برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

اسرار بوسه: انواع، تاریخچه، بررسی دلایل علمی و روانشناسی تکاملی بوسیدن

اخیرا یکی از مراجعین مشاوره مسائل زناشویی از اینکه شوهرش از بوسه اجتناب می‌کند گله‌مند بود. او معتقد بود که همسرش با این کار ازدواجشان را دچار تنش کرده است. این اولین باری نبود که می‌شنیدم برخی افراد نسبت به بوسیدن بی‌تمایل هستند و یا از بوسه‌های سرد و بی‌رمق همسر یا شوهرشان شاکی هستند. مهم‌ترین عنصری که اغلب در یک رابطه جنسی نادیده گرفته می‌شود، بوسه است. اگرچه در متن‌های مرتبط، انواع مختلف بوسه توضیح و شرح داده شده است، اما مایه تعجب است که بوسه و اسرار مرتبط با آن در کمتر کتاب راهنمای روابط جنسی موردبررسی قرار گرفته است. برای بسیاری از عاشقان، بوسیدن یکی از مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین بخش‌های سکس و معاشقه است.

انواع بوسه چیست؟

یکی از دلایلی که بوسه در ادبیات جنسی نادیده گرفته می‌شود، این است که بوسه اغلب در موقعیت‌های غیرجنسی و به‌منظور مقاصد دیگری اتفاق می‌افتد:

بوسیدن گونه به‌منظور تبریک و یا وداع؛

بوسیدن زخم‌های جزئی کودکان به جهت التیام؛

بوسیدن انگشتر پاپ یا پادشاه برای نشان دادن وفاداری و احترام؛

یا بوسیدن تاس برای خوش‌شانسی در بازی.

بوسیدن همچنین می‌تواند به نشانه خیانت، محکومیت یا تحقیر باشد.

انواع و انگیزه بوسه

بوسیدن لب نشانه چیست؟

محققی به نام پرسی شلی بوسیدن را این‌گونه توصیف می‌کند: «ملاقات یک روح با روحی دیگر بر روی لبان معشوق». اما اکثر عاشقان معتقدند برای ملاقات یک روح با روح دیگر، این کار باید از طریق تماس زبان با زبان در حالت دهان باز انجام بپذیرد. این نوع بوسیدن به نام بوسه فرانسوی شناخته شده است.

اکثر افراد – نه همه – بوسه به همراه تماس زبانی را نشانه یک رابطه بسیار گرم و صمیمی در نظر می‌گیرند. برخی آن را معادل صمیمت سکس می‌دانند. بسیاری از کارگران جنسی به‌رغم انجام کارهای مختلف، حاضر به بوسیدن لب‌های مشتریان نیستند، زیرابه عقیده آن‌ها این کار «خیلی صمیمانه» محسوب می‌شود.

تاریخچه بوسه از اروپا تا آسیا

متن‌های سانسکریت باستانی مربوط به حدود ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد اولین مدارک مستند از بوسیدن انسان را ثبت کرده‌اند. این شواهد نشان می‌دهد که اروپایی‌های باستان هم بوسه داشته‌اند، اما کم‌رنگ بودن شواهد مرتبط با بوسه در ادبیات یونان نشان می‌دهد که در اروپای ۲۰۰۰ سال پیش، به نسبت عصر کنونی، رواج بوسه به نسبت عصر کنونی بسیار کمتر بوده است. بیشتر فرهنگ‌های دنیا بوسه داشته‌اند، اما نه همه آن‌ها. به اعتقاد برخی دانشمندان اروپایی‌ها بوسه را به بومیان استرالیا، تاهیته‌ها و چندین محل در آفریقا یاد داده‌اند. در برخی از فرهنگ‌های آسیایی، عاشقان تنها در خلوت همدیگر را می‌بوسند و انجام این کار در انظار عمومی را شایسته نمی‌دانند.

آیا حیوانات دیگر همدیگر را می‌بوسند؟

بوسیدن رمزآلود است. تا‌به‌حال فقط دو گونه جانوری دیگر شناسایی شده‌اند که در آن جفت‌های نر و ماده بوسه‌ای همانند انسان‌ها دارند: شامپانزه‌ها و بونوبوها. آن‌ها از بوسه برای برقراری ارتباط عاطفی و به‌منظور کاهش تنش‌های اجتماعی درون‌گروهی استفاده می‌کنند. اما فقط انسان‌ها و بونوبوها هستند که در طول رابطه جنسی از بوسه‌های عمیق استفاده می‌کنند.

دلایل روانشناسی بوسه: چرا یکدیگر را می‌بوسیم؟

دلایل روانشناسی بوسه: چرا یکدیگر را می‌بوسیم؟

۱. بعضی از دانشمندان بر این باورند که این عمل از حالت مکیدن شیر توسط نوزادان جانوران پستاندار نشات گرفته است. لب‌های انسانی دارای حجم عظیمی از عصب‌های لامسه هستند و به‌طور شگفت‌آوری با تحریک عصب‌های لب، منطقه بزرگی از مغز فعال می‌شود. اگر چه همه پستانداران به نوزادان خود شیر می‌دهند، اما گونه‌های محدودی از پستانداران همدیگر را می‌بوسند.

۲. برخی محققان ادعا می‌کنند که بوسیدن ازآنجا سرچشمه می‌گیرد که پستانداران قبل از غذا دادن دهان‌به‌دهان به نوزاد، غذا را در دهان خود می‌جوند. اما بازهم، اغلب گونه‌های پستاندار از طریق دهان به نوزادانشان غذای جویده شده می‌دهند ولی تعداد بسیار کمی از آن‌ها همدیگر را می‌بوسند.

۳. بعضی از دانشمندان بر این باورند که بوسیدن یک عمل تکامل یافته است تا دو نفر بینی‌های خود را به‌اندازه کافی نزدیک کند تا فرومون‌های هم‌دیگر را شناسایی کنند (فرومون‌ها نوعی مواد شیمیایی هستند که نقش شناخته شده‌ای در جذابیت و دل‌بستگی بازی می‌کنند). اما بازهم، اکثریت گونه‌ها نسبت به فرومون واکنش نشان می‌دهند، اما گونه‌هایی که همدیگر را می‌بوسند، در اقلیت هستند.

فواید بوسه بر سلامتی و میل جنسی

بوسیدن باعث افزایش سطوح دوپامین، سروتونین و اندورفین می‌شود. دوپامین، میل جنسی را تنظیم می‌کند و سروتونین و اندورفین باعث بهبود خلق‌وخو می‌شوند. همچنین بوسه باعث افزایش سطح هورمون اکسی‌توسین (هورمون چند کاره عشق) در خون می‌شود که باعث ایجاد پیوند عاطفی و تقویت عشق بین طرفین شده و سطح هورمون استرس کورتیزول را کاهش می‌دهد. درنتیجه، بوسیدن اضطراب و فشارخون را می‌کاهد.

بسیاری از مردم از بوسه به‌عنوان یک آزمون برای ارزیابی میزان سازگاری خود با دیگری استفاده می‌کنند. در یک نظرسنجی، ۵۹ درصد از مردان و ۶۶ درصد از زنان گفتند که یک رابطه جدید را تنها به‌این‌علت به پایان رسانده‌اند که فرد مقابل ایشان را «بد» بوسیده است.

مطالعات نشان می‌دهد که مردان در مقایسه با زنان بیشتر سعی می‌کنند تا بوسه با تماس زبانی را شروع کنند. علت این کار مشخص نیست، اما معلوم شده بزاق حاوی مقدار کمی تستوسترون است.

تستوسترون هورمون مسئول میل جنسی در مردان و زنان است. محققان بر این باورند که ممکن است مردان به‌صورت ناخودآگاه دهان خود را برای انتقال این هورمون باز می‌کنند و شاید به‌این‌ترتیب می‌خواهند میل جنسی زنان را افزایش دهند. اما از طرفی می‌دانیم که بسیاری از بوسه‌های عاشقانه به سکس نمی‌انجامد.

بوسه فرانسوی یا بوسه عاشقانه

در میان انگلیسی‌زبانان، اصطلاح بوسه فرانسوی (بوسیدن با دهان باز) تا جنگ جهانی اول وجود نداشت. طی آن جنگ شمار زیادی از سربازان انگلیسی و آمریکایی در فرانسه جنگیدند و این نوع بوسه را در میان فرانسوی‌ها کشف کردند. بااین‌حال خود فرانسوی‌ها آن را بوسیدن فرانسوی نمی‌نامند. آن‌ها آن را بوسه عشق یا بوسه زبان می‌نامند.

مطالعات نشان می‌دهد که بوسیدن برای زنان به جهت برانگیخته شدن جنسی نسبت به زنان از اهمیت بیشتری برخوردار است. به‌طورکلی زنان بیشتر بر بوسیدن قبل، حین و پس از رابطه جنسی اصرار دارند. جای تعجب نیست، وقتی‌که من شکایات مربوط به بوسیدن را دریافت کرده‌ام، تقریبا همیشه زنان بودند که از مردان گله داشتند و نه برعکس!

بوسیدن باعث می‌شود افراد نسبت به خودشان توجه بیشتری داشته باشند، به‌ویژه در مورد طراوت نفسشان. همین نگرانی سبب فروش قابل‌توجه خوش‌بوکننده‌های دهان، خمیردندان و نخ دندان می‌شود.

قوانین و عوامل موثر در بوسه

در یک مطالعه که از ۱۰۴۱ فرد بالغ در مورد ویژگی‌های بوسه خوب نظرسنجی به‌عمل‌آمده بود، اکثریت قریب به‌اتفاق، ابراز کرده بودند که ۱) طراوت نفس، ۲) دندان‌های تمیز و ۳) صورت اصلاح‌شده، پیش‌نیازهای اساسی یک بوسه خوب هستند.

اکثریت زیاد نیز لب‌های نرم، مرطوب، نفس عمیق، نوازش متقابل و کمی دل و جرات برای خم شدن و نشان دادن احساسات واقعی‌شان به‌جای بوسه منفعلانه را دارای ارزش بیشتری دانسته‌اند.

درنهایت، اکثر مردم گفتند بهترین بوسیدن با دهان بسته آغاز می‌شود و تنها در صورت زیادشدن هیجان دهان باز می‌شود.

آیا از خود سوال کرده‌اید که چرا عاشق می‌شویم؟ در مقاله «چرا عاشق می‌شویم؟ چرا عشق می‌ورزیم؟ بررسی مهمترین علت از دیدگاه روانشناسی تکاملی» به خیلی از سوالات به ظاهر ساده از دیدگاه روانشناسی پاسخ داده‌ایم.

منبع: سایکالیجی تودی