برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

علت علاقه همسر به تماشای فیلم مبتذل: دلایل روانشناسی تماشای فیلم پورن چیست؟

پی بردن به اینکه همسر یا شریک زندگی‌تان به‌صورت پنهانی به تماشای فیلم پورن / مبتذل می‌پردازد، می‌تواند تجربه‌ای استرس‌زا محسوب شود و حتی به شما ضربه روحی وارد کند. افرادی که با چنین موقعیتی روبرو می‌شوند اغلب احساس شوک، ناامیدی و حتی خیانت می‌کنند؛ چرا که آن‌ها تماشا و مشغول شدن همسرشان به چنین فیلم‌هایی را معادل خیانت اخلاقی می‌دانند. اگر چنین تجربه‌ای شامل حال شما می‌شود، فرقی ندارد چه احساسی به شما دست بدهد، احساس شما درست است و باید آن را به شریک زندگی خود ابراز کنید.

اگر متوجه شوم همسر فیلم پورن تماشا می‌کند چه کار باید بکنم؟

علت تماشای فیلم مبتذل توسط مردان / زنان متاهل چیست؟ نظریه‌ها

اما پرسش اصلی این است که چرا افراد متاهل و افرادی که خود را متعهد به رابطه می‌دانند، به تماشای پنهانی فیلم مبتذل روی می‌آورند؟ این سوالی است که روان‌شناسان کالین هسن و کوری فلوید در مقاله اخیر ژورنال روابط اجتماعی و شخصی بررسی کردند. یافته‌های آن‌ها می‌تواند رهنمود‌هایی برای زوج‌هایی که با رفتارهای غیراخلاقی همسرشان دست‌به‌گریبان هستند، فراهم کند.

هسن و فلوید مطالعه خود را در یک چارچوب شناخته‌شده به نام تئوری تبادل محبت انجام دادند. مطابق این نظریه، تمامی انسان‌ها به تعاملات اجتماعی مثبت با افراد دیگر نیاز دارند و این شامل ارتباط جسمی به‌عنوان ابزاری مهم برای ابراز محبت هم می‌شود. بسیاری از تحقیقات انجام‌شده در این زمینه موید این مطلب هستند که مزایای تعامل اجتماعی و تبادل محبت، تمامی انواع سلامت جسمی و روانی را در برمی‌گیرد.

نیاز به محبت غیرجنسی

در تحقیق مذکور روان‌شناسان ژاپنی از یک واژه ساختگی انگلیسی با عنوان “skinship” برای توصیف روابط میان افراد استفاده کرده‌اند؛ روابطی که شامل ارتباط بدنی و اغلب تماس پوست به پوست می‌شود.

در نظر داشتن و درک این مطلب که روابط skinship لزوما از نوع جنسی نیستند، مسئله‌ای مهم است. به‌صورت اخص، نوزادان و کودکان خردسال نیاز فراوانی برای برقراری ارتباط از نوع پوست-با-پوست با پرستارشان دارند که این نیاز از طریق بغل کردن، بوسیدن و در آغوش کشیدن مرتفع می‌شود.

نیاز به محبت غیر جنسی از طریق تماس پوست-با-پوست در دوران کودکی

بعد از بلوغ، ما به دنبال شرکای جنسی هستیم تا به ما در برآورده کردن نیاز به محبت‌مان کمک کنند. هنگامی‌که ما وارد یک رابطه بلندمدت به همراه تعهد می‌شویم، به همسر خود به‌عنوان منبع اصلی محبت – و تنها منبع صمیمیت جنسی – در زندگی‌مان تکیه می‌کنیم.

با این‌ حال، همچنان در خارج از این رابطه متعهدانه، ما روابط skinship داریم که دارای ماهیتی جنسی نیستند. هنگامی‌که دوستان و اعضای خانواده را ملاقات و یا با آن‌ها خداحافظی می‌کنیم، ایشان را در آغوش می‌گیریم. حتی ممکن است زنان به نشانه محبت روبوسی کنند.

به همین ترتیب، مردان نیز ممکن است در طی رویدادهای مهیجی همچون فعالیت‌های ورزشی همدیگر را بغل کنند یا در دیگر مواقع حساس عاطفی با لمس کمر یا قسمت‌های پایین‌تر، یکدیگر محبت خود را به یکدیگر نشان دهند.

تماس بدنی از نوع غیرجنسی خوشایند و آرام‌بخش است و ظاهرا سبب ترشح همان هورمون‌هایی می‌شود که در طی رابطه جنسی ترشح می‌شوند.

احساس تنهایی و کمبود محبت

طبق پیش‌بینی نظریه تبادل محبت، هنگامی‌که روابط شخصی ما پاسخگوی آن سطح از محبتی نیست که ما بدان نیاز داریم، ما احساس کمبود می‌کنیم و به دنبال جایگزین آن می‌گردیم.

احساساتی که در صورت تجربه کمبود محبت سر برمی‌آورند، اساسا همان احساساتی است که در احساس تنهایی تجربه می‌کنیم. تنها تفاوت این است که احساس تنهایی معمولا ناشی از فقدان روابط اجتماعی است. اما احساس کمبود محبت، برآمده از احساس تنهایی درون یک شبکه معاشرتی است و علیرغم ساختار خوبی که دارد، نمی‌تواند نیاز محبت فرد را برآورده کند.

هنگامی‌که افراد احساس کمبود محبت را تجربه می‌کنند، به دنبال جایگزین‌هایی می‌گردند تا از طریق دیگری احساس تنهایی خود را کاهش دهند. برای مثال، کاری که مصرف شکلات و الکل می‌تواند بکند این است که با ترشح مقطعی دوپامین سبب از میان رفتن احساس تنهایی برای مدت محدود شود.

بحث این مقاله، ضرورتا تاکید بر مضر بودن و مشکل‌آفرین بودن استفاده از چنین موادی نیست، به‌خصوص اگر تاثیری منفی بر کیفیت زندگی فرد نداشته باشد؛ با این وجود، نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که اعتیاد و سوء مصرف مواد، از محرومیت شدید عاطفی به‌ویژه در دوران کودکی ناشی می‌شود.

رابطه خیالی با معشوق جذاب

یک روش دیگر برای کاستن از احساس کمبود محبت، خلق یک رابطه به نام رابطه parasocial است. رابطه پاراسوشال، یک پیوند خیالی با یک شخصیت ساختگی یا یک سلبیرتی است. چنین گمان می‌رود که درگیر شدن شخص در چنین توهم خودساخته‌ای می‌تواند منجر به ترشح همان هورمون‌های خوشایند و آرامش‌بخشی شود که در روابط با محبت واقعی وجود دارد.

روابط Parasocial مسئله‌ای کاملا رایج هستند. دختران نوجوان، با دیدن خواننده پاپ مرد موردعلاقه‌شان، خود را هیجان‌زده می‌کنند و علت علاقه‌مندی و تمایل بسیاری از زنان به مطالعه و غرق شدن در رمان‌های عاشقانه آن است که از طریق خیال‌پردازی در مورد روابط پاراسوشال، احساس کمبود محبت خود را تسکین دهند. در سال‌های اخیر، سریال‌های تلویزیونی محبوبی از قبیل بازی تاج‌وتخت (Game Of Thrones) که در آن‌ها اغلب بازیگران جذابیت ظاهری زیادی داشته و تمایلات پرشورشان به‌صورت کامل و با جزئیات فراوان به تصویر کشیده می‌شود، برای هر دو گروه بینندگان مرد و زن فرصت کافی برای خیال‌پردازی و ایجاد روابط پاراسوشال با بازیگر و کاراکتر موردعلاقه‌شان را ایجاد می‌کنند.

چرا همسرم فیلم پورن تماشا می‌کند؟ دلایل و نتایج تحقیقات روانشناسی

البته، این سوال که آیا روش‌های جایگزین مرتفع کردن نیاز محبت برای فرد یا رابطه مفید هستند یا مضر، هنوز بی‌پاسخ مانده است. در این مورد هسن و فلوید یک موضع منطقی اتخاذ کردند که طبق آن روش‌های جایگزین محبت بسته به عوامل فراوان، می‌توانند مفید یا زیان‌بار باشد.

به‌عنوان‌مثال، در یک رابطه زناشویی، اینکه هرکدام از زوجین روشی متفاوت برای برطرف کردن نیاز به محبت (که شامل رابطه زناشویی تماسی هم می‌شود) را در پیش بگیرد، امری اجتناب‌ناپذیر است. تا حدی که یکی از زوجین که نیاز عاطفی بالاتری دارد می‌تواند این اختلاف و فاصله را از طریق به‌کارگیری جایگزین‌های محبت دیگر مرتفع کند که در این صورت استفاده از روش‌های جایگزین به نفع ازدواج ایشان است. در مقابل، درصورتی‌که از چنین روش‌هایی برای اجتناب از روبرو شدن با مشکلات جدی و اساسی رابطه زناشویی استفاده شود، کاربرد آن‌ها نه‌فقط برای سلامت رابطه که برای هر یک از طرفین می‌تواند مضر باشد.

چرا همسرم فیلم پورن تماشا می‌کند؟ دلایل و نتایج تحقیقات روانشناسی

در مطالعه مذکور، هسن و فلوید این سوال را مطرح کردند که آیا افراد متاهل یا افرادی که درگیر یک رابطه متعهدانه هستند، از تماشای پنهانی یا آشکار فیلم مبتذل (بخصوص به همراه خود ارضایی) به‌عنوان جایگزین محبت استفاده می‌کنند؟

به‌هرحال، چنین به نظر می‌رسد که تماشای فیلم‌های مبتذل، با به تصویر کشیدن رفتارهایی که نمایند‌ه صمیمت جنسی است، به سهولت می‌تواند سبب تمایل به خلق روابط پاراسوشال (ارتباط خیالی با معشوق خیالی) شود.

علاوه بر این، ارگاسم ناشی از خود ارضایی منجر به ترشح هورمون‌های مرتبط با دریافت محبت ازجمله دوپامین، پرولاکتین و اکسی‌توسین (هورمون چند کاره عشق) می‌شود. با توجه به این حقایق، استدلال به اینکه افرادی که متعهد به یک رابطه هستند، ممکن است در پاسخ به احساس کمبود محبت، به شکل پنهانی فیلم مبتذل تماشا کنند، منطقی به نظر می‌رسد.

برای آزمایش این فرضیه، محققان ۳۵۷ داوطلب را گرد هم جمع آوردند – با تعداد برابر مردان و زنان – تا در یک نظرسنجی بی‌نام شرکت کنند. تمامی شرکت‌کنندگان متاهل یا متعهد به رابطه‌ای بلندمدت بودند. از داوطلبان خواسته شد تا به تعدادی سوال در رابطه با میزان محبت دریافتی در زندگی‌شان، میزان رضایت از رابطه‌شان و میزان تنهایی، افسردگی و احساس کبود محبتی که احساس می‌کنند، پاسخ دهند.

مردان بیشتر فیلم مبتذل تماشا می‌کنند یا زنان؟

۱. در کل، نتایج به‌دست‌آمده این فرضیه را تایید کرد که افراد متاهل و متعهد از فیلم مبتذل به‌عنوان جایگزینی برای محبت استفاده می‌کنند.

۲. افراد از تماشای فیلم مبتذل به همراه خود ارضایی به‌عنوان ابزاری برای آزاد کردن تنش جنسی، فرار از تنهایی و ایجاد روابط عاشقانه خیالی استفاده می‌کنند.

۳. روی آوردن به تماشای فیلم مبتذل می‌تواند همچون عملکرد مکانیسمی برای مقابله با موقعیت‌هایی باشد که در آن افراد، محبت مورد نیازشان را در روابطشان دریافت نمی‌کنند.

مردان بیشتر فیلم مبتذل تماشا می‌کنند یا زنان؟

در گزارش‌ها معلوم شد که مردان به نسبت زنان به‌دفعات زیادتری اقدام به تماشای فیلم مبتذل کرده بودند. به‌طور میانگین زنان چنین اذعان کردند که حدود دو بار در ماه این فیلم پورن را تماشا می‌کنند، درحالی‌که میانگین پاسخ مردان حدود سه بار در هفته بود. این یعنی مردان حداقل ۶ برابر بیشتر از زنان فیلم مبتذل تماشا می‌کند.

شاید یکی از دلایل این باشد که زنان محبت بیشتری نسبت به مردان در زندگی دریافت می‌کنند.

تماشای پنهانی فیلم پورن / مبتذل نشانه وجود اختلاف اساسی بین زن و شوهر

با تمام این تفاسیر و به خصوص زمانی که یکی از طرفین به‌صورت پنهانی فیلم مبتذل نگاه می‌کند، این امر می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات دیگر در رابطه باشد. درنتیجه این مشکلات رابطه هستند که نیازمند رسیدگی هستند و نه تماشای چنین محتواهایی.

همان‌طور که تحقیقات مذکور آشکار کرد، دلیل تماشا کردن این فیلم‌ها توسط همسر و معشوق شما می‌تواند این باشد که او چنین احساس می‌کند که نیازی که به محبت دارد، برآورده نمی‌شود.

اگر متوجه شوم همسر فیلم پورن تماشا می‌کند چه کار باید بکنم؟

۱. احساس تنهایی شریک زندگی‌تان، درست به همان اندازه احساس خیانتی که به شما از بابت تماشای پنهانی فیلم پورن / مبتذل توسط او دست داده، مهم و معتبر است.

۲. در مواجهه با چنین موقعیتی، به‌جای در دست گرفتن اسلحه‌ای که تقوی و درست‌کاری وی را نشانه بگیرد و سبب ایجاد احساس شرمساری و گناه در او شود، با ابراز علاقه‌مندی به شنیدن حرف‌های او، به بهبود رابطه‌تان اشتیاق نشان دهید.

۳. دقت کنید که در چنین موقعیتی برآشفته شدن و غلیان احساسی نه‌تنها مشکل را حل نمی‌کند، بلکه به احتمال زیاد اوضاع را بدتر هم خواهد کرد.

۴. منتظر زمانی باشید که شما و شریک زندگی‌تان بتوانید با آرامش در مورد مسئله گفتگو کنید.

۵. اگر پیشاپیش سعی بر درک دیدگاه همسر خود کنید، احتمال موفقیت بیشتری در این بحث دارید.

۶. حداقل کاری که می‌توانید بکنید این است که تمایل خود را برای شنیدن نقطه نظرات همسرتان نشان دهید؛ در این حالت قدم‌های بسیار خوبی برای کمک به ایشان برای گفتگو در این مورد بسیار حساس و شخصی برداشته‌اید.

اگر فکر می‌کنید همسرتان با این کار به شما خیانت کرده است، توصیه می‌کنیم مقاله «علت وفاداری و دلایل خیانت همسر / شوهر: اصلی‌ترین معیار وفاداری در عشق چیست؟» را مطالعه کنید.

اگر فکر می‌کنید همسرتان به دلیل تماشای فیلم پورن سرد شده و می‌خواهید بدانید که عوارض تماشای فیلم پورن بر روابط زناشویی زوجین چیست، مطالعه مقاله «فیلم پورن چه تاثیری بر اختلاف زن و شوهر دارد و چه بلایی سر صمیمیت زناشویی می‌آورد؟» را از دست ندهید.

 

منبع: سایکالیجی تودی