برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

اکسی‌توسین هومورن چند کاره عشق: بررسی جامع تاثیر بر شادی، سلامت روان، ارگاسم و وفاداری

در دوران بارداری بدن مادر به‌طور مرتب از ترکیبات اکسی‌توسین برای شروع و به سرانجام رساندن فرآیند تولد نوزاد استفاده می‌کند. عمده دلیلی که این هورمون این‌قدر شناخته‌شده است، همین است. اما چیزی که کمتر موردتوجه قرار گرفته، این است که تولید طبیعی این هورمون بعد از تولد نوزاد، شیر مادر را برای خروج از مجاری پستان تحریک می‌کند.

همچنین این هورمون با ارگاسم و پیوند بین زوج‌ها در ارتباط است. این کارکردهای اضافی سبب شده تا به این هورمون برچسب هورمون چندکاره زده شود: «هورمون پیوند»، «هورمون تسکین‌دهنده»، «هورمون آغوش»، «هورمون عشق» و حتی «هورمون شادمانی». ازآنجایی‌که اکسی‌توسین به‌طور قابل‌توجهی بر مغز و همچنین اندام‌های تولیدمثل تأثیر می‌گذارد، دکتر هیون جین لی و همکارانش شایسته دانستند که آن را «تسهیل‌کننده بزرگ زندگی» بنامند.

اغلب به دو دلیل هنگام وضع حمل در بیمارستان اغلب به زنان باردار به‌صورت وریدی اکسی‌توسین تزریق می‌شود: اول به خاطر تحریک نوزاد برای به دنیا آمدن و در ثانی برای شدت بخشیدن به انقباضاتی که لازمه زایمان است. همچنین بعد از تولد نوزاد، اکسی‌توسین سبب ایجاد انقباضات قدرتمندی می‌شود که باعث خروج جفت جنین شده و خونریزی را کاهش می‌دهد. این برهه بسیار برهه خطرناکی است چراکه خونریزی پس از زایمان، عمده دلیل مرگ‌ومیر مادران در جوامع با امکانات پزشکی پایین است.

هورمون اکسی‌توسین چیست؟

هورمون اکسی‌توسین چیست؟

بدون شک به دلیل اهمیت بسیار زیاد اکسی‌توسین هنگام زایمان و نیز کوچک بودن این مولکول (تنها یک زنجیره کوتاه از ۹ آمینواسید)، این هورمون نخستین هورمون پپتیدی (متشکل از آمینواسید) در تاریخ است که زنجیره‌اش موردبررسی قرار گرفت. (برای مقایسه، انسولین دارای ۵۱ اسیدآمینه و بیش از ۱۴۰ زنجیره هموگلوبین در سلول‌های قرمز خون است.)

دکتر وینسنت دو ویگنواد توالی زنجیره اکسی‌توسین را کشف و آن را به‌صورت مصنوعی در سال ۱۹۳۵ تولید کرد که جایزه نوبل را برایش به ارمغان آورد و امروزه اکسی‌توسین مصنوعی به شکل مرتب در درمان‌های پزشکی به کار گرفته می‌شود. ازآنجاکه دستگاه گوارش به‌سرعت هورمون را تجزیه می‌کند، معمولا به‌صورت وریدی به خون تزریق می‌شود. همچنین به دلیل اینکه اکسی‌توسین توانایی عبور از سد خونی مغز را ندارد، اخیرا از اسپری‌های بینی استفاده می‌کنند تا هورمون مذکور را توسط سلول‌های عصبی بویایی به‌صورت مستقیم به مغر منتقل کنند.

تاثیر اکسی‌توسین بر رابطه جنسی و ارگاسم

دکتر ماری کارمیشل و همکارانش در دو مقاله جداگانه چنین گزارش دادند که سطح هورمون اکسی‌توسین در حین ارگاسم در هر دو جنس مرد و زن، افزایش می‌یابد.

سطح این هورمون در هنگام ارگاسم از طریق خود-ارضایی نیز به‌طور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد و اما برای مدت چندین دقیقه در همان سطح بالا باقی می‌ماند.

به عقیده دکتر کارمایکل و همکارانش اکسی‌توسین با تاثیر بر انقباض عضلانی سبب تسهیل حرکت تخمک و اسپرم می‌شود.

در یک رویکرد هوشمند، یک متخصص ژنتیک آلمانی به نام دکتر لودویگ ویلدت و همکارانش، تاثیر اکسی‌توسین مصنوعی بر روی حرکت اسپرم درون رحم و تخمدان را بررسی کردند. برای رسیدن به این هدف، آن‌ها کپسول آلبومین با اندازه اسپرم را درون واژن ۵۰ بیمار ناباروری جاگذاری کرده و سپس پیشروی آن‌ها را با یک آشکارساز ردیابی کردند. کپسول‌ها فقط چند دقیقه پس از جاگذاری به ورودی رحم رسید، بنابراین واضح بود که رحم مانند یک پمپ عمل می‌کند. تزریق داخل وریدی اکسی‌توسین سبب افزایش شدید حجم کپسول‌هایی شد که داخل رحم جاگذاری شده بود. ثبت اطلاعات فشار داخل رحم قبل و بعد از تزریق اکسی‌توسین نشان از افزایش حجم عضلانی و شدت بیشتر انقباضات آن‌ها داشت که شیب معکوس آن باعث می‌شد جریان به سمت گردن رحم و داخل تخمدان پیش برود.

تاثیر اکسی‌توسین بر رابطه جنسی و ارگاسم

اکسی‌توسین و وازوپرسین چه تاثیری بر مغز می‌گذارند؟

کارکرد اکسی‌توسین تنها به اندام‌های تولیدمثل محدود نمی‌شود. این هورمون به عملکرد مغزی نیز کمک می‌کند و به‌خصوص در رفتار اجتماعی تاثیر می‌گذارد. ازاین‌رو اکسی‌توسین را با نام‌هایی مانند «هورمون پیوند»، «هورمون عشق» و «اکسیر اعتماد» می‌شناسند.

مثال بی‌نظیری که از عملکرد اکسی‌توسین می‌توان زد، تفاوت فاحشی است که در رفتار دو موش صحرایی هم‌خانواده و بسیار شبیه به هم ایجاد می‌کند. درحالی‌که موش‌های چمنزار بعد از جفت‌گیری و اشتراک‌گذاری وظایف والدینی، پیوندهای مادام‌العمری باهم تشکیل می‌دهند، موش‌های صحرایی جفت‌گیری رندمی دارند و باهم پیوندهای طولانی تشکیل نمی‌دهند.

تحقیقات نشان داد که هر دو هورمون اکسی‌توسین و وازوپرسین نقش مهمی در ایجاد و حفظ پیوند در گونه موش چمنزار ایفا می‌کند. اگر اکسی‌توسین و وازوپرسین به‌صورت مصنوعی به موش‌های صحرایی تزریق شود، آن‌ها نیز به‌طور چشم‌گیری رو به تک‌همسری می‌آورند. دکتر هوی وانگ و همکارانش در مقاله‌ای نشان دادند که مسدود کردن گیرنده‌های اکسی‌توسین و وازوپرسین در مرکز پاداش-لذت مغز موش‌های چمنزار باعث می‌شد که در نظر آن‌ها یک جفت نسبت به دیگری از برتری خاصی برخوردار نباشد و بعد از جفت‌گیری با آن بروند سراغ موش دیگری. در حقیقت هورمون اکسی‌توسین مولکولی اساسی برای پیدایش عشق و احتمالا از دلایل اصلی برای عاشق شدن است.

(به غیر از اکسی‌توسین چه عواملی در عاشق شدن دخیل هستند؟ مقاله «چرا عاشق می‌شویم؟ چرا عشق می‌ورزیم؟ بررسی مهمترین علت از دیدگاه روانشناسی تکاملی» را مطالعه کنید.)

همچنین در مطالعاتی که بر روی اسپری بینی انجام‌شده، مشخص کرده است که اکسی‌توسین می‌تواند بر تعاملات اجتماعی انسان اثر بگذارد. در یک تحقیق تجربی دکتر دیک شله و دکتر اونور گنتیرکین نشان دادند که این هورمون، فاصله اجتماعی میان مردان و زنان را تنظیم می‌کند. در یک آزمون برای بررسی تاثیر استفاده از اسپری بینی اکسی‌توسین، نشان داده شد که مردان متاهل در مواجهه اولیه با یک زن جذاب، در پاسخ به محرک دریافتی از طریق اسپری و نسبت به مردان مجرد فاصله بیشتری از آن زن می‌گیرند. این یافته این‌طور به‌دست‌آمده که در یک آزمایش برای مشخص شدن میزان علاقه‌مندی برای پیش‌قدم شدن یا اجتناب از آشنایی، مردانی که در رابطه تک‌همسری و در معرض اکسی‌توسین هستند نسبت به نزدیک شدن به عکس‌هایی از زنان جذاب، بسیار کندتر از مردان مجرد عمل می‌کنند. نویسندگان پیشنهاد کردند که اکسی‌توسین احتمالا به افزایش وفاداری در روابط تک‌همسری انسان‌ها کمک می‌کنند.

اکسی‌توسین باعث افزایش شادی می‌شود

بنا به گفته دکتر پاول زک هر چه میزان این هورمون در بدن فرد بیشتر باشد، خوشحال‌تر و سالم‌تر خواهد بود. البته این گفته بیشتر در مورد زنان صدق می‌کند.

اکسی‌توسین بیشتر شما را دوست داشتنی‌تر می‌کند

هر چه سطح اوکسی‌توسین در بدن زنان بیشتر باشد، رابطه جنسی بیشتری با همسر خود برقرار می‌کنند و بیشتر به روابط بلند مدت علاقمند می‌شوند (بخوانید کمتر به مردهای دیگر علاقمند می‌شوند). همچنین بالا بودن سطح اوکسی‌توسین باعث می‌شود از دیدگاه دیگران فرد دوست‌داشتنی‌تر و قابل اعتماد‌تر باشد.

اکسی‌توسین چه تاثیری بر روابط عاشقانه دارد؟

نتایج یک مطالعه جامع نشان داده است که اکسی‌توسین باعث بهبود جنبه‌های مختفی از یکی رابطه عاشقانه می‌شود که به صورت خلاصه شامل:

آیا بدن به شکل طبیعی اکسی‌توسین تولید می‌کند؟

اکسی‌توسین یک هورمون طبیعی است. منبع ترشح این هورمون هیپوتالاموس (ناحیه کوچک در ساقه مغز) که در جوار غده هیپوفیز قرار گرفته است.

چه ارتباطی بین اکسی‌توسین، سروتونین و دوپامین وجود دارد؟

اغلب از سه هورمون اکسی‌توسین، سروتونین و دوپامین به عنوان هورمون‌های شادی نام برده می‌شود.

وقتی فرد عاشق می‌شود، مغز دوپامین ترشح می‌کند و سطح سروتونین او بالا می‌رود و در نهایت اکسی‌توسین ترشح می‌کند. این باعث می‌شود که فرد غرق در احساسات مثبت شود.

ترشح اکسی‌توسین چه تاثیر مثبتی بر عواطف انسان می‌گذارد؟

نتایج مطالعات نشان می‌دهد که اکسی‌توسین تاثیر مثبتی بر تعاملات اجتماعی انسان دارد که شامل موارد زیر است:

  • ریلکس شدن
  • اعتماد
  • ثبات روانشناختی

همچنین نشان داده شده است که در صورت ترشح این هورمون در مناطق خاصی از مغز، استرس و اضطراب فرد کاهش پیدا می‌کند.

ترشح هورمون اکسی‌توسین هنگام زایمان و شیردهی

چه ارتباطی بین اکسی‌توسین و مادر شدن وجود دارد؟

اکسی‌توسین تاثیرات زیادی در فرآیند مادر شدن دارد که شامل:

در حین زایمان

ترشح این هورمون در حین وزن حمل باعث انقباض رحم و شروع زایمان می‌شود. همچنین ترشح این هورمون باعث آغاز ترشح دیگر هورمون‌هایی می‌شود که لازمه زایمان است. بعد از زایمان نیز ترشح اکسی‌توسین باعث می‌شود رحم به اندازه قبلی و طبیعی خود بازگردد.

شیردهی

وقتی نوزاد به پستان مادرش چنگ می‌اندازد، در حقیقت باعث ترشح اوکسی‌توسین می‌شود. این رفتار به بدن سینگال می‌دهد تا اجازه جاری شدن شیر را صادر کند.

هنگام شیردهی از طریق پستان مادر، تولید طبیعی اکسی‌توسین سبب ایجاد رفلکس شده و درنهایت باعث جاری شدن شیر می‌شود. هورمون اکسی‌توسین سبب انقباض سلول‌های عضلانی اطراف حفره‌های حاوی شیر شده و با افزایش فشار در آن ناحیه، شیر را به بیرون از نوک پستان می‌پاشد.

همچنین افزایش اکسی‌توسین هنگام شیردهی، می‌تواند منجر به انقباضات رحمی دردناکی شود که گاه می‌توانند به‌اندازه درد زایمان قدرتمند باشند.

ترشح اکسی‌توسین ابتدا در واکنش به عمل مکیدن نوزاد آغاز می‌شود، اما در ادامه محرک‌های دیگری نیز می‌توانند منجر به تولید آن شوند: از صدای گریه نوزاد گرفته تا فکر کردن در مورد شیردهی.

پیوند / رابطه مادر و نوزاد

مطالعات مختلف نشان داده است که اکسی‌توسین در رابطه مادر و فرزند نقش بسزایی دارد و هر چه میزان ترشح این هورمون بیشتر باشد، به همان میزان رفتارای محبت‌آمیز مادر نیز بیشتر می‌شود که شامل موارد زیر است:

  • سر زدن و چک کردن دائم نوزاد
  • لمس محبت آمیز بدن نوزاد
  • آواز خواندن و حرف زدن با نوزاد با لحن خاص
  • تر و خشک کردن نوزاد

مطالعات نشان داده است که اگر نوزادی چنین رفتارهایی را از سوی مادر دریافت کند، در بدن او نیز اوکسی‌توسین بیشتری ترشح می‌شود که باعث می‌شود بیشتر مشتاق چنین ارتباطی با مادرش باشد و پیوند آن‌ها قوی‌تر شود.

نکته جالب اینکه این تاثیرات محدود به مادر بیولوژیکی نیست و اگر والدین بچه‌ای را به حضانت قبول کنند، همین آثار در رفتار آن‌ها نیز ظاهر می‌شود.

آیا اکسی‌توسین در رفتار پدرها نیز تاثیری شبیه مادران دارد؟

شواهد نشان می‌دهد که افزایش سطح اوکسی‌توسین در پدر و مادر به شکل همزمان رخ می‌دهد. نتایج یک مطالعه نشان داده اس که نوعی خاصی از تعامل بین نوزاد و پدر باعث افزایش اکسی‌توسین در هر دو می‌شود. این رفتارها می‌تواند شامل جلب توجه نوازد به یک شی‌ء خاص و تشویق او به کشف چیزهای مختلف بشد.

آیا اکسی‌توسین باعث افزایش وفاداری مردان می‌شود؟

از آنجایی که ترشح اکسی‌توسین در مردان باعث می‌شود تا همسر خود فرد نسبت به دیگر زنان آشنا یا آشنا در نظرش جذاب‌تر به نظر بیاید و در نتیجه احتمال وفاداری او را بالاتر می‌برد.

نتایج یک مطالعه دیگر نیز نشان داده است که ترشح اکسی‌توسین در مردان باعث می‌شود آن‌ها از دیگر زنان فاصله اجتماعی بیشتری بگیرند.

بنابراین این یک چرخه خود تقویت کننده است. هر چه یک مرد به میزان بیشتر تعامل اجتماعی و رابطه جنسی بیشتری با همسر خود داشته باشد، سطح اکسی‌توسین او بیشتر می‌شود و میزان وفاداری‌اش نیز افزایش پیدا می‌کند.

به عبارت دیگر هر چه زمان بیشتری با همسر خود بگذرانید، اکسی توسین بیشتری ترشح می‌شود، و هر چه اکسی‌توسین بیشتری ترشح شود، همسر خود را بیشتر دوست خواهید داشت.

(اکسی‌توسین تنها یک عامل برای کاهش احتمال خیانت مردان است. در همین راستا مقاله «چرا مردان خیانت می‌کنند؟ علل روانشناسی تکاملی و نقش هورمون‌های مردانه» را مطالعه کنید.)

آیا اکسی‌توسین کاربرد پزشکی یا روانشناسی دارد؟

اکسی‌توسین به شکل وریدی در حین زایمان و برای بهبود انقباض‌های رحمی تزریق می‌شود. همچنین پس از زایمان یا سقط جنین برای کاهش خونریزی تزریق می‌شود.

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که اکسی‌توسین می‌تواند در درمان اوتسیم و دیگر شرایط روانشناختی ناشی از اختلالات تعامل اجتماعی موثر باشد.

اما نتایج مطالعات دیگر نشان داده است که تزریق اکسی‌توسین مصنوعی پس از زایمان باعث افزایش شدت افسردگی پس از زایمان و اختلال اضطراب می‌شود.

آیا اوکسی‌توسین عوارض دارد؟

اگر چه اکسی‌توسین باعث تقویت پیوند بین افراد می‌شود اما این احتمال هم وجود دارد که باعث طرفداری و پیش‌داوری در مورد فرد مورد علاقه شخص شود. حتما خیلی از مادران را دیده‌اید که فارغ از هر کاری که فرزندش کند، همواره حق را به جانب او می‌دهد و این از مشکلات اکسی‌توسین بالاست.

همچنین بین حسادت و دروغ‌گویی و اکسی‌توسین رابطه وجود دارد. که البته برای اظهار نظر دقیق باید منتظر نتایج مطالعات بیشتر بود.

فعلا مشخص نیست که تزریق اکسی‌توسین بر چه افرادی تاثیر منفی دارد. شاید به عوامل مختلفی از جمله مشکلات روانشناختی آن شخص بستگی داشته باشد.

تاریخچه تکامل اکسی‌توسین / وازوپرسین در انسان و دیگر جانداران

ازآنجاکه اکسی‌توسین نقش مهمی در تولد و شیردهی دارد، ممکن است تصور شود که صرفا برای همین کارها به وجود آمده است. اما توالی DNA در ژن حیوانات مختلف داستان بسیار متفاوت و غافلگیرکننده‌ای را روایت می‌کند. همان‌طور که اغلب فرآیندهای تکامل اتفاق می‌افتد، ژن اکسی‌توسین هم به‌واسطه تقسیم یک ژن ماقبل خود به وجود آمده است.

ژن اصلی – در کنار ژن اکسی‌توسین – هورمون وازوپرسین را تولید می‌کند. وازوپرسین نیز همانند اکسی‌توسین زنجیره‌ای از ۹ آمینواسید است. همه اجزای این ۹ آمینواسید به‌جز ۲ مورد آن، باهم یکسان هستند. اما این دو هورمون کارکردی بسیار متفاوت از همدیگر دارند. دو وظیفه اصلی وازوپرسین تحریک عروق خونی و محافظت از آب بدن است. انسان نیز مانند دیگر پستانداران جنین زا، تنها یک ژن اکسی‌توسین دارد، اما تکثیرهای اضافه سبب ایجاد سه ژن مختلف از وازوپرسین شده است.

ریشه‌های اکسی‌توسین
درخت تکاملی نشان می‌دهد که تکثیر اولیه (D) ژن وازوپرسین برای تولید ژن اکسی‌توسین حداقل ۲۴۵ میلیون سال پیش از پیدایش ژن شیردهی (S) و تقریبا ۳۰۰ میلیون سال قبل از ژن زنده‌زایی (B) صورت می‌گرفته.

دکتر پای-چونگ و گیوی توالی ژن‌های اکسی‌توسین، وازوپرسین و هورمون‌های مرتبط را در طیف وسیعی از حیوانات دارای ستون فقرات (مهره‌داران) باهم مقایسه کردند. معلوم شد که تمام مهره‌داران فک دار (پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیستان و ماهی‌های مختلف ازجمله کولاکانت‌ها) حداقل یک نسخه از ژن‌های اکسی‌توسین و وازوپرسین را دارند. در مقابل، مهره‌داران بدون فک (نیزه‌ماهی‌ها و مارماهی) تنها یک ژن دارند که هورمونی مشابه با وازوپرسین تولید می‌کند. این نشان می‌دهد که تکثیر ژن‌ها چیزی در حدود ۶۳۵ میلیون سال پیش در نقطه‌ای که مهره‌داران فک دار و بی فک از هم جدا شده‌اند، سبب جدایش دو ژن وازوپرسین و اکسی‌توسین از همدیگر شده است. اما این واقعه خیلی قبل‌تر از به وجود آمدن سیستم شیردهی مشترک در اجداد پستانداران، در حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش، به وقوع پیوسته است. درواقع، بارداری و زنده‌زایی تا قبل از پیدایش جانداران کیسه‌دار و جانوران جنین دار در حدود ۱۴۵ میلیون سال قبل، وجود نداشتند. بنابراین واضح است که ژن اکسی‌توسین صرفا در ارتباط با شیردهی یا زنده‌زایی به وجود نیامده است.

عملکرد اکسی‌توسین پس‌ازآن کپی‌برداری اولیه از ژن ماقبل تاریخ در ۴۳۵ میلیون سال پیش چیست؟ اجداد ماهی گون ما که در اقیانوس‌های کهن کره زمین زندگی می‌کردند، بی‌تردید زندگی پر از رنج و تنهایی داشته‌اند. اگر بتوانیم از تولد و شیردهی، زندگی اجتماعی و ارگاسم صرف‌نظر کنیم. به لحاظ منطقی، تنها چیزی که می‌ماند عشق است …

منبع: سایکالیجی‌تودی، موسسه ملی بهداشت و داروی آمریکا، وب مِد، مدیکال نیوز