برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

زمان مناسب برای ازدواج مجدد بعد از طلاق: ۳ دلیل مفید بودن فاصله انداختن

اگر گرفتار یک ازدواج بد و سرد شده باشید، حتی فکر کردن به آشنایی با فرد جدید و ورود به رابطه‌ای غیر متعهدانه و صرفا برای مدتی محدود، می‌تواند اغوا کننده و هیجان‌انگیز به نظر بیاید. در چنین شرایطی چنین گمان می‌کنید که در رابطه جدیدتان دیگر هیچ کدام از مشکلات قدیمی که با همسر خود دارید، وجود نخواهد داشت. شاید چنین فکر کنید که تمام آن افراد مجرد، جذاب و جالبی که قبل از متاهل شدن می‌شناختید، احتمالا همین دور و بر منتظر شما هستند و منتظر و مشتاق‌اند که به محض مجرد شدن دوباره شما باز هم با شما بیرون بروند. بماند که چه افراد واجد شرایط جدیدی را هم که می‌توانید در فضای مجازی برای آشنایی یا حتی ازدواج مجدد پیدا کنید!

برخی افراد دوست دارند، بلافاصله پس از طلاق یا اتمام رابطه قبلی، با فرد جدیدی آشنا شوند. البته این روش، راه بسیار خوبی برای آشنا شدن با افراد جدید، رفتن به جاهای تازه و احتمالا درک ابعاد تازه‌ای از شخصیت خود از آیینه نگاه دیگران است.

چه مدتی پس از طلاق به فکر رابطه جدید یا ازدواج مجدد باید باشیم؟

اما برخی افراد حتی نمی‌توانند فکر ازدواج مجدد را تحمل کنند. داشتن چنین روحیه‌ای ابدا به معنای از بین رفتن تمایلات عاشقانه فرد نیست، بلکه واکنشی طبیعی و حتی سالم محسوب می‌شود. برخی افراد برای سبک‌سنگین کردن آنچه اتفاق افتاده و یا حل‌وفصل کردن مسائل مربوط به ازدواج پیشین خود، نیازمند زمان هستند. برخی هم هستند که صرفا می‌خواهند به خودشان اثبات کنند که می‌توانند بدون حضور دیگری به زندگی خود ادامه دهند. برخی از مراجعین من چنین اظهار می‌کنند که مسائل مربوط به فرزندان پس از طلاق، آنقدر آن‌ها را درگیر کرده است که عملا جایی برای آشنایی با فرد جدید باقی نگذاشته است. چنین افرادی ممکن است پس از اینکه فرزندانشان دانشجو با مستقل شده‌اند، دوباره عاشق شوند.

موضوع و مسئله مهم برای اغلب افراد، دل‌بستگی است. ما سال‌ها و شاید دهه‌های متوالی از عمر خود را به سلامتی و خوشحالی همسر / شوهر قبلی‌مان اختصاص داده‌ایم. آن نقش هنوز هم بخشی از هویت ماست.

ارتباط عشق با شهوت، جذابیت و دل‌بستگی چیست؟

دل‌بستگی یک واقعیت عاطفی و جسمی است و مدت‌زمانی طول می‌کشد تا از میان برود. بنا به اظهار محقق و انسان‌شناس برجسته معاصر پرفسور هلن فیشر، دل‌بستگی رد پای خود را روی نقشه عصبی مغز، می‌گذارد. از نظر او عشق صرفا یک احساس نیست، بلکه ترکیبی از ۳ سیستم عصبی و پایه‌ای در مغز است:

۱. شهوت

بنا به گفته دکتر فیشر قسمت اول عشق، شهوت یا هوس رابطه جنسی است که گاها برای بسیاری از افراد، می‌تواند به طور همزمان تجربه شود. شهوت به این دلیل تکامل یافته تا امکان یافتن تعداد افراد مجرد واجد شرایط بیشتری برایمان فراهم شود.

۲. جذابیت

جذابیت به معنای تفکر وسواسی در مورد یک فرد خاص است و هدف تکاملی آن این است که از بین افراد واجد شرایط، تمرکز خود را بر روی شخصی معطوف کنیم که به صورت بالقوه می‌تواند همسر / شوهر ما باشد.

۳. دل‌بستگی

دل‌بستگی به معنای احساس پیوند عمیقی است که با شریک طولانی‌مدت / همسر خود تجربه می‌کنیم. بنا به گفته دکتر فیشر «دلیل تکاملی به وجود آمدن دل‌بستگی آن است که زوجین آنقدری پیش هم بمانند که بتوانند دوتایی و مثل یک تیم، فرزندشان را بزرگ کنند و از آب و گل دربیاورند.» حتی اگر فکر داشتن روابط خارج از ازدواج برای شما هیجان‌انگیز باشد، دل‌بستگی مورد بحث، آنقدر واقعی و ضروری است که بلافاصله پس از حذف فیزیکی همسر از زندگی‌تان، از بین نمی‌رود.

علت مفیدن بودن فاصله زمانی بین طلاق و ازدواج مجدد

مشاوران ازدواج و بسیاری از افرادی که ازدواج مجدد موفقیت‌آمیزی داشته‌اند، مزایای مختلفی را برای فاصله انداختن بین طلاق و شروع به آشنایی مجدد با فرد تازه و احیانا ازدواج مجدد، می‌شمارند. اگر چه به شخصه افراد زیادی را دیده‌ام که با موفقیت از یک ازدواج ناموفق و بدون معطلی وارد رابطه دیگر شده‌اند، اما اگر شما آماده انجام چنین حرکت آکروباتیکی نیستید، در ادامه به مزایایی که فاصله دادن برای آشنایی با افراد جدید پس از طلاق یا بر هم زدن یک رابطه، ایجاد می‌کند، اشاره می‌کنیم:

علت مفیدن بودن فاصله زمانی بین طلاق و ازدواج مجدد

۱. فاصله انداختن بین طلاق و ازدواج مجدد برای کنار آمدن با تنهایی و سازگار شدن

معنی این جمله آن است که باید صبر بیشتری در مورد اینکه رابطه بعدی شما چه زمانی قرار است اتفاق بیافتد و یا با چه سرعتی پیش برود، داشته باشید. به اعتقاد یکی از متخصصین مشهور دوست‌یابی و روابط به نام اوان مارک کاتز، اغلب افراد خیلی زود ازدواج می‌کنند؛ این افراد که تحت جو زدگی عشق، ازدواج کرده‌اند بعد از سپری شدن سه یا چند سال، تازه متوجه می‌شوند که هیچ کجای رابطه‌شان از اول صحیح نبوده است. به گفته او داشتن صبر و بردباری هیچ ضرری در مورد روابط عاشقانه ندارد. من مدام از زنانی که در میانه ۴۰، ۵۰ یا ۶۰ سالگی زندگی خود هستند، این جمله را می‌شنوم که می‌گویند «دیگر زمانی برایم باقی نمانده و باید برای یافتن عشق جدید زندگی‌ام عجله کنم». اگر مسئله ساعت بیولوژیکی و بچه‌دار شدن را کنار بگذارید، هیچ محدودیت زمانی برای عاشق شدن مجدد وجود ندارد.

۲. زمان دادن برای حل و فصل مشکلات و مسائل منفی باقی مانده از ازدواج قبلی

اغلب ما وقتی یک رابطه بلندمدت را به اتمام می‌رسانیم، لااقل یک سری مشکلات و موارد منفی را نیز در چمدان عاطفی خود می‌گذاریم. این چمدان مملو از موارد منفی، باعث می‌شوند تا دیدگاه ما نسبت به دنیا همراه با انحراف باشد و قضاوت درستی درباره دیگران نداشته باشیم. احتمالا در چنین شرایطی بیشتر بر روی چیزهایی که نمی‌خواهیم تمرکز خواهیم کرد و بیش از حد به آن‌ها بها خواهیم داد. با استراحت دادن به خودتان، به جای اینکه عاشق کسی بشوید که خصوصیات اخلاقی برعکس همسر / شوهر را داشته باشد، عاشق کسی خواهید شد که واقعا مناسب شماست. منظور این است که به جای تمرکز بر چیزی که نمی‌خواهید و مسلما از وجود آن ویژگی‌ها در همسر قبلی آسیب دیده‌اید و نمی‌خواهید فرد جدید آن‌ها را داشته باشد، به خصوصیاتی اندیشه خواهید کرد که مطلوب شماست. در این شرایط اگر به فکر ازدواج مجدد باشید، شخصی با ویژگی‌های دلخواه شما وارد زندگی‌تان خواهد شد و نه فردی که نمی‌خواهید فلان ویژگی را نداشته باشد.

۳. گذر زمان باعث می‌شود تا مسئله طلاق و تاثیر آن در ذهن شما حل‌وفصل شود و اختلافات برطرف شود.

اگر وارد رابطه‌ای جدید شوید و همچنان با همسر / شوهر قبلی خود بر سر موارد مختلف دعوا داشته باشید، رابطه جدیدتان هم خراب خواهد شد. اتفاقی که در چنین شرایطی می‌افتد آن است که انرژی فراوانی از شما صرف تولید احساس خشم و ناامیدی در تعامل با همسر قبلی‌تان می‌شود. اختصاص دادن وقت کافی برای حل‌وفصل کردن مشکلات مربوط به رابطه قبلی، باعث می‌شود تا در آینده و هنگامی که آمادگی‌اش را دارید، بتوانید یک ارتباط سازنده همراه با احترام و آرامش با شخص جدیدی که وارد زندگی‌تان می‌شود، داشته باشید.

مسلما همه افراد مثل هم نیستند و برخی اشخاص برای ورود به رابطه جدید یا ازدواج مجدد نیازمند فاصله گرفتن و استراحت کردن نیستند. اگر از آشنایی با کسی که معیارهای شما را دارد، لذت می‌برید و دیوانه‌وار عاشق شخص جدیدی شده‌اید، برایتان آرزوی خوشبختی دارم و البته غبطه می‌خورم. اما اگر چنین روحیه‌ای ندارید و فعلا نسبت به تعهد بلندمدت مجدد به شخص جدید تردید دارید، آن را یک واکنش سالم در نظر بگیرید و بدانید که شک فعلی‌تان تا هنگام عاشق شدن واقعی، به شما کمک خواهد کرد.

اگر می‌خواهید بدانید که جزو کدام دسته از افراد هستید و آیا آمادگی ورود به رابطه جدید را دارید یا نه، مقاله «تست روان‌شناسی: ۱۵ سوال برای سنجش آمادگی ورود به رابطه جدید» را مطالعه کنید.

 

منبع: سایکالیجی تودی