برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

روانشناسی رابطه زناشویی: مهم‌ترین عامل تحریک هیجانات جنسی زنان و ارضا کردن همسر

به عنوان یک سکس‌تراپیست برای من شنیدن حرف‌های مراجعین مرد در مورد انواع عشق‌بازی که همسرانشان دیگر تمایلی به انجامش در اتاق خواب ندارند، مسئله‌ای عادی شده است. حرف‌هایی مثل: «همسرم دیگر دوست ندارد گردنش یا اعضای بالاتنه‌اش را لمس کنم. بوسه هم به شکل محدودی صورت می‌گیرد. قوانینی که زنم در اتاق خواب وضع کرده است، واقعا زیاد است». مردان به رغم تمایلی که برای اجرای خواسته‌های زنان در اتاق خواب دارند و می‌خواهند زنی که عاشقش هستند را از نظر جنسی ارضا کنند، همچنان احساس ناامیدی و کلافگی می‌کنند و عزت‌نفس لازم برای مردانگی را از دست می‌دهند.

اغلب مردان به جای اینکه بدانند چه چیزهایی همسرشان را از نظر جنسی به هیجان وا و ارضا می‌کند، حواسشان بیشتر به مسائلی است که نباید انجام بدهند چون باعث کاهش رغبت همسرشان می‌شود. مسلما در چنین شرایطی که شوهر یک زن نمی‌داند که واقعا چه کاری باعث افزایش هیجان و تمایل جنسی همسرش می‌شود، همسر نیز نسبت به رابطه جنسی سرد شده و اوقات تلخی می‌کند و به جای توضیح موارد فراوان و گاها غیر قابل بیان از روش‌های موثرتر دیگری برای ارضای جنسی استفاده کنند. سوال این است که چرا رابطه رناشویی زوجین در اتاق خواب، اغلب خوب پیش نمی‌رود؟

مهمترین ویژگی مردان برای تحریک هیجان جنسی زنان

در حقیقت، خود زنان هم نمی‌دانند که برای بهبود کیفیت رابطه زناشویی و عشق‌بازی درخواست چه چیزی بکنند، چرا که هیچ چیز آنطوری که باید باشد نیست. دقیقا به همین دلیل است که ارتباط و تعامل زوجین با شکست مواجه می‌شود.

اینکه تمرکز و توجه شما در رابطه زناشویی محدود به مواردی باشد که نباید انجامش دهید، منتهی به تجربه یک رابطه زناشویی عالی نمی‌شود؛ در عوض این دیدگاه صرفا رابطه جنسی را قابل تحمل می‌کند.

برای اغلب زوجین که به منظور رضایت‌بخش کردن عشق‌بازی و رابطه زناشویی در جلسات سکس‌تراپی شرکت می‌کنند، نیازمند فراگیری مهارت‌های کاملا جدیدی است.

مهمترین ویژگی مردان برای تحریک هیجان جنسی زنان

زنان در اتاق خواب و برای ارضا شدن دنبال چه ویژگی روانشناسی هستند؟

به رغم تبلیغات و آموزش‌های اشتباه، یک رابطه جنسی عالی بیشتر از اینکه متکی به تکنیک چگونگی لمس، عشق‌بازی یا کشف نقاط حساس جسم زن باشد، مربوط به حضوری واقعی مرد در اتاق خواب است.

اینکه یک مرد با چه کیفیتی در آن لحظه مقدس حضور داشته باشد، بسیار مهم و قوی‌ترین اکسیر جنسی است که هر کسی فارغ از سن و سال باید به دنبال فراگیری آن باشد.

حضور در لحظه، موضوعی انتزاعی و نامحسوس است که از طریق ارتباط غیرکلامی ایجاد می‌شود و یک ویژگی نیست که با ابزار خاصی بتوان آن را اندازه گیری کرد.

با این حال، زنان قادر به تشخیص خصوصیت حضور هستند و به آن احترام می‌گذارند و اغلب مشتاق وجود این ویژگی در مردان هستند. در نهایت، زنان علاقه و شور جنسی خود را نسبت به شوهری که فاقد این نوع انرژی هستند، از دست می‌دهند. دقیقا به همین دلیل است که من این شکایت را به شکل متداول از زنان می‌شونم: «او بهترین دوست من است. من او را دوست دارم، اما نمی‌خواهم با او رابطه جنسی داشته باشم!»

حضور مردانه چیست؟ و چه ربطی به ارضا شدن جنسی زنان دارد؟

حضور مردانه یک مهارت مهم و حساس است. حساس از این جهت که این سبک از مردانگی با نوعی از مردانگی به نام مردانگی سمی به مفهوم سوءاستفاده از رابطه به دلیل قدرت زور بازوی بیشتر، اشتباه گرفته می‌شود. اما جهان مدرن که به سمت برابری جنسیتی پیش می‌رود و به اشتباه به هر نوع مردانگی برچسب سمی بودن (آسیب‌زا) زده می‌شود، مردان را در جهت مخالف و به سمتی سوق می‌دهد که فرسنگ‌ها از جذابیت جنسی واقعی و صمیمیت زیبای زناشویی دور می‌کند.

خصوصیات مردانگی ذاتا سمی نیستند. در حقیقت، من به عنوان یک درمانگر جنسی با بیش از ۲۰ سال سابقه، به شخصه دیده‌ام که اکثریت زنان به منظور داشتن احساس علاقه و اشتیاق جنسی، نیازمند سطحی از میزان مردانگی در شوهر خود هستند. این همان نوع از انرژی است که پردرآمدترین و جذاب‌ترین بازیگران مرد از آن برای درخشش هر چه بیشتر در فیلم‌هایشان استفاده می‌کنند، همان چیزی که زنان در آرزو و مشتاق آن هستند.

به همین دلیل است که رمان‌های عاشقانه با کاراکترهای مردانگی پررنگ، پرفروش‌ترین ژانر کتاب در سراسر جهان هستند. در نتیجه، حضور مردانه نه تنها سمی نیست، بلکه عنصری اساسی برای رابطه جنسی رضایت بخش در روابط بلند مدت زوجین محسوب می‌شود.

ارتباط چشمی برای ارضا کردن به اوج لذت جنسی رساندن زن

حضور مردانه به مفهوم ارتباط چشمی و پایدار است. سبکی از رابطه جنسی که به دور از ترس و همراه با اظهار عشق و احترام است. به معنی تمام قد ایستادن و تاب آوردن احساسات شدید بدون خندیدن یا گفتگو به شیوه بچه‌گانه است که همراه نفس کشیدن عمیق در قلب و جسم معشوق است. به معنی اعتماد‌به‌نفس به دور از خود‌شیفتگی است.

قاطعیت بدون پرخاشگری. حساسیت عاطفی بدون اضطراب. شفقتی به دور از انفعال. در حقیقت این ویژگی حضور در لحظه است که بین پسران و مردان، عدم بلوغ و بلوغ جنسی، فرق ایجاد می‌کند. انرژی حضور مردانه، بدن زن را از خواب بیدار می‌کند و غرایز جنسی او را تحریک می‌کند.

(در همین راستا مقاله «اسرار پنهان ارتباط چشمی: از نگاه عاشقانه تا برانگیختگی جنسی و لو رفتن فرد دروغ‌گو»  را در سایت روانشناسی مایندوِی مطالعه کنید.)

ارتباط چشمی برای ارضا کردن به اوج لذت جنسی رساندن زن

اگر چه مردانی که دارای ویژگی حضور مردانه نیستند، شرکای جذابی برای تعامل و رابطه هستند؛ اما دلیل دلخواه بودن ارتباط با آن‌ها برای یک زن، هر چیزی به غیر از رابطه زناشویی است.

بسیاری از زن‌ها برای مردانی که ملایم و انعطاف‌پذیر بوده و رفتار تهدیدآمیز نداشته باشند، ارزش قائلند. چنین مردانی همسرانی قابل احترام، پدرانی فوق‌العاده، معشوق‌هایی مودب و مهربان هستند که دوست دارند همسرشان را خوشحال کنند. اما با گذشت زمان و در روابط طولانی مدت (ازدواج)، رابطه جنسی مودبانه و قابل پیش‌بینی، برای طرفین کسل کننده می‌شود و برای بسیاری از زنان، ارزش دردسر کشیدن و تلاش را ندارد.

این موضوع بسیار ناراحت کننده است که به رغم تلاش فراوانی که یک مرد برای ارضا کردن و جلب رضایت جنسی همسر می‌کند، هر روز بیشتر از گذشته احترامش را در چشم همسر خود از دست می‌دهد. فقدان اشتیاق همسر برای صمیمیت عاطفی و جسمی، به عزت‌نفس شوهر آسیب می‌رساند. متقابلا زندگی ناکارآمد جنسی‌ای که دارند، روحیه زن را نیز تضعیف می‌کند. زن احساس می‌کند که از نظر جنسی با شوهرش به بن بست رسیده است و با این حال راه‌کاری برای تغییر این شرایط نمی‌یابد.

(در همین راستا مقاله «علت روانشناسی سرد شدن مردان در رابطه زناشویی: چرا شوهر از رابطه جنسی دلسرد می‌شود؟» را در سایت روانشناسی مایندوِی مطالعه کنید.)

تمرین مهارت حضور مردانه برای تقویت روابط زناشویی

البته که تغییر شرایط زندگی جنسی ناکارآمد، تلاشی دو جانبه است که نیازمند تلاش مشترک زوجین است. اما اگر همسرتان از نظر جنسی سرد شده است، تقویت مهارت حضور مردانه همان چیزی است که از همین الان می‌توانید روی آن کار کنید و به شکل موثری به شما کمک می‌کند. این روند شامل تجسم یا هماهنگ کردن قلب و بدن شماست. حضور مردانه بیشتر از آن که یک تمرین فکری باشد، نوعی تمرین حسی است (منظور از تمرین حضور، تمرین ذهن‌آگاهی است). هرچند احمقانه به نظر می‌رسد اما این را امتحان کنید:

زمانی را یاد به یاد بیاورید که احساس قدرت و اعتماد‌به‌نفس می‌کرده‌اید و تا حد ممکن جزئیات آن را تصور کنید. شاید زمانی که وارد شرکت جدید شده بودید، زمانی که با ماشین نو خود در جاده رانندگی می‌کردید، یا رابطه جنسی لذت‌بخشی که در آغاز زندگی زناشویی تجربه کرده‌اید. اکنون سر پا بیاستید و متوجه نقاطی از بدن خود شوید که احساساتتان در آنجا متمرکز شده است. حس کنید که پاهایتان روی زمین محکم هستند و قفسه سینه‌تان فراخ‌تر می‌شود و احساس زنده بودن را در شکم خود حس کنید. از تنفس خود برای تقویت این احساسات استفاده کنید، گویی که در حال افزایش صدای رادیو با استفاده از دکمه صدا هستید. آهسته‌تر و عمیق نفس بکشید و از قدرت تنفس خود به گونه‌ای استفاده کنید تا به شکلی ابتدایی‌تر و بدوی‌تر وجود خود را احساس کنید. به نگاه خود شدت بیشتری ببخشید و به عضلات صورت خود جدیت، تمرکز و هشیاری بیشتری ببخشید. قدرت خود را احساس کرده و مالک آن شوید. همانند شیری که به وعده غذایی خود نزدیک می‌شود، نسبت به محیط هشیار باشد و همزمان تمرکز خود را بر بدن خود حفظ کند. این احساس را نفس بکشید و آن را زندگی کنید.

تمرین مهارت حضور مردانه برای تقویت روابط زناشویی

آنقدر اینطور قدم بزنید تا بتوانید دنیا را از این منظر نگاه کنید و به آن عادت کنید. رسیدن به این مرحله تمرین لازم دارد، چرا که شما تا به حال از این منظر به زندگی و دنیا نگاه نکرده‌اید و عادت ندارید. اما مسلما ارزشش را دارد و در نهایت این همان شخصیتی مردانه‌ای است که شما می‌خواهید با خودتان به اتاق خواب بیاورید. در ابتدا احساس آسیب‌پذیری خواهید کرد، زیرا هرچه حضور بیشتری در بدن خود داشته باشید، اصالت بیشتری از خود نشان می‌دهید. شما دیگر خودتان را قایم نمی‌کنید یا عواطف خود را سرکوب نمی‌کنید و از خود محافظت نمی‌کنید. اغلب زنان در تخت خواب، به مردی احترام می‌گذارند و اعتماد می‌کنند که از نظر احساسی حضور داشته باشد و نه مردانی که محافظه کارند و خود را پنهان می‌کنند. و هر چه حضور بیشتری به همراه احساسات خود داشته باشید، با همسر خود نیز تجربه حضور بیشتری خواهید داشت. احساس زن چنین خواهد بود که گویی روح و جسمش واقعا توسط شما دیده می‌شود و بهتر قادر به هماهنگ شدن با تجارب عاطفی شما شده و همزمان می‌تواند حس کند که به شما نزدیک‌تر است. اینها تاثیر داروهای تقویت جنسی بسیار قدرتمندی هستند که غیر کلامی بوده و بسیاری از زنان علاقمند و خواهان آن هستند.

اقتضای دنیای مدرن و پر از هیاهو بر این است که به جای سکنی گزیدن در جسم‌هایمان، زمان بیشتری را به تفکر در ذهن‌هایمان بگذرانیم و این فقدان تجسم، ابدا موضوع مطلوبی برای دست‌یابی به رابطه زناشویی رضایت‌بخش نیست. رابطه جنسی عالی یک موضوع ذهنی نیست، بلکه یک تجربه جسمی و حسی است. مسئله مردانگی سمی (آسیب‌زا) در ترکیب با موضوع حضور مردانه که یک انرژی بسیار قدرتمند، جذاب و مفید برای مردان و زنان است، بر پیچیدگی داستان افزوده است. ویژگی‌های مردانگی ذاتا سمی نیستند. و در اتاق خواب، حضور مردانه شوهر یک عنصر اساسی در دستیابی به زندگی جنسی رضایت‌بخش برای زوجین است. وقتی همسرتان می‌گوید «من بوسه‌ دوست ندارم»، در حقیقت مفهومش این است که می‌گوید «من نیازمند حضور مردانه‌ات هستم تا از بوسیدنت لذت ببرم».

در همین راستا مقاله «چه چیزی برای مردان مهم‌تر از رابطه جنسی است و چرا زنان از اجابت آن عاجزند؟» را مطالعه کنید.

 

منبع: سایکالیجی تودی