برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

فیلم پورن چه تاثیری بر اختلاف زن و شوهر دارد و چه بلایی سر صمیمیت زناشویی می‌آورد؟

تکثیر و گسترش سریع سایت‌های مختلف پورنوگرافی از میراث نحس دوران تکنولوژی است. تنها در ایالات‌متحده حدود ۴۰ میلیون نفر به طور مرتب از وب‌سایت‌های پورن بازدید می‌کنند که اغلب آن‌ها افراد نوجوان و جوانان هستند. اغلب رسانه‌ها نسبت به موضوع اعتیاد به فیلم پورن هشدار می‌دهند و داستان‌هایی را در مورد شیء انگاری زن از سوی شوهر روایت می‌کنند که شوهر از همسرش می‌خواهد شبیه بازیگران زن فیلم‌های پورن رفتارهای خاصی از خود نشان دهد. اما نتایج مطالعات نشان می‌دهد که در اثر سوء برداشت و احتمالا تبلیغات سایت‌های پورنوگرافی، به عقیده اغلب مردان جوان و درصد قابل‌توجهی از زنان، تماشای فیلم پورن، اشکالی ندارد!

دیدگاه متفاوت زن و مرد در مورد تماشای فیلم پورن

یک مطالعه برای بررسی این موضوع، یک تحقیق بر روی جامعه آماری دانشجویان انجام داد و از آن‌ها سوال کرد که آیا وقتی در آینده ازدواج بکنند یا وارد یک رابطه عاشقانه بشوند، باز هم فیلم پورن تماشا خواهند کرد؟ ۷۱ درصد از مردان و ۴۶ درصد از زنان اذعان کردند که احتمالا باز هم این کار را خواهند کرد. در مقابل تنها به باور ۲۲ درصد از مردان و ۲۶ درصد از زنان، اگر فردی در رابطه عاشقانه باشد، نباید فیلم پورن تماشا کند.

دیدگاه متفاوت زن و مرد در مورد تماشای فیلم پورن

این تحقیق نشان داد که زنان و مردان بر روی دو موضوع اختلاف‌نظر دارند؛ اولی چگونگی تماشای فیلم پورن (به تنهایی، در جمع، به همراه شریک جنسی) و دومی تعداد دفعات تماشا. به گفته دکتر مایکل کیمل در کتاب «سرزمین مردان»، علت این که مردان جوان به همراهی همسالان خود به تماشای این فیلم‌ها می‌نشینند، متفاوت از دلایل مردهای مسن‌تر است.

دکتر کیمل در کتاب خود چنین می‌نویسد:

«مردان جوان از فیلم‌های افراطی خوششان می‌آید و صحنه‌هایی را بیشتر تماشا می‌کنند که در آن زنان در رابطه جنسی افراطی قرار گرفته و تحقیر می‌شود. مردان جوان چنین فیلم‌هایی را با رفقای خود تماشا کرده و زنان را مسخره می‌کنند. در مقابل مردان مسن‌تر که تجربه بیشتری دارند، یا به تنهایی فیلم پورن تماشا می‌کنند یا به همراهی شریکشان. مردان مسن در اشتیاق دوران جوان خود هستند و به تماشای صحنه‌هایی علاقمند هستند که طی آن زن کامیاب می‌شود و احساس لذت می‌کند.»

دیدگاه مردان جوان در مورد تماشای فیلم پورن را می‌توان نوعی خشونت جنسی علیه زنان به حساب آورد.

همچنین در مطالعه قبلی مشخص شد که زنان بیشتر به محدود بودن مدت‌زمان تماشای فیلم پورن اهمیت می‌دهند تا اینکه چنین صحنه‌های جنسی را به همراهی چه کسی تماشا کنند. در مقابل اما به باور مردها، تماشای فیلم پورن، نه تنها ضرر ندارد که حتی نتیجه مثبت هم دارد! بنا به نتایج تحقیق مذکور، زنانی که شوهرانشان به شکل مرتب فیلم پورن تماشا می‌کنند، بیشتر از آنکه نگران سلامت روحی شوهرشان باشند، بیشتر نگران این هستند که تماشای فیلم پورن، ثبات ازدواج و رابطه عاطفی‌شان را با خطر مواجه کند.

نتایج تحقیقات روانشناسی در مورد پورنوگرافی و از بین رفتن عشق

آیا تماشای فیلم پورن به همان اندازه‌ای که مردم فکر می‌کنند، امری بی‌ضرر است؟ در ادامه نتایج ۳ تحقیق را بررسی می‌کنیم که نشان می‌دهد، تماشای چنین فیلم‌های بیشتر از آنچه اغلب مردم گمان می‌کنند، بر روی روابط تاثیر می‌گذارد.

۱. روابط عاشقانه‌ای که عاری از تماشای فیلم پورن باشد، محکم‌تر است و احتمال خیانت پایین‌تری داد.

محققان طی یک تحقیق از گروهی از زنان و مردان ۱۸ تا ۳۴ سال که در یک رابطه عاشقانه بودند، به عنوان داوطلب استفاده کردند. محققان طی این آزمایش میزان تعامل منفی، سازگاری رابطه، فداکاری و تعهد، رضایت از رابطه جنسی و خیانت زوجین را مورد سنجش قرار دادند. نتایج تحقیق آن‌ها نشان داد که ۷۷ درصد از مردان و ۳۵ درصد از زنان به تنهایی سراغ سایت‌های پورنوگرافی می‌روند و ۴۵ درصد اذعان کردند که با همراهی همسرشان نیز فیلم پورن می‌بینند. محققان دریافتند که آن دسته از زوج‌هایی که به هیچ عنوان، فیلم پورن تماشا نمی‌کنند، اختلاف و تعامل منفی کمتری داشته، تعهد بیشتری به رابطه دارند و سطح رضایت از رابطه جنسی و همچنین سازگاری‌شان نیز بیشتر است. همچنین میزان خیانت در این زوج‌ها حداقل نصف دیگر افرادی است که چه به تنها و چه با همسرشان فیلم پورن تماشا می‌کنند. تنها تفاوت موجود این است که افرادی که فقط با شریک زندگی‌شان چنین فیلم‌هایی را تماشا می‌کنند، میزان تعهد و کیفیت رابطه جنسی بیشتری نسبت به دیگر افرادی دارند که به تنهایی چنین صحنه‌هایی را تماشا می‌کنند.

نتایج تحقیقات روانشناسی در مورد پورنوگرافی و از بین رفتن عشق

۲. تماشای فیلم پورن می‌تواند منجر به کاهش وفاداری و تعهد در رابطه شود.

بنا به گفته محققان، تماشای فیلم پورن به شما یادآوری می‌کند که خارج از رابطه زناشویی شما چه تعداد شریک جنسی بالقوه زیادی وجود دارد و همین موضوع باعث کاهش تعهد شما نسبت به کسی می‌شود که با او ارتباط واقعی دارید. همچنین تماشای چنین صحنه‌هایی باعث می‌شود که شما از خیر همسری که هم اکنون در کنارتان دراز کشیده است به خیال دست پیدا کردن به کسی که هرگز به عمرتان ندیده‌اید و قرار هم نیست که ببینید، بگذرید.

آیا تمامی این موارد ذکر شده نشانه سلامتی است؟

محققان برای بررسی بیشتری چندین آزمایش مختلف را انجام دادند. نتیجه همه آزمایش‌ها با هم یکسان بود و نشان می‌داد که تماشای فیلم پورن با کاهش وفاداری و تعهد مردان و زنان در ارتباط است که البته بر روی مردان تاثیر خیلی بیشتری می‌گذارد. زوج‌هایی که فیلم پورن تماشا می‌کنند با احتمال بیشتری با دیگران لاس می‌زنند و خیانت می‌کنند و رابطه جنسی خارج از ازدواج برقرار می‌کنند.

۳. تصور کردن گزینه‌های جایگزین خیالی برای رابطه جنسی، منجر به خیانت در دنیای واقعی می‌شود.

محققان در دو مطالعه جداگانه دیگر، دو احتمال مختلف را مورد بررسی قرار دادند: اول اینکه دیدن بازیگرهای جنسی با اندام جذاب بر روی صفحه نمایش باعث افزایش سطح انتظار مخاطب از همسر واقعی خودش می‌شود. دوم اینکه تماشای فیلم پورن باعث می‌شود، داشتن شریک‌های جنسی متعدد برای مخاطب، جذاب‌تر به نظر بیاید که در هر صورت باعث کاهش تعهد به رابطه می‌شود.

محققان طی دو تحقیقی که انجام دادند، دقیقا به همین نتایج رسیدند.

نتایج تحقیق اول نشان داد که در نظر افرادی که فیلم پورن تماشا می‌کنند، بازیگرهای فیلم پورن به عنوان گزینه‌های جایگزین در مقایسه با همسر خودشان، جذاب‌تر به نظر می‌آیند و به همین دلیل رضایت کمتری از رابطه دارند. نتایج مطالعه دوم نیز نشان داد که تماشای فیلم جنسی در طولانی‌مدت، می‌تواند عامل خیانت باشد.

نتیجه جالبی که این مطالعه به همراه داشت این بود که زن و شوهری که به همراهی هم فیلم پورن تماشا می‌کنند و در خیال خود به شریک‌های جنسی دیگر فکر می‌کنند، در حقیقت به شکل مشترک در تلاش برای پیدا کردن شرکای جنسی جایگزین برای کاهش نارضایتی از زندگی زناشویی خود هستند. به عبارت عامیانه افراد در اثر تماشای فیلم پورن، گمان می‌کنند، مرغ همسایه غاز است و همین موضوع کافی است تا شروع به جستجوی روابط خارج از ازدواج و هرزگی کنند.

تماشای فیلم پورن به جهت سرگرمی یک توجیه مسخره است و چیزی نیست که بخواهید به راحتی از کنارش رد شوید. به خصوص اگر متاهل باشید و درگیر این معضل باشید، باید به مشاور مراجعه کنید و مشکلات نهفته‌ای که را منجر به چنین رفتار اعتیاد گونه‌ای می‌شود، از ریشه حل کنید.

در همین راستا مقاله «چرا همسر / شوهرم به شکل پنهانی فیلم پورن تماشا می‌کند؟» را مطالعه کنید.

منبع: سایکالیجی تودی