برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

علت وفاداری و دلایل خیانت همسر / شوهر: اصلی‌ترین معیار وفاداری در عشق چیست؟
رضی میرفرشبافان در روابط

علت وفاداری و دلایل خیانت همسر / شوهر: اصلی‌ترین معیار وفاداری در عشق چیست؟

بحث خیانت، شایع‌تر از آن چیزی است که متناسب با اعتقاد باور اغلب افراد به داشتن سرشت خوب در انسان‌ها باشد. هر چند که آمار خیانت در میان فرهنگ‌های مختلف و در بازه‌های زمانی گوناگون متفاوت است، اما یک مطالعه نشان می‌دهد که در میان نسل کنونی و برای زوج‌هایی که در دوره نامزدی به سر می‌برند، مسئله خیانت ۷۰ ٪ رواج دارد. طبق یک مطالعه دیگر ۳۳ ٪ از زنان فرانسوی چنین اعتراف کردند که حداقل یک بار در طول زندگی مشترک خود خیانت کرده‌اند.

دلایل خیانت زوج‌ها

همه می‌دانی که در جوامع انسانی خیانت اتفاق می‌افتد، اما چه چیز به افراد این انگیزه را می‌دهد که به همسر و معشوق خود خیانت کنند؟ و چه چیزی دیگران را مجاب به وفاداری می‌کند؟ مقاله جدیدی که در نشریه شخصیت و تفاوت فردی چاپ شده، به این موضوع پرداخته است.

محققان دانشگاه نیکوزیا در یونان از ترکیب روش‌های کمی و کیفی برای درک علت این که چرا افراد وفاداری را انتخاب می‌کنند، استفاده کردند. آن‌ها در ابتدا با ۱۶۶ شرکت‌کننده مصاحبه کردند. از میان این شرکت‌کنندگان، ۴۴ ٪ متاهل، ۲۶ ٪ در رابطه، ۱۵ ٪ مجرد و ۱۵ ٪ طلاق گرفته بودند. محققان از شرکت‌کنندگان خواستند تا دلایل متفاوتی را که از خیانت نسبت به همسرشان جلوگیری کرده یا خواهد کرد، شناسایی و مورد بحث قرار دهند.

پس از بررسی و جمع‌بندی، محققان ۴۷ مورد منحصر به فرد از دلایل اینکه چرا افراد مایل به خیانت نیستند را از میان این مصاحبه‌ها شناسایی کردند. به عنوان مثال، برخی از این دلایل عبارت بود از: «رفتار شریک زندگی‌ام با من خوب است»، «من نگرانم که این موضوع لو برود»، «مردم چه قضاوتی درباره من خواهند کرد»، «من حس خوبی نسبت به خودم نخواهم داشت» و «هرگز چنین موقعیتی برای خیانت نداشته‌ام».

علت‌های وفاداری به همسر / شوهر

محققان سپس این دلایل را در هشت موضوع اصلی فهرست‌بندی کردند:

۱. «من از رابطه‌ام راضی هستم»

۲. «ننگ اجتماعی»

۳. «احساس شرمساری در صورت لو رفتن»

۴. «احساس گناه»

۵. «تحریک نشدن»

۶. «ترس از واکنش شریک»

۷. «من نمی‌خواهم دچار دردسر شوم»

۸. «ترس از این که همان بلا سر من بیاید»

سپس محققان مطالعه دومی هم در ادامه تحقیق اول انجام دادند. به این صورت که از ۵۷۶ داوطلب خواسته شد تا ۴۷ دلیل بارز شناسایی شده که به واسطه آن‌ها افراد از خیانت در قبال همسر‌شان منصرف می‌شوند را مطالعه کرده و از نظر منطقی بودن یا نبودن دلیل به آن امتیاز دهند. همچنین از آن‌ها خواسته شد که در یک آزمون شخصیت‌شناسی (۱۰ سوال مرتبط با دسته‌بندی پنج‌گانه شخصیت) شرکت کرده و به برخی سوالات مرتبط با آمار و جمعیت پاسخ دهند.

دلایل وفادای به شوهر (ویل اسمیت و همسرش که از اول با هم بوده‌اند)

مهمترین دلایل وفاداری و خیانت نکردن به همسر

محققان می‌خواستند مهم‌ترین موضوعاتی که تصمیم‌های افراد را برای دوری از خیانت جهت‌دهی می‌کرد، به روش علمی شناسایی کنند. بطور جالب توجهی آن‌ها دریافتند که سه پاسخ:

۱. «من از رابطه‌ام راضی هستم»

۲. «احساس گناه در صورت عدم وفاداری» و

۳. «ترس از این‌که مبادا همین بلا سر من بیاید»

به عنوان سه دلیل اصلی برای منصرف شدن افراد از خیانت افراد ذکر شد.

محققان همچنین به دنبال تعیین ابعاد شخصیتی بودند که بیشترین ارتباط با خیانت یا عدم خیانت را دارا هستند. با در نظر گرفتن همه نمونه‌ها، مردان نسبت به زنان میل باطنی بیشتری به خیانت داشتند. همچنین به طرز جالب توجهی، محققان دریافتند که افرادی که طبق تست شخصیت پنج‌گانه در دسته‌بندی افراد با ذهنیت باز به تجربه مسائل قرار می‌گیرند، احتمال بیشتری برای خیانت خواهند داشت. حالا سوال اینجاست که احتمال خیانت در چه افرادی کمتر است؟ جواب این است: افرادی که طبق تست پنج‌گانه شخصیت شناختی دارای امتیاز معیار وجدان بالاتری هستند.

اصلی‌ترین علت وفاداری در عشق چیست؟: وجدان

نکته کلیدی چیست؟ اگر به دنبال یک شریک وفادار هستید، احتمالا باید به دنبال فردی باشید که همواره وجدان بیداری داشته باشد.  در مقاله جداگانه با عنوان «روان‌شناسی تکاملی پاسخ می‌دهد: چرا مردها خیانت می‌کنند؟» به دلایل علمی خیانت مردان پرداخته شده است.

در انتها توجه شما را به دیدن یک ویدئوی بسیار با ارزش از مجموعه کنفرانس‌های TED با عنوان «چرا عاشق می‌شویم و چرا خیانت می‌کنیم؟» دعوت می‌کنیم.

 

منبع: سایکالیجی تودی

 

یادداشت مترجم:

مقاله حاضر تحقیقی میدانی محسوب می‌شود. نتایج آن با عقل و فرهنگ کهن سرزمین ما نیز هم‌خوانی خوبی دارد. نکته‌ای که باید متذکر شد این است که وجدان چیزی جز اصول اخلاقی صحیح نیست. از آنجایی که رفتار فرد را نمی‌توان از روش تربیتی خانواده او جدا کرد، اگر فردی در دوران رشد از روش تربیتی صحیحی برخوردار بوده و لااقل به مدت دو دهه از زندگی خود، ارزش‌های اخلاقی درستی را تمرین کرده باشد، در نهایت اخلاق نهادینه شده در وی، مبدل به چیزی به اسم وجدان بیدار می‌شود.