برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

دلایل جذابیت مردان برای زنان: ۳ خصوصیت غیر منتظره مرد جذاب

هزاران سال است که مردان دنبال یافتن جواب این پرسش هستند: برای زنان چه چیز در جنس مخالف جذاب است؟ مسلما تمامی آن جواب‌های دم‌دستی واهی نیستند، مثلا به‌طورکلی جذابیت جسمی یا میزان ثروت یک مرد از پارامترهایی است که برای زنان جذابیت دارد. برخی تحقیقات صورت گرفته نیز این ادعاها را تایید می‌کنند. اما مطالعات دیگری نیز وجود دارد که نشان می‌دهند زنان دنبال خصوصیات دیگری در مردها هستند و به آن‌ها بهای بیشتری می‌دهند. این خصوصیات را اغلب مردها نمی‌دانند و اینجا به سه تا از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۳ خصوصیت غیر منتظره مردان جذاب

۱. مهارت داستان‌پردازی و قصه‌گویی مردان را جذاب می‌کند

زن‌ها به شکلی خاص جذب مردهایی می‌شوند که مهارت روایت داستان داشته باشند. یک تحقیق سه‌گانه به بررسی تاثیر توانمندی قصه‌گویی مردها در جذب زنان و معشوق‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت پرداخته است.

در مطالعه اول به شرکت‌کنندگان در مورد توانمندی‌های یک مرد به‌عنوان همسر بالقوه اطلاعاتی داده شده بود. در مطالعه دوم به شرکت‌کنندگان دو متن برای مطالعه داده شده بود که یکی داستانی قوی و دیگری روایتی ضعیف داشت. به داوطلبان اعلام شده بود که فرض کنید که این داستان‌ها نوشته همسر آینده شما باشد. نویسندگان مقاله چنین نوشتند «نتایج نشان می‌دهد فقط برای آن دسته از زنانی که در پی ارزیابی یک فرد به‌عنوان شریک بلندمدت بودند، داشتن توانمندی داستان‌پردازی جذابیت داشت.» به‌عبارت‌دیگر داشتن توانمندی داستان‌پردازی خوب، مردان را به‌عنوان کاندیدای شریک زندگی بلندمدت از دیگران پیش می‌انداخت. اما عکس این قضیه صادق نبود و اینکه زنی توانمندی داستان‌پردازی خوبی داشته باشد یا نه، تاثیری در افزایش پارامترهای رمانتیک بودن آن زن از دیدگاه مردها نداشت.

۳ خصوصیت غیر منتظره مردان جذاب

مطالعه سوم توضیح احتمالی برای بیان علت جذاب بودن مهارت داستان‌پردازی از دید زنان پیدا کرد. ظاهرا توانمندی قصه‌گویی، مهارتی است که سبب ارتقاء جایگاه اجتماعی مردان می‌شود و دلیل آن این است که چنین افرادی می‌توانند دیگران را تحت تاثیر قرار دهند و به منابع بیشتری دست رسی پیدا کنند که درنهایت به معنی وجود یک مزیت تکاملی است.

۲. شوخ‌طبعی خصوصیت مهم مردان جذاب

ازنظر زنان، داشتن شوخ‌طبعی جذابیت سکسی دارد. دلیل چنین جذابیتی می‌تواند این باشد که داشتن روحیه طنز نشانگر هوش، خلاقیت و سایر خصوصیات «ژن‌های خوب» است که می‌تواند به فرزندان منتقل شود.

محققین در یک مطالعه، توانایی استدلال انتزاعی، هوش کلامی، توانایی شوخ‌طبعی و موفقیت در پیدا کردن دوست و همسر ۴۰۰ دانشجو (۲۰۰ پسر و ۲۰۰ دختر) را مورد ارزیابی قرار دادند. همان‌طور که انتظار می‌رفت، نتایج نشان‌دهنده این بود که حس شوخ‌طبعی نشانه‌ای از هوش است. داشتن بهره هوش کلی IQ و هوش کلامی بالا، پیش‌بینی کننده وجود حس شوخ طبیعی در فرد است. این به‌نوبه خود می‌تواند معیاری برای موفقیت فرد در همسریابی و حتی پیش‌بینی کننده پارتنرهایی باشد که شخص در طول زندگی‌اش با آن‌ها رابطه جنسی داشته است.

۳. نوع‌دوستی عامل تعیین کننده در ازدواج

تحقیقات نشان داده است که ترجیح زنان به ارتباط با مردان سخاوتمند است، به‌ویژه اگر قصد داشتن رابطه طولانی‌مدت و ازدواج داشته باشند. اما آیا نوع‌دوستی برای زنان مهم‌تر از جذابیت جسمی است؟ محققان در مطالعه‌ای از زنان داوطلب خواستند تا عکس‌هایی را که در آن‌ها میزان جذابیت فیزیکی مردان متغیر بود، رتبه‌بندی کنند. زیر عکس‌ها توضیحاتی در مورد نوع‌دوست بودن یا نبودن صاحب عکس در شرایط مختلف اجتماعی ذکر شده بود.

نتایج نشان داد که زنان مردان نوع‌دوست را ترجیح می‌دهند، به‌ویژه اگر پای ازدواج و روابط بلندمدت در میان باشد. مشخصا ازنظر زن‌ها امتیاز آن دسته از مردهایی که هم دارای جذابیت ظاهری بودند و هم سخاوتمند، بالا بود. اما در مابقی شرایط، داشتن رفتار نوع‌دوستانه، مردانی را که جذابیت ظاهری کمتری داشتند، در نظر زنان خواستنی‌تر می‌کرد – البته فقط در حالتی که زنی قصد ازدواج و ارتباط طولانی‌مدت با او را داشته باشد.

به عبارت دیگر برای روابط کوتاه‌مدت، نوع‌دوستی بر جذابیت مردان نمی‌افزاید. درنهایت مردهایی که صرفا نوع‌دوست و خوش‌قلب بودند در مقایسه با مردهایی که صرفا دارای جذابیت ظاهری بودند، دلخواه‌تر محسوب می‌شدند.

 

آیا پولدار بودن برای زنان مهم است؟ مقاله «ملاک انتخاب همسر: آیا زنان واقعا مردان پولدار را به شوهر خوش‌قیافه ترجیح می‌دهند؟» را مطالعه کند.

 

منبع: سایکالیجی تودی