برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

اسرار پنهان ارتباط چشمی: از نگاه عاشقانه تا برانگیختگی جنسی و لو رفتن فرد دروغ‌گو
رضی میرفرشبافان در روابط

اسرار پنهان ارتباط چشمی: از نگاه عاشقانه تا برانگیختگی جنسی و لو رفتن فرد دروغ‌گو

تحقیقات زیادی در زمینه ارتباط چشمی صورت گرفته که نشان می‌دهد چطور ارتباطات غیرکلامی، بخصوص آن‌هایی که از طریق چشم‌ها صورت می‌گیرد، می‌توانند بر رفتار ما تاثیر بگذارند. در اینجا ۵ نتیجه جالب از یافته‌های این تحقیقات را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

راز نگاه: ۵ قدرت پنهان در ارتباط چشمی

۱. ارتبط چشمی سبب برانگیختگی می‌شود

زل زدن در چشمان فردی دیگر سبب واکنش برانگیختگی می‌شود. اما اینکه آن برانگیختگی چگونه تفسیر شود، وابسته به شرایط و طرفین است.

اگر یک فرد غریبه بزرگ جثه که قیافه شومی دارد به شما زل بزند، این عمل می‌تواند یک تهدید محسوب شود و پاسخ ترس را به دنبال داشته باشد. این امر مخصوص انسان نیست و نقطه مشترک میان حیوانات اجتماعی است.

زل زدن یک انسان به یک سگ یا یک‌گونه نخستین (میمون، شامپانزه) می‌تواند در نظر آن حیوان به‌عنوان تهدیدی از جانب انسان بزرگ (و عجیب‌وغریب) تفسیر شود.

راز نگاه: ۵ قدرت پنهان در ارتباط چشمی

از طرف دیگر، چشم دوختن در چشمان معشوق یا شریک جنسی بالقوه نیز موجب برانگیختگی می‌شود که می‌تواند به شکل مثبتی تعبیر شود (دعوت برای برقراری رابطه جنسی).

۲. چشم‌ها لبخند واقعی از تصنعی را آشکار می‌کنند

دکتر پاول اکمن روان‌شناس در طی مطالعات خود توانست تفاوت بین لبخندهایی که نشان دهنده شادی واقعی هستند (معروف به لبخند دوشن «Duchenne») را از لبخندهای تصنعی که ممکن است برای وانمود کردن به خوشحالی یا برای پنهان کردن احساسات دیگری انجام می‌شوند، شناسایی کند.

نکته کلیدی برای تشخیص خنده واقعی از خنده تصنعی در چشم‌ها نهفته است. هنگام شکل‌گیری لبخندهای واقعی، چشم‌ها باریک و چین‌ و چروک‌هایی به شکل «پاهای کلاغ» در اطراف گوشه‌های بیرونی چشم ایجاد می‌شود.

۳. گشادشدن مردمک چشم نشانه علاقه‌مندی (و افزایش جذابیت جنسی)

وقتی به چیزی یا کسی علاقه‌مندیم، مردمک چشم‌هایمان گشاد می‌شوند. محققین طی یک مطالعه، با دست‌کاری مردمک چشم‌ها در عکس یک سری از زنان، آن‌ها را بزرگ‌تر کرده بودند. در ادامه و طی نظرسنجی انجام‌شده از مردان، عکس‌هایی که صرفا همین دست‌کاری کوچک در آن‌ها اعمال‌شده بود ازنظر جذابیت، رتبه بهتری کسب کرده بودند.

خیره شدن یا چشم در چشم هم دوختن: نگاه عاشقانه

۴. خیره شدن یا چشم در چشم هم دوختن به معنی نگاه عاشقانه

نتایج تحقیقات در مورد عشق و جذابیت ثابت کرده است که زل زدن و چشم دوختن در چشم‌های مخاطب می‌تواند به‌خوبی پیش‌بینی کند که افراد «عاشق و معشوق» هستند.

۵. ارتباط چشمی فرد دروغ‌گو را لو می‌دهد

همه مردم به‌اشتباه چنین می‌پندارند که اگر کسی بخواهد دروغ بگوید در چشمان مخاطب نگاه نمی‌کند، اما نتایج تحقیقات در مورد علائم غیرکلامی مرتبط با فریبکاری دقیقا برعکس این باور را تایید می‌کند: کسی که می‌خواهد دروغ بگوید بیشتر از کسی که حقیقت را می‌گوید ارتباط چشمی برقرار می‌کند. توضیح این‌که فرد دروغ‌گو با تلاش بیشتر در جهت متقاعد کردن مخاطب، ارتباط چشمی بیش‌ازحد با او برقرار می‌کند تا راست‌گو به نظر برسد.

گذشته از همه این موارد برقراری ارتباط چشمی سبب تغییراتی در عملکرد مغز می‌شود که می‌توانید برای مطالعه بیشتر در رابطه با این موضوع جذاب به مقاله «تغییر در فعالیت مغز هنگام برقراری ارتباط چشمی» مراجعه کنید.

منبع: سایکالیجی تودی