برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

چگونه جلوی سرد شدن رابطه عاشقانه را بگیریم؟ ۱۳ روش برای گرم کردن رابطه زناشویی

از جمله باورهای غلط این است که هر رابطه عاشقانه بلندمدتی و حتی رمانتیک‌ترین ازدواج‌ها درنهایت مبدل به رابطه‌ای خطی و خسته‌کننده می‌شوند. افراد زیادی این افسانه را به‌عنوان باور پذیرفته‌اند و درنتیجه منتظر هستند تا این اتفاق نامبارک دیر یا زود روابط عشاقانه آن‌ها را نیز سرد کند.

در برهه‌ای از زندگی که احساس جذابیت و برانگیختگی جنسی نسبت به همسر / شوهر رو به کاهش است، برداشت اغلب ما چنین است که عشق ما سرد شده است و دیگر زنده نیست و در نتیجه آینده امیدوارکننده و رمانتیکی نیز انتظارمان را نمی‌کشد.

(مقاله «چرا با کسی که جذابیت جنسی و ظاهری ندارد ازدواج می‌کنیم؟ بررسی مشکلات روانشناسی» را مطالعه کنید.)

داشتن چنین دیدگاهی سبب می‌شود انتظارات افراد از آینده رابطه با تغییراتی رو‌به‌رو شود که منتهی به یک مسیر سرازیری می‌شود که انتهای آن معمولا طلاق و یا حتی موارد بدتری است.

اگرچه نمی‌توان تمام لحظات یک رابطه رمانتیک را پرشور و حال نگه داشت، اما می‌توان با تقویت پایه‌های ارتباط عاطفی، تاثیر منفی لحظاتی که طرفین رمق زیادی برای تعامل مثبت ندارند را کاهش داد و از تکرار بیشتر لحظات سرد در رابطه تا حد زیادی جلوگیری کرد.

علت سرد شدن مرد / زن در رابطه زناشویی چیست؟

فهرست

علت سرد شدن مرد / زن در رابطه زناشویی چیست؟

سوال این است که چطور می‌شود عشق را همواره گرم و زنده نگه داشت و از سرد شدن رابطه جلوگیری کرد؟ شاید با خود بگویید که همچون چیزی امکان ندارد!

در جواب باید بگویم، حفظ طراوت، شور و هیجان یک رابطه عاشقانه هیچ ارتباطی به سن و سال و زمانی که از تاریخ عقد شما می‌گذرد، ندارد چه ۲۰ ساله باشید چه ۹۰ ساله، تنها کاری که باید بکنید این است که تا جای ممکن سرگرمی‌ها و کارهای لذت‌بخش بیشتری به روند روتین و ملال‌آور زندگی‌تان اضافه کنید (مسلما بچه‌دار شدن یکی از آن موارد نیست!).

ممکن است بگویید «من دوست دارم این کارها را انجام دهم، اما زمان کافی ندارم.»

به گفته متخصصان مدیریت زمان همیشه زمان کافی وجود دارد، مسئله اصلی این است که اولویت‌های خود را باید تعیین کنید.

در اغلب مواقع اولویت فعالیت‌ها و تعهدات خارج از رابطه عاطفی بر مراقبت و حفظ طراوت ارتباط پیشی می‌گیرد. این موضوع لزوما به این معنی نیست که ما برای رابطه عاطفی‌مان ارزش قائل نیستیم، بلکه دلیل آن است که خودمان را صاحب‌امتیاز رابطه می‌دانیم و این باور اشتباه در ما شکل می‌گیرد که می‌توانیم از آن غفلت کنیم و آن را در حالت کنترل کروز قرار دهیم و هیچ مشکلی هم پیش نیاید.

مهمترین علت سرد شدن رابطه عاشقانه

ما به‌اشتباه چنین می‌پنداریم که از زمانی که متاهل می‌شویم و با معشوق عهد می‌بندیم، رابطه و پیوندی مستحکم داریم که دیگر نیازی به‌صرف زمان، توجه و انرژی که در روزهای اول نسبت به همسرمان داشتیم، نیست.

بزرگ‌ترین اشتباهی که اغلب عاشق‌ها مرتکب می‌شوند این است که معشوق را از آن خود می‌دانند و چنین فرض می‌کنند که دیگر رابطه‌شان نیازمند همان سطح از مراقبت و توجه قبلی نیست. اگر این غفلت برای طولانی‌مدت ادامه پیدا کند، مسلما رابطه سرد و دچار مشکلات اساسی می‌شود.

زوج‌هایی که چند سال از زندگی مشترکشان می‌گذرد، رابطه‌ای را که روزگاری برای داشتنش قدردان بودند، به‌عنوان حق مسلم خود قلمداد می‌کنند. چنین دیدگاهی اشتباهی باعث می‌شود رابطه عاطفی زوجین در حد هم‌اتاقی و یا شریک‌های تجاری که صرفا به خاطر منافع ازدواج کنار هم هستند، تنزل پیدا کند و اگر فرزندی داشته باشند، روش‌های تربیتی جداگانه‌ای اتخاذ کرده و به‌صورت دو والده او را بزرگ کنند. مسلما اگر رابطه به این مرحله برسد عناصر اصلی عشق از آن رخت بر‌می‌بندد.

چگونه رابطه عاشقانه سرد را گرم کنیم؟ ۱۳ روش برای گرم کردن عشق

صرف وقت و مداومت برای افزایش صمیمیت، می‌تواند به عادت همیشگی مبدل شود. در ادامه به ۱۳ روش برای افزایش طراوت روابط عاشقانه و جلوگیری از سرد شدن رابطه اشاره می‌کنیم که می‌توانید خلاقیت خود را هم چاشنی آن‌ها کنید:

۱. مشخص کنید کدام‌ یک توانایی بیشتری برای افزایش صمیمت دارید.

در اغلب روابط، یکی از زوجین توجه بیشتری به رمانتیک بودن رابطه دارد که لزوما و همیشه آن شخص زن نیست. ازآنجایی‌که این شخص حساسیت بیشتری نسبت به عنصر عشق دارد، با کمترین کاهش در میزان آن، متوجه تغییر آن می‌شود و چون توانایی یا خلاقیت بیشتری دارد با انجام پاره‌ای اصلاحات و مراقبت، می‌تواند سطح صمیمیت و طراوت رابطه را مجددا بالا ببرد.

البته این بدان معنی نیست که صرفا او مسئول مراقبت از رابطه باشد و طرف مقابل بخواهد بی‌توجهی کند. بلکه به این معنی است که به دلیل هشیاری بیشتر، آن‌ها توانایی بیشتری برای عمق بخشیدن به روابط دارد.

۲. به ‌قرار گذاشتن با یکدیگر ادامه دهید.

قرار گذاشتن مختص عاشقان جوان نیست. قرارهایی که در کافی‌شاپ یا هر جای دیگر ترتیب داده می‌شود می‌توانند در زندگی زوجینی که مدت‌زمان زیادی است با هم زیر یک سقف زندگی می‌کنند و احتمالا رابطه شان سرد شده است، تاثیری جادویی داشته باشد.

بیرون زدن از محیط تکراری خانه، برای هر دو طرف جذابیت و تازگی ایجاد می‌کند. البته ترتیب دادن قرار ملاقات متفاوت در خانه هم می‌تواند سرگرم‌کننده باشد؛ به‌عنوان‌مثال می‌توانید شام را در نور شمع سرو کنید. قرار گذاشتن را جزوی از رابطه خود کنید. قرار ملاقات لزوما نباید محدود به یکی دو ساعت عصرگاهی باشند، می‌توانید یک روز کامل یا آخر هفته یا زمان بیشتری را به آن‌ها اختصاص دهید.

چگونه رابطه عاشقانه سرد را گرم کنیم؟ ۱۳ روش برای گرم کردن عشق

۳. برای جلوگیری از سرد شدن رابطه زناشویی، به ماه‌عسل دوم یا سوم بروید.

ماه‌عسل (مسلما بدون بچه‌ها) فقط برای تازه عروس و دامادها نیست. هرچند سال یا سالی یک‌بار به ماه‌عسل رفتن زیاده‌روی محسوب نمی‌شود. بسیاری از مردم (ازجمله من و همسرم) این کار را به یک سنت تبدیل کرده‌اند.

۴. برای جلوگیری از سرد شدن عشق، پیش همسر گوشی خود را کنار بگذارید.

یک‌زمان مشخص با نام «زمان مقدس» برای خود تعیین کنید و در آن بازه زمانی دور تکنولوژی را خط بکشید. مطمئن شوید چیزی مخل ارتباط صمیمی‌تان نمی‌شود و سپس لذت ببرید.

۵. برای گرم کردن عشق، با همسر حمام کنید.

این از روش‌های بی هزینه و لذت‌بخش برای اختصاص وقت به یکدیگر است. نشستن داخل وان حمام که اطرافش شمع چیده‌اید و در ادامه شمع‌های بیشتری که در اتاق‌خواب انتظار شما را می‌کشد، مطمئنا روحیه عاشقانه را افزایش می‌دهد.

۶. زن و شوهر به نوبت به یکدیگر خدمت کنید.

به‌صورت نوبتی در خدمت همدیگر باشید. می‌توانید شوهرتان را استحمام کنید و یا موهای همسرتان را بشویید. می‌توانید ریش‌های شوهرتان را اصلاح کنید و او نیز می‌تواند برای شما ماسک صورت بگذارد.

۷. برای افزایش محبت، در دهان همسر / شوهر لقمه بگذارید.

البته قبل از آن‌که قاشقی پر را در دهان همسرتان بگذارید از قبل با او توافق کنید! همه ما زوج‌هایی را می‌شناسیم که این حرکت زیبا را در رستوران و گاها برای جلب‌توجه دیگران انجام می‌دهند. طوری بنشینید که هنگام لقمه گذاشتن در دهان یکدیگر راحت باشید. گذاشتن لقمه در دهان یکدیگر سبب کاهش ضربان قلب هنگام بلعیدن می‌شود و برای کاهش وزن مفید است.

چگونه یه رابطه دوستی سرد را درست کنیم؟

۸. برای گرم نگه داشتن رابطه، با همسر ارتباط چشمی برقرار کنید.

بدون آن‌که حرفی ردوبدل شود، زمانی را صرف تماس چشمی و ارتباط از طریق نگاه کنید. اگرچه در ابتدا کمی عجیب به نظر برسد، پس از چند دقیقه تجربه‌ای جالب خواهید داشت که منتهی به برانگیخته شدن احساسات شگفت‌انگیزی در هردوی شما می‌شود.

(ارتباط چشمی چه تاثیری بر روابط عاشقانه دارد؟ مقاله «اسرار پنهان ارتباط چشمی: از نگاه عاشقانه تا برانگیختگی جنسی و لو رفتن فرد دروغ‌گو» را مطالعه کنید.)

۹. برای حفظ رابطه در خلوت با هم برقصید.

پس از صرف شام می‌توانید موسیقی گوش دهید و ممکن است دلتان بخواهد با هم برقصید. اگر ترجیح می‌دهید حریم خصوصی داشته باشید، با همسرتان در اتاق نشیمن یا اتاق‌خواب خود برقصید. (یکی از مزایای بزرگ رقصیدن در خانه این است که می‌توانید لباس‌های خود را درآورید. اگر این اتفاق بیافتد می‌توانید مطمئن شوید که شما صرفا یک هم‌اتاقی یا شریک تجاری نیستید!)

۱۰. برای احیای عشق همسر / شوهر خود را ماساژ دهید.

یکی از راه‌های عالی دیگر برای زنده نگه‌داشتن عشق، ماساژ است. برای آنکه تن معشوق خود را نوازش کنید و محبت و عشق خود را به او نشان دهید، هیچ نیازی به میز ماساژ با روغن‌های معطر و گران‌قیمت نیست.

۱۱. برای بازگرداندن رابطه عاشقانه برای همسرتان شعر بخوانید.

خواندن اشعار عاشقانه برای یکدیگر همچون شهدی است که شیرینی به همراه آورد. اگر به اشعار عرفانی علاقه‌مند هستید، از غزل‌ها و اشعار مولانا، حافظ یا سعدی استفاده کنید.

برای همسر / شوهرتان اشعار عاشقانه بخوانید و عشق را زنده نگاه دارید

۱۲. برای همسرتان یادداشت‌های عاشقانه مخفیانه بنویسند.

یادداشت‌های عاشقانه‌ای که به کتاب سنجاق کرده‌اید، یا زیر بالش و یا در کشوی لباس‌های زیر همسرتان گذاشته‌اید، مسلما لبخند قدردانی بر لب‌های او خواهد آورد.

۱۳. به زبان عشق با هم همسرتان صحبت کنید.

آخرین مورد که مسلما کم‌اهمیت‌ترین مورد محسوب نمی‌شود، نحوه گفتگوی عاشقانه دو عاشق با همدیگر است. این کار باید صادقانه، صمیمی و پر از احساس قلبی باشد.

در نظر داشته باشید که اگر بده بستان‌های عاطفی را غذای اصلی و بخش مهم ماجرا در نظر بگیریم، رابطه جنسی صرفا در حد و اندازه دسر است (که مسلما باعث چاقی نمی‌شود!). مشخصا صرف زمان برای مطمئن شدن از رشد همه‌جانبه در تمام ابعاد صمیمیت، تاثیرات شگفت‌انگیزی در کیفیت رابطه دارد.

شور و شوقی که انجام کارهای جدید به زندگی ما می‌بخشد بیشتر از اضطرابی است که انجام کاری برای اولین بار دارد، ولی یک شرط دارد: به‌صورت آگاهانه انجامش دهیم. هنگامی‌که بتوانیم خود نیز از هنر خوشحال کردن دیگری، لذت ببریم، غنچه عشق در رابطه شکوفا می‌شود. جریان پیدا کردن عشق بیشتر در رابطه معادل ترشح بیشتر هورمون‌های است که باعث شادتر شدن و تقویت سیستم ایمنی می‌شود.

هورمون عشق و شادی را می‌شناسید؟ مقاله «اکسی‌توسین هومورن چند کاره عشق: بررسی جامع تاثیر بر شادی، سلامت روان، ارگاسم و وفاداری» را مطالعه کنید.

در همین راستا مقاله «چه چیزی برای مردان مهم‌تر از رابطه جنسی است و چرا زنان از اجابت آن عاجزند؟» را مطالعه کنید.

در همین راستا از افراد متاهل یا افرادی که قصد ازدواج دارند دعوت می‌کنیم ویدئوی متفاوت با عنوان «چیزهایی که درباره ازدواج نمی‌دانید و نشنیده‌اید!» از مجموعه سخنرانی‌های ارزشمند TED را تماشا کنید:

 

منبع: سایکالیجی تودی