برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

آیا خال‌کوبی باعث افزایش جذابیت مردان می‌شود؟ آیا تتو کردن نشانه قدرت و سلامتی است؟

روزگاری بود که داشتن خال‌کوبی به‌خصوص برای زنان یک تابو حساب می‌شد، اما آن دوران خیلی وقت پیش تمام شده است. امروزه، هم مردان و هم زنان به خال‌کوبی علاقمند هستند و تنها در بریتانیا، حدود ۲۰ میلیون نفر یعنی تقریبا ۳۰ درصد جمیعت این کشور حداقل یک خال‌کوبی دارند. البته این موضوع برای کشوری با نام «بریتانیا» که ریشه‌اش به زبان سلتیک برمی‌گردد و به معنی «مردمان خال‌کوبی شده» است که جای تعجب ندارد.

این آمار در آمریکا، تفاوت چندانی ندارد. طبق گزارش‌ها در دهه پیشین، ۴۰ درصد از نسل هزاره جدید در آمریکا بدنشان را خال‌کوبی کرده‌اند و مسلما این رقم از آن زمان به بعد افزایش یافته است.

خواهر خود من یک هنرمند تتوکار است که به معنی واقعی کلمه از فرق سر تا انگشت پایش را تتو کرده است. اما من به‌شخصه هیچ‌وقت حاضر نشدم سوزنی در بدنم فرو برود و بنابراین درک افرادی که این کار را با خود می‌کنند، برایم سخت است. به عقیده من، ۹۵ درصد خال‌کوبی‌هایی که می‌بینم بی‌ارزش و احمقانه هستند و متاسفانه دائمی هم هستند – مگر اینکه بخواهید زیر بار چندین جلسه لیزردرمانی بروید که چندین برابر پرهزینه‌تر و دردناک‌تر از انجام خال‌کوبی‌ای است که نقش بسته است. اما شاید درد صرفا تنها قسمتی از ماجرا باشد…

آیا تتو نشان قدرت مردان است؟

خال‌کوبی از دیدگاه روانشناسی تکاملی نشانه چیست؟

زیست‌شناسان تکاملی این نظریه را مطرح می‌کنند که احتمالا خال‌کوبی روشی برای نشان دادن میزان مقاومت ماست.

عوارض خال‌کوبی چیست؟

خال‌کوبی در جوامع غیر صنعتی به‌مراتب دردناک‌تر و خطرناک‌تر از جوامع پیشرفته است. انجام خال‌کوبی پوست بدن را در معرض عفونت قرار می‌دهد و تنها افرادی که دارای قوی‌ترین سیستم ایمنی هستند، می‌توانند بدون مشکل سلامتی این کار را انجام دهند.

تاثیر خال‌کوبی در افزایش جذابیت و قدرت مردان

کاربرد تتو در بدن انسان: چیزی شبیه پر طاووس برای جلب جفت

تتوها برای انسان‌ها می‌توانند معادل دم پرزرق‌وبرق طاووس باشند. هرچند تتو / خال‌کوبی منابع جسمانی و شانس زنده ماندن را به مخاطره می‌اندازد، اما با فرستادن این پیام که شما به‌اندازه کافی تاب مقاومت در برابر مشکلات را دارید، قدرت شما را در چشم جفت‌های بالقوه (و رقبا) تبلیغ می‌کند.

در مقاله‌ای تحقیقاتی که اخیرا در مجله شخصیت و تفاوت‌های فردی منتشر شد، محققان لهستانی به دنبال بررسی صحت این نظریه بودند: آیا افرادی که خال‌کوبی کرده‌اند از دید دیگران جذاب‌تر، سالم و برتر شناخته می‌شوند؟

محققان در طی این تحقیق از بالاتنه برهنه ۹ مرد که هیچ تتویی نداشتند عکس‌برداری کردند. در ادامه به عکس‌های گرفته‌شده با استفاده از فتوشاپ تتو‌های خاص و نمادین را به شکل حرفه‌ای اضافه کردند.

این تصاویر به چند صد داوطلب مرد و زن نشان داده شد و از آن‌ها خواستند تا از نظر میزان جذابیت، سلامت، مردانگی، تسلط و پرخاشگری به آن‌ها امتیاز دهند. همچنین از داوطلبان خواسته شد در مورد اینکه صاحب عکس تا چه حد می‌تواند همسر یا پدری خوب باشد، نظر بدهند.

تاثیر خال‌کوبی در افزایش جذابیت مردان: آیا تتو نشانه سلامتی است؟

طبق نتایج، زنان چنین تصور می‌کردند مردانی که تتو دارند سالم‌تر هستند، که خود موید تایید نظریه زیست شناسان بود. اما، خال‌کوبی تاثیری بر افزایش یا کاهش جذابیت هیچ مردی نداشت.

تاثیر تتوی مرد در هنگام ازدواج

از دیدگاه زنان، مردانی که تتو داشتند به نسبت مردانی که تتو ندارند همسر و پدران بدتری هستند. دلیل این دیدگاه شاید این باشد که تتو این سیگنال را می‌فرستد که فرد دارای رفتارهای هیجانی است و تمایل به ریسک‌پذیری دارد و داشتن چنین ویژگی‌هایی برای اغلب زنان به‌سختی می‌تواند جزو اولویت‌هایشان برای داشتن رابطه بلندمدت و ازدواج با یک مرد باشد.

مردان و زنان بر این مطلب توافق داشتند که مردانی که خال‌کوبی دارند، در نظر مخاطب مردانگی، سلطه طلبی و پرخاش‌گری بیشتری به نسبت مردان بدون تتو دارند.

پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که «خال‌کوبی ممکن است یک کارکرد دوگانه داشته باشد: تتو داشتن علاوه بر تاثیر در اولویت زنان، در رقابت بین مردان می‌تواند تعیین‌کننده باشد.»

بااین‌حال، من حدس می‌زنم نتایج به‌دست‌آمده را می‌توان مرتبط به سوژه‌های عکاسی دانست. نمونه تصویر مرد موجود در مقاله ایشان یک مرد جوان ورزش‌کار را نشان می‌داد. اگر دیگر مدل‌های مردی که از ایشان عکس گرفته‌شده مشابه نمونه تصویر موجود در مقاله باشد، نشان می‌دهد که مشکلی در طراحی روند تحقیق وجود دارد. ازآنجایی‌که ازنظر فرهنگی تتوها پر از پیام‌های مختلف هستند، ممکن است یک خال‌کوبی با توجه به سن و شرایط فیزیک بدنی فرد، یا سایر متغیرها که محققین موردبررسی قرار نداده‌اند، پیغام‌های مختلفی را برساند.

به‌علاوه، هرکسی که برای یک‌بار از اتاق خال‌کوبی بازدید کرده باشد، می‌داند که تعداد طرح و نقش‌های خال‌کوبی واقعا بی‌حدوحصر است. این بدان معنی است که نتیجه‌گیری کلی صرفا بر اساس یک مطالعه، مبنی بر اینکه یک تتو بتواند پیش‌بینی کننده نحوه ادراک مخاطب از خال‌کوبی باشد، بسیار مشکل است.

با این حساب به خودم حق می‌دهم که از خیر خال‌کوبی و واردکردن سوزن به بدنم صرف‌نظر کنم. من واقعا دلم نمی‌خواهد در نظر شرکای عاطفی بالقوه، یک همسر پرخاش‌گر و شریک عاطفی بد دیده شوم و اگر بخواهم سالم‌تر به نظر برسم، مطمئن می‌شوم که ۵ بار در روز وعده‌های غذایی و میوه و سبزیجات مصرف می‌کنم.

در همین راستا و برای اطلاع از آخرین دستاوردهای نانوتکنولوژی که از تتو و خال‌کوبی به عنوان ابزاری برای پایش سلامت افراد استفاده می‌کند، ویدئوی «آیا خال کوبی کردن به سلامت افراد کمک می کند؟» از سری مجموعه کنفرانس‌های TED را به تماشا بنشینید.

منبع: سایکالیجی تودی