برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

علت انصراف از طلاق به خاطر منافع شخصی یا تعهد و وابستگی به همسر / شوهر
رضی میرفرشبافان در روابط

علت انصراف از طلاق به خاطر منافع شخصی یا تعهد و وابستگی به همسر / شوهر

به‌هم‌زدن یک رابطه عاشقانه دشوار است، به‌خصوص اگر نامزد یا همسرتان به شما نیاز داشته باشد. آیا رابطه شما، یک رابطه دلخواه است، یا صرفا به خاطر جریحه‌دار نشدن احساسات شریک عاطفی‌تان، او را ترک نمی‌کنید؟ آیا تا به حال پیش آمده است که به طلاق فکر کرده و سپس با در نظر گرفتن عواقب آن بر روحیه همسرتان، از تصمیم خود انصراف داده باشید؟

کلیشه‌ای اما صحیح: طلاق گرفتن سخت است

به همان اندازه که داشتن رابطه، ظرایف و پیچیدگی‌های زیادی دارد، تصمیم برای ادامه زندگی مشترک و یا جدایی نیز بسیار پیچیده و پر از نکات قابل تامل است. تحقیق جدیدی که توسط سامانتا جوئل و همکارانش  انجام گرفته، نشان می‌دهد که مردم هنگام تصمیم‌گیری در مورد نحوه ادامه یک رابطه، بیشتر از چیزی که در گذشته تصور می‌شد به شریک‌شان فکر می‌کنند. این فکر کردن مشخصا مربوط به منافع شخصی خودشان نیست؛ افراد به دقت میزان وفاداری همسرشان، و میزان ناراحتی احتمالی وی در صورت جدایی را بررسی می‌کنند.

دلایل انصراف از طلاق زوجین به خاطر منافع شخصی

دلایل انصراف از طلاق زوجین به خاطر منافع شخصی

در گذشته، روان‌شناسان عمدتا بر دلایل موجه تصمیم جدایی از نقطه نظر تاثیرات فردی تمرکز می‌کردند. ما بر اساس دو فاکتور تجارب و ادراک خود، دلایل مختلف ماندن و ترک یک رابطه را با هم می‌سنجیم. بر اساس مدل سرمایه‌گذاری، فاکتور تعیین کننده برای ماندن یا به هم زدن رابطه میزان تعهد ماست، و آن وفاداری تابعی است از:

۱. رضایت از رابطه (هزینه‌های رابطه در مقابل مزایای آن)

۲. سرمایه‌گذاری‌ای که در یک رابطه انجام داده‌ایم (برای مثال فرزندان، مسائل مالی، سرمایه‌گذاری عاطفی)

۳. میزان در دسترس بودن شرکای جایگزین بالقوه

این‌ها دلایلی هستند که تصمیم‌گیری برای ادامهٰ رابطه را از نقطه نظر منافع شخصی بررسی می‌کنند («این جدایی چه تاثیری بر من خواهد داشت؟»)، و طبق ادعای محقق می‌تواند به خوبی پیش‌بینی‌کننده میزان پایداری رابطه باشد.

علت انصراف از طلاق چیست؟

تصمیم برای متارکه علاوه بر تاثیرات مستقیم، تاثیرات غیرمستقیمی هم بر ما دارد. ما در مورد خوشبختی همسرمان، و احتمال اضطرابی که این شرایط بر او وارد می‌کند، می‌اندیشیم. به اینکه چقدر به ما نیاز دارد؟ آیا در حال حاضر می‌تواند از پس جدایی بربیاید؟ آیا ممکن است خرد شود؟ همانطور که در مقاله‌ای توسط جوئل و همکارانش تایید شده، تصمیم بر جدایی، وابستگی شدید متقابل برای زوجین به وجود می‌آورد: عواطف ما اهمیت دارند، اما احساسات همسرمان نیز مهم هستند.

مشخصا افراد بی‌دلیل قلب همدیگر را نمی‌شکنند. در دو مطالعه بلند‌مدت اطلاعات جامعی در همین راستا جمع‌آوری شده است: در مطالعه اول بیش از ۱۰۰۰ نفر شرکت‌کننده در طول ۱۰ هفته گزارشات مرتبط به رابطه خود را ارائه می‌کردند، و در مطالعه دوم که بیش از دو ماه طول کشید، ۵۰۰ نفر داوطلب حضور داشتند که قصد جدایی از همسرشان را داشتند. نتایج نشان می‌دهد زمانی که افراد فکر می‌کنند همسرشان بسیار متعهد و وفادار به رابطه است، یا گمان می‌کنند که در صورت جدایی همسرشان به شدت آسیب خواهد دید، با احتمال کمتری تصمیم به جدایی از همسرشان می‌گیرند.

در همین راستا مقاله «علل و انگیز‌های وفاداری و خیانت در قبال همسر چیست؟» را مطالعه کنید.

تاثیر میزان وابستگی بر طلاق

برخی افراد که دارای حالت وابستگی شدید هستند – برای مثال؛ افرادی که واقعا می‌خواهند نیازهای همسرشان را برآورده کنند – به احتمال زیاد در حالتی که همسرشان فرد متعهدی باشد، در رابطه می‌مانند. اما در سوی دیگر افرادی که بر حسب نوع شخصیت خود وابستگی کمتری دارند، بیشتر مستعد تصمیم‌گیری بر اساس نیازها و منافع شخصی خود هستند.

هیچ دستور‌العمل واحدی برای تصمیم‌گیری در مورد نحوه ادامه رابطه وجود ندارد. حتی با اینکه در تحقیقات جدید نشان داده شده که مردم بیشتر از آنچه قبلا توسط روان‌شناسان فرض می‌شد، نسبت به تاثیر تصمیم جدایی بر زندگی همسرشان حساس هستند، اما دانستن این مطلب به هیچ عنوان از اهمیت دلایل شخصی نمی‌کاهد. به عبارت دیگر، حتی اگر کسی به خاطر همسرش در رابطه بماند، ممکن است در ادامه رابطه به نقطه‌ای برسد که نیازهای فردی‌اش در اولیت بیشتری قرار گیرد.

تحقیقات بیشتری در زمینه نحوه تصمیم‌گیری افراد با موضوعیت طلاق باید صورت بگیرد، اما با توجه به مدارک موجود می‌توان چنین گفت که اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که از طلاق به خاطر همسرتان چشم‌پوشی می‌کنید، افراد زیادی مانند شما وجود دارند و در این مورد تنها نیستید.

در همین راستا مقاله «علت اصلی طلاق: منفی‌گرایی چگونه می‌تواند منجر به مرگ رابطه شود؟» را مطالعه کنید.

منبع: سایکالیجی تودی