برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

نیازهای عاطفی اساسی: ۵ نیاز اصلی همسر
رضی میرفرشبافان در روابط

نیازهای عاطفی اساسی: ۵ نیاز اصلی همسر

هر رابطه عاشقانه‌ای متفاوت از دیگری است، چرا که انگیزه‌ها و شخصیت زوجین از فردی به فرد دیگر می‌تواند کاملا فرق داشته باشد. اما بعضی نیازهای عاطفی اساسی وجود دارند که در همه انسان‌ها مشترک هستند؛ نیازهایی که برای داشتن یک رابطه عاشقانه رضایت‌بخش باید به آن‌ها پاسخ داده شود. در اینجا به ۵ نیاز عاطفی اساسی اشاره می‌کنیم که زوج‌ها باید از آن‌ها آگاه بوده و این نیازها را متقابلا برای همسر خود برآورده کنند.

نیازهای اساسی عاطفی همسر

۱. نیاز به شنیده شدن

هر فردی برای اینکه احساس قدر‌دانی و توجه کند، باید باور داشته باشد که حرف‌هایش شنیده می‌شود. به همین دلیل است که باید به حرف‌های هم گوش دهید. قطعا قرار نیست که با همه حرف‌های همسرتان موافق باشید، اما باید حرف‌هایش را به خوبی بشنوید و به نظرات او احترام بگذارید. منظور ما از شنیدن این است که فعالانه به حرف‌های همسرتان گوش دهید. بعد آنچه که شنیده‌اید را بازگو کنید تا مطمئن شوید که آیا مفهوم حرف‌هایش را به درستی فهمیده‌اید یا نه. سپس اگر راه‌کاری به ذهن‌تان می‌رسد ارئه کنید و یا صرفا از اطلاعاتی که در مورد دیدگاه مخاطب نسبت به موضوع مورد بحث به دست آوردید، به طور ضمنی در جهت پیش‌برد هر چه بهتر رابطه‌تان استفاده کنید.

۲. نیاز به احساس تعلق‌خاطر داشتن و پذیرفته شدن

هر دو طرف باید حس کنند که از طرف همسرشان پذیرفته می‌شوند. باید باور کنند که فارغ از هر اشتباه و نقص و ناامنی که ممکن است هر کسی داشته باشد، به خاطر همان کسی که هستند مورد توجه‌اند. هر کدام از زوجین باید چنین حس کنند که یک بخش از چیزی بزرگتر از خودشان هستند. «زندگی مشترک» همان چیز بزرگتر است. هر یک از طرفین باید در رابطه احساس راحتی کافی کند؛ به گونه‌ای که بتواند آنچه را که می‌اندیشد و احساس می‌کند، بدون ترس از قضاوت و طرد شدن با دیگری مطرح کرده و به اشتراک بگذارد.

اعتماد به شریک زندگی

۳. نیاز به امنیت/اعتماد

هر زوج باید احساس کند که می‌تواند به فردی که با او رابطه عاشقانه دارد، اعتماد کند و در روابط‌شان احساس امنیت داشته باشد. این امنیت ممکن است برای هر فرد معنی متفاوتی داشته باشد، اما هر چه که هست باید شامل مفهوم احساس امنیت در رابطه باشد. امن به این معنی که بتواند تمامی احساسات و افکارش را به اشتراک بگذارد و نگران عواقب آن نباشد. همه ما می‌دانیم که اعتمادپذیر بودن مخاطب برای هر رابطه‌ای، چه عاشقانه و چه دیگر انواع رابطه ضروری است؛ بنابراین، هر یک از زوجین باید در پیمانی که با هم بسته‌اند احساس امنیت کنند؛ و باور داشته باشند که دیگری از آن‌ها محافظت خواهد کرد و در هر شرایطی به آن‌ها عشق خواهد ورزید.

۴. نیاز به حس ارزشمند بودن و در اولیت قرار گرفتن

برای هر فردی مهم است که احساس کند که برای شریک زندگی خود اهمیت دارد. همچنین مهم است که بداند نسبت به اشخاص دیگر، تعهدات دیگر و سایر جنبه‌های زندگی همسرش، از اولیت بالاتری برخوردار است. این بدان معنا نیست که افراد متاهل نباید احساس استقلال داشته باشند. یا نباید دوستانی خارج از رابطه خود در زندگی مشترک داشته باشند. بلکه به این معناست که هر دو شریک از طرف مقابل احساس ارزشمند بودن کنند. یعنی بدانند که اگر به وجود همسرشان نیاز داشته باشند، در اولولیت قرار خواهند گرفت.

قدردانی از همسر از نیاز‌های اساسی زوج‌ها

۵. نیاز به خواسته شدن

در نهایت مهم است که هر یک از زوجین توسط دیگری خواسته شود، و سطحی از صمیمیت مطلوب را با همسرش داشته باشد. صمیمیت لزوما معادل داشتن رابطه جنسی نیست. صمیمیت می‌تواند به معنی هرگونه نزدیکی روحی، فکری یا عاطفی و یا نزدیکی‌ای که در خلوت رخ می‌دهد، باشد. یک آغوش یا بوسه وقتی همسرتان سرگرم کارهایش است و یا حتی چشمکی که در یک اتاق شلوغ بین زوجین رد و بدل می‌شود می‌تواند نشان صمیمیت باشد. این بخش مهمی از ارتباط سالم برای زوجین است و مفهوم آن این است که در سطح خوبی از میزان صمیمیت مورد توجه  همسرش بوده و از طرف او خواسته می‌شود.

همانطور که از نظر گذارندید، نیاز به رابطه جنسی از نیازهای اساسی عاطفی زندگی زناشویی محسوب نمی‌شود و دعوت می‌کنیم مقاله «چه چیزی برای مردان مهم‌تر از رابطه جنسی است و چرا زنان از اجابت آن عاجزند؟» را مطالعه کنید.

 

منبع: سایکالیجی تودی

 

یادداشت مترجم:

نکته شماره ۴ این مطلب در مورد زندگی در جوامع بسته بسیار مشهود است. بدین‌گونه که زوج‌ها با آغاز زندگی متاهلی، تمام روابط دوستانه و خارج از زندگی زناشویی خود را قطع می‌کند. در این حالت، وی مجبور است در یک سیکل معیوب، تمام نیازهای عاطفی اساسی خود را از یک فرد طلب نماید که مشخصا به نتیجه مطلوبی نخواهد رسید.