برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

چرا مردان ریش می‌گذارند؟ ریش گذاشتن نشانه چیست؟ توصیه‌ای مهم برای مردان دوست داشتنی

ریش در باور عموم شاید بیش از هر چیز دیگری، نشانه‌­ی چهره‌­ی زمخت و مردانه باشد. این خصیصه به وضوح باعث تمایز زنان از مردان می‌شود. برخی مردان به این علت ریش می‌گذارند که عواطف مختلف چهره‌شان کمتر آشکار شود. در عین حال، ریش می‌تواند صورت را گرم نگه داشته و از پوست در برابر موارد مختلف محافظت کند. اما تحقیقی که اخیرا در مورد کارکرد ریش گذاشتن در جامعه مدرن انجام گرفته، نتایج جالبی را در مورد ارزیابی مردم از چهره مردانی که ریش می‌گذارند، آشکار می‌سازد.

علت ریش گذاشتن مردان: بررسی از دیدگاه روان‌شناسی تکاملی

علت ریش گذاشتن مردان: بررسی از دیدگاه روان‌شناسی تکاملی

هر چند که اکثر نظریه‌پردازان تکاملی بر این باور هستند که ریش گذاشتن برای به نمایش گذاشتن تسلط، مردانگی و پرخاش‌گری به وجود آمده است، اما باید پرسید که در دنیای مدرن، ریش داشتن چه سینگال‌هایی را مخابره می‌کند؟ یا به طور خاص، ریش گذاشتن حاوی چه اطلاعات اجتماعی ویژه‌ای درباره شخصیت آن فرد است؟

این سوالی بود که ذهن یک گروه از محققان استرالیایی را درگیر کرد و آن‌ها طی یک تحقیق جدید به واکاوی آن پرداختند. مقاله مذکور در شماره اخیر ژورنال علم روان‌شناسی منتشر شده است. نحوه انجام تحقیق به صورت زیر بود:

تفاوت مفهوم ریش گذاشتن مردان در هنگام شادی و عصبانیت

محققان از ۲۲۷ داوطلبان خواسته بودند تا به یک مجموعه عکس از چهره افراد نگاه کرده و در زمان مشخص و تعیین شده، بر حسب اینکه عکس مورد نظر شاد به نظر بیاید یا عصبانی، به آن‌ها امتیاز بدهند. عکس‌ها چهار نوع بود: دسته اول، مردانی که صورت‌شان کاملا سه‌تیغ شده و شاد هستند؛ دسته دوم مردهایی با صورت‌های سه‌تیغ شده و حالت چهره عصبانی؛ دسته سوم مردهای ریش‌دار شاد و بالاخره دسته چهارم مرد‌های ریش‌دار با چهره عصبانی.

برای جلوگیری از هر گونه اشتباه در نتایج آزمون، برای آزمایش تمامی داوطلبان از عکس‌های یکسانی استفاده شد. محققان ابتدا از مردان با صورت کاملا اصلاح شده عکس‌برداری کردند و سپس مجددا از چهره آن‌ها در حالی که حداقل ۸ هفته موی صورت‌شان را اصلاح نکرده بودند و ریش کامل داشتند نیز عکس گرفتند. عکاسی از هر مرد مدل، هم در حالت چهره شاد و هم عصبانی تکرار شد. یعنی از هر مرد یک عکس شاد و یک عکس عصبانی با صورت سه‌تیغ تراشیده شده، و یک عکس شاد و یک عکس عصبانی با صورتی با ریش کامل گرفته شد و در مجموعه عکسی که برای داوطلبان نمایش داده می شد قرار گرفت. این کار باعث می‌شد تاثیر احتمالی اختلاف فرم چهره و تفاوت در حالت چهره، بین وقتی که صورت کاملا تراشیده شده و زمانی که فرد ریش دارد، از بین برود.

پس از انجام آزمون و جمع‌بندی نتایج، محققان دریافتند که داوطلبان به شکل قابل‌توجهی، با سرعت بیشتری مردان ریش‌دار عصبانی را به نسبت دیگر عکس‌ها شناسایی و دسته‌بندی می‌کنند. این موضوع بیان‌گر آن است که ریش، نشانه‌های بصری مرتبط با تشخیص عصبانیت را افزایش می‌دهد. آن‌ها همچنین دریافتند که شرکت‌کنندگان در تشخیص و دسته‌بندی جهره‌های کاملا سه‌تیغ به عنوان چهره شاد سریع‌تر عمل می‌کنند.

محققان مطالعه دیگری نیز در ادامه مطالعه قبلی انجام دادند تا بتوانند هر گونه احتمال درباره جهت‌دهی‌شدن نتایج مطالعه اول را در مورد ریش مردان از بین ببرند. به همین جهت، آن‌ها آزمایش قبلی را مجددا تکرار کردند؛ با این تفاوت که این بار به جای مردان مدل با چهره عصبانی، از ایشان در حالت چهره غمگین عکس گرفتند.

پیش‌فرض آزمون این بود: اگر همان الگوی نتایج قبلی برای مرد‌های ریش‌دار غمگین نیز تکرار شود، باید نتیجه گرفت که به احتمال زیاد، یک حالت دید منفی کلی نسبت به ریش در افراد وجود دارد که باعث پیدایش چنین نتایجی می‌شود. اما اگر یافته‌ها تکرار نشود و سرعت تشخیص و دسته‌بندی، مختص به عصبانیت باقی بمانند، فرضیه اصلی می‌تواند چنین بیان شود که تاثیر ریش، صرفا محدود به خشم است.

نتایج آزمایش دوم نشان داد که اثر ریش محدود به عصبانیت است. محققان می‌نویسند: «شرکت‌کنندگان در تشخیص چهره غمگین مردان مدل ریش‌دار، عملکرد کند‌تری نسبت به تشخصیص ناراحتی در چهره مدل‌ها با صورت کاملا تراشیده شده داشتند. این نشان می‌دهد که تشخیص سریع‌تر چهره عصبانی مردان ریش‌دار در مطالعه اول، شامل تمام احساسات منفی نمی‌شود.»

آزمایش سومی نیز برای بررسی احتمال وجود مزایای اجتماعی در ارتباط با ریش داشتن یا نداشتن انجام پذیرفت. محققان از ۴۵۰ نفر از شرکت‌کنندگان خواستند تا چهره‌های مورد استفاده در آزمایش اول را (هر چهار نوع عکسی که قبلا توضیح داده شد)، بر حسب میزان خشونت، مردانگی و دست‌و‌دل‌بازی رتبه‌بندی کنند.

ارتباط ریش با نیکوکاری

ریش گذاشتن عملکردی دوگانه دارد

جای تعجب نیست که چهره‌های ریشو رتبه بالاتری در مردانگی و پرخاشگری کسب کردند. اما موضوع جالب‌تری نیز وجود داشت؛ محققان دریافتند که چهره‌های ریش‌دار در رتبه‌بندی نسبت به چهره‌های سه‌تیغه تراشیده شده، دست‌و‌دل‌باز‌تر تشخیص داده شده بودند. به خصوص چهره‌های شاد ریشو نسبت به چهره‌های تراشیده شاداب، خیّر‌تر و دست‌و‌دل‌باز‌تر محسوب می‌شدند.

توصیه‌ای برای برای مردان دوست داشتنی: ریش بگذارید و لبخند بزنید

چنین به نظر می رسد که نوعی دوگانگی در تفسیر ریش گذاشتن در جامعه مدرن وجود دارد. ریش می‌تواند پیام تسلط به همراه داشته باشد، به خصوص هنگامی که به همراه ابراز خشم و ناامیدی باشد. اما این خشونت ممکن است با یک لبخند خلع سلاح شود و در نتیجه برداشتی که از آن به همراه لبخند می‌شود، دوستانه‌تر، پذیرا‌تر و مفید‌تر از چهره‌ای باشد که تراشیده شده است. با این حساب، دفعه بعدی که تیغ اصطلاح را به دست می‌گیرید، بهتر است در مورد استفاده از آن بیشتر فکر کنید!

ریش گذاشتن و تتو کردن به نوعی جزوی از آرایش مردان محسوب می‌شود و پیامدهای خاص خود را دارد. در همین راستا مقاله «آیا خال‌کوبی باعث افزایش جذابیت مردان می‌شود؟» را مطالعه کنید.

 

منبع: سایکالیجی تودی