشتباه در انتخاب همسر

۳. امیدواری واهی برای تغییر همسر / شوهر

از اشتباهات رایج در انتخاب همسر این است که اغلب افراد (هم زنان و هم مردن) گمان می‌کنند که اگر تعارض‌های اساسی با نامزد خود دارند، در طی زمان و پس از ازدواج می‌توانند در همسر خود تغییرات دلخواه خود را ایجاد کنند. بپذیرد که تغییر نحوه لباس پوشیدن، رفتار، حرف زدن، غذا خوردن، روابط خانوادگی و خیلی موارد دیگر خودتان هم کار سختی است چه برسد به اینکه بخواهید در مورد دیگری این کار را انجام دهید.

به جای اینکه به فکر تغییر فرد باشید، مردی را انتخاب کنید که با ویژگی‌ها و اولویت‌های شما سازگار باشد.

۴. اولویت‌های انتخاب نادرست همسر

در بسیار از موارد دلیل اشتباه در انتخاب همسر هیچ کدام از موارد فوق نیست و شخص به دلیل باورهای نادرست القایی توسط جامعه، پدر و مادر و رسانه‌ها معیارهای درستی برای انتخاب همسر ندارد. برای مثال، فرد به جای اینکه به ویژگی‌های شخصیتی، سلامت روان و صداقت اهمیت بدهد بیشتر دنبال معیاری‌های ظاهری و تاکید فراوان بر مدرک و پول دارد.

در همین راستا مقاله «مهمترین معیار انتخاب همسر از دیدگاه روانشناسی: چرا صداقت بهترین استراتژی است» را مطالعه کنید.

لیستی از اولیت‌های خود را بنویسید و در انتها تنها ۳ الی ۵ اولویت اساسی را انتخاب کنید که برایتان بیشترین اهمیت را دارد و غیر قابل مذاکره است. سپس تمرکز خود را صرفا برای تطبیق گزینه‌های مختلف با آن معیارهای اصلی بکنید.

آیا علائق و ویژگی‌های شخصیتی او برایتان مهم هست؟ وقتی بتوانید تشخیص دهید که کدام یک از ویژگی‌ها و باور‌های آن شخص برایتان ارزشمند هست میتوانید زن / مردی که با استاندارد‌های شما سازگار هست را انتخاب کنید.

۵. عدم دقت به نشانه‌ها و اخطار‌ها

دوران آشنایی و نامزدی به این خاطر است که طرفین بتوانند از نظر شخصیتی و سلامت روان و صداقت همدیگر را محک بزنند. اگر در این دوران نشانه‌های اخطار را نادیده بگیرید، مسلما در زندگی مشترک دچار مشکل خواهید شد. از جمله نشانه‌های اخطار سوءاستفاده کلامی مثل بی‌احترامی و تحقیر و مشکلات رفتاری از جمله حسادت و فقدان صداقت است. اگر علائم اخطار را ببینید و نادیده بگیرد، باید منتظر افزایش این مشکلات باشید.

البته گاهی اوقات هم پیش می‌آید که افراد نشانه‌های صحیح را با علائم اخطار اشتباه می‌اندازند که در همین راستا توصیه می‌کنیم مقاله «ویژگی‌های همسر خوب: ۵ نشانه هشدار اشتباه، که در واقع نشان دهنده سلامت یک رابطه عاطفی است» را مطالعه کنید.

حتی اگر بخواهد لحظه به لحظه کنارتان باشد، یا ارتباط با سرعت بیشتری پیش برود، یا اینکه همه‌ی وقت تقصیر‌ها را به گردن دیگران بیندازد تمام این‌ها هم به نوبه خود اخطار‌هایی میباشند که نباید نادیده گرفته شوند. تمامی این اخطار‌ها در آینده سلامت ذهن وجسم شما را به خطر می‌اندازد.

۶. تربیت دوران کودکی: تکرار الگوهای منفی پدر و مادر

یکی دیگر از دلایل انتخاب همسر / شوهر نادرست به تربیت دوران کودکی باز می‌گردد. اغلب زنان / مردان همسری را انتخاب می‌کنند که با الگو‌های شخصیتی و رفتاری والدین خود سازگاری داشته باشد. بسیاری از زنان / مردان به شکل ناخودآگاه در جستجوی زن / مردی هستند که تمام این ویژگی‌های منفی پدر و مادر خود را داشته باشد. بعنوان مثال اگر پدر شما گوشه گیر باشد ناخودآگاه مردی را گزینه می‌کنید که گوشه گیر هست و امیدوار هستید که می‌توانید وی را تغییر دهید.

در همین راستا مقاله «علت شباهت زن و شوهر به والدین همسر چیست؟ معیار مهم در انتخاب همسر» را مطالعه کنید.

دلیل آشنایی با مرد‌های اشتباهی

واکاوی روانشناشی دلایل اشتباه در انتخاب همسر

دلیل اینکه زنان در پروسه انتخاب همسر با افراد اشتباه آشنا می‌شوند، هیچ ربطی به بخت و طالع نحس ندارد. در ادامه  کیم مورگان از مشاوران برجسته بریتانیا، به زنان توصیه‌هایی در مورد نحوه بهبود استراتژی‌های آشنایی با مردان دلخواه و بازگرداندن نشاط به روابط عاشقانه زندگی‌شان، ارائه می‌دهد.

جلسه ۱ مشاوره: «آخرین نامزدم سر چند کیلو اضافه‌وزن، مرا جلوی همه ضایع کرد»

الی (اسم غیرواقعی مراجع) مثل پنجه آفتاب وارد دفترم شدم. او بسیار سرزنده، باملاحظه و مثبت بود. او ۱۵ دقیقه اول گفتگو را با اشتیاقی واقعی صرف کنجکاوی در مورد چندوچون کار مشاوره کرد. من مجبور شدم به الی یادآوری کنم که برای نوبتی که گرفته است، هزینه پرداخت می‌کند تا جلسات مشاوره محدودی را که با من دارد صرف گفتگو حول زندگی شخصی و مشکلات خود کند. به‌عنوان یک مشاور، یادداشت‌برداری نحوه رفتار مراجع برایم جالب است، چراکه نشان می‌دهد آن‌ها با دیگران چطور برخورد می‌کنند. ازآنجایی‌که تیپ رفتاری الی با من در دسته‌بندی مشخصی قرار می‌گرفت، حدس اولیه من در مورد او این بود که او زندگی خود را وقف انجام اموری می‌کند تا به دیگران حس خوبی منتقل کند. برای من این سوال پیش آمد که آیا او با خودش هم همین‌قدر مهربان و باملاحظه است؟

وقتی الی درنهایت شروع به صحبت کردن درباره خودش کرد، گفت که می‌خواهد متوجه شود که چرا همیشه افرادی نامناسب برای آشنایی به عنوان همسر آینده انتخاب می‌کند. او گفت:

«در سالیان اخیر تعدادی رابطه محدود داشته‌ام که همگی به دلایل مختلف ازجمله، خیانت یا بدرفتاری مرا مایوس کرده‌اند. آخرین نامزدم به‌طور مداوم من را در مقابل دیگران به خاطر چند کیلو اضافه‌وزن تحقیر می‌کرد و درنهایت بعد از دو سال رابطه جدی با یک پیامک مرا ول کرد. دوستانم به من میگویند که من همیشه به دنبال «گوسفندان گمشده» می‌روم و سعی می‌کنم آن‌ها را نجات دهم. من بارها سعی کردم به‌اشتباه کارم پی ببرم، اما نتوانستم. من در محیط باثباتی بزرگ‌شده‌ام و دوست دارم مثل والدینم یک ازدواج خوشحال و بابرکت برای باقی عمرم داشته باشم.»

من به الی گفتم تو وقتی درباره آسیب بدی که در رابطه‌های قبلی دیدی حرف می‌زدی، همچنان لبخند بر چهره داشتی! برای من این سوال پیش آمد که او با خشم خودش چه کار کرده بود. او این سوال را اشتباه متوجه شد و بلافاصله شروع به توضیح و بهانه‌جویی از رفتار شرکای قبلی خود کرد. به‌عنوان تکلیف در خانه برای جلسه بعدی، به الی گفتم که خود را شخصی دیگر فرض کند که به روابط گذشته‌اش نگاه می‌کند و آنچه یک ناظر ممکن است از نحوه برخور‌د با او، ببیند، فکر کند و احساس کند را تجربه کند.

واکاوی روانشناشی دلایل اشتباه در انتخاب همسر

جلسه ۲ مشاوره – شناسایی مشکل اصلی: عدم توانایی برای جواب رد دادن

 الی به من گفت که انجام تکلیفی که به او سپرده بودم برایش سخت بوده است، اما این کار او را متوجه این مطلب کرده بود که او همیشه مسائل را از دیدگاه دیگران نگاه می‌کرده و هرگز از جانب خودش به آن‌ها نگاه نکرده است. با توجه به روابطی که تاکنون داشت، الی متوجه شد که او هرگز شرکای خود را انتخاب نکرده است، بلکه اجازه داده بود که خودش توسط افراد اشتباهی انتخاب شود، زیرا او نمی‌توانست به آن‌ها «نه» بگوید و نمی‌خواست به احساساتشان آسیب برساند. الی می‌گوید:

«من می‌دانم که این رقت‌انگیز است، اما حقیقت دارد. بعدازاینکه توسط افراد اشتباه انتخاب می‌شدم تمام توانم را برای تغییر آن‌ها به کار می‌گرفتم و البته هیچ‌وقت هم موفق نمی‌شدم.»

به‌عنوان متخصص رابطه زناشویی به او گفتم:

«نباید صرفا با توجه به پتانسیل‌های بالقوه طرف مقابل با او وارد رابطه شد. تو همان چیزی را به دست خواهی آورد که در رفتار و سکنات کنونی فرد می‌بینی.» (داشتن پتانسیل تغییر هیچ اهمیتی ندارد، رفتار و موقعیت حال حاضر افراد باید معیار انتخاب باشد)

جلسه ۳ آماده‌سازی برای افزایش عزت‌نفس

 در طی چندین ماه، الی و من روی چندین عامل متعدد که منجر به داشتن روابط ضعیفش می‌شد، کار کردیم. رشد حمایت گونه‌ای که وی در محیط خانواده کسب کرده بود، باعث شده بود او آمادگی مواجهه با این حقیقت را نداشته باشد که لزوما تمام افراد با نیت خوب و سالم به آدمی نزدیک نمی‌شوند و نباید انتظار داشت که همگان همچون او و والدین انسان‌های دوست‌داشتنی و خوش‌طینت باشند. الی همچنین باید یاد می‌گرفت که نباید نیازهای دیگران را بر نیازهای خودش ارجح بداند. او در درون خویش می‌خواست به مردم کمک کند و مطمئن بود که با هزینه کردن عشق، زمان و توجه کافی، می‌تواند آن‌ها را تغییر دهد.

حتی با افراط کردن در بهترین ویژگی‌های شخصیت ما، آن نقاط قوت مبدل به ضعف می‌شوند. الی در خوش‌بینی و مراقبت از دیگران زیاده‌روی می‌کرد، بدون اینکه توانایی تشخیص زمان لازم برای تغییر رویه در رفتارش مثلا عصبانی شدن را به عنوان یک مهارت در خود پرورش داده باشد.

الی طبق اصول تربیتی خانوادگی خود چنین آموخته بود که ارزش‌های اصیل انسانی را در وجود خوب به رسمیت بشناسد و ارج بنهد. اما متاسفانه برای مصالحه هیچ‌کدام از آن‌ها بر حسب شرایط و در مواجهه با افراد مختلف آمادگی نداشت. آگاهی نسبت به این موضوع سبب شد که او به‌تدریج دست به انتخاب‌هایی بزند که نیازهای خود را برآورده کند و «نه» گفتن به چیزهایی که دوست نداشت را آغاز کرد. متعاقبا اعتماد‌به‌نفس او بهبود یافت. وقتی جلسات مشاوره به پایان رسید، الی مبدل به فرد دیگری شده بود. او هنوز هم بانمک، گرم و باملاحظه بود اما تبدیل به زنی با مرزهای مستحکم شده بود که به خود احترام می‌گذاشت و می‌دانست چه می‌خواهد و عزت‌نفس بالایی داشت.

من خبر ندارم که آیا الی در نهایت با فرد تازه‌ای ملاقات کرد یا نه – اما من مطمئن بودم که او از موضع قدرت و عزت‌نفس بالا وارد رابطه‌ای جدید خواهد شد که به او شانس بیشتری برای موفقیت در انتخاب همسر می‌دهد.

 

منبع: سایکالیجیز